Erasmus+ pieredzes stāstu raksti

Bergena – pilsēta fjordos starp septiņiem kalniem

Mobilitātes periods: 2019./2020.a.g pavasara un 2020./2021.a.g. rudens semestris

Piedalīšanos Erasmus+ mobilitātē apsvēru jau savas pirmās mācību programmas LU HZF laikā, bet tolaik bija daudzi faktori, kas no tā atturēja. Šajā programmā iestājoties zināju, ka došos – nezināju kur tieši, kurā semestrī, nedz arī kā tieši tas viss notiksies, bet ideja un nodoms bija skaidri.Atlika vien iepazīties ar nolikumu, augstskolu variantu programmām un darīt!

Pieteikšanās un visu nepieciešamo dokumentu kārtošanas, savākšanas, un nodošanas process bija vienkāršs un caurskatāms – atlika vien sekot līdzi norādēm, kas LU (& PPMF fakultātes) mājaslapā bija brīvi pieejamas. Apmaiņas gaitā ar problēmām un negaidītajiem šķēršļiem arī tiku galā veiksmīgi, ne mazākajā mērā pateicoties kā pašmāju tā arī Bergenas akadēmiskajam atbalsta personālam. Kad radās kādas likstas (kas tiešām radās saistībā ar vīrusu), zināju un biju drošs par to, ka LU starptautiskais centrs, kā arī manas fakultātes koordinatore & programmas direktore ir vien e-pasta attālumā un gatavi man palīdzēt. Tādēļ par šīm lietām tiešām nevajag satraukties – visi iesaistītie cilvēki nudien vēlas tikai palīdzēt un darīt kā labāk!

Bergenas Universitāti izvēlējos no visiem variantiem trīs iemeslu dēļ. Pirmkārt, programma sakrita ar manām nākotnes iecerēm – kursi, kurus šeit liku un pielīdzināju mājas programmai nākotnē būs ļoti noderīgi iekļūšanai maģistrantūrā manis izvēlētajā specializācijā. Otrkārt, UiB ir universitāšu top 200 lokā, kas ir augstāk kā pašmāju. Un treškārt, pašu pilsētu ieskauj kalni un stundu gara pastaiga dabā ir vien 20 minūšu cauri pilsētai gājiena attālumā; arīdzan pati pilsēta ir ar bagātīgu vēsturi un aktīvu studentu kopienu – organizācijas, kopienas, pasākumi, kurus līdzfinansē valsts un reģionālie fondi dzīvi šeit studentiem padara ārkārtīgi draudzīgu!

Akadēmiski, šeit iegūtās zināšanas un perspektīva par “vairāk autonomu” pārbaudes darbu un eksāmenu rakstīšanas formātu man ir devusi svaigu perspektīvu faktisko un konceptuālo zināšanu pārbaudes veidos. Papildus kursos iegūtajām zināšanām, nodibināju šeit lielisku akadēmisko pazīšanās tīklu un pat iespēju otrajā semestrī būt pētnieka palīgam pie profesora ar desmitiem publikāciju! Tādēļ droši varu teikt – tiem, kas meklēs, šeit zinātkāri varēs veldzēt!

Runājot par personīgo sfēru - pirmajā semestrī iesaistījos studentu kopienās, bet, līdz ar CoVid19 izplatīšanos un ar to saistītajām neskaidrībām visa veida pulcēšanās šeit tika ierobežota līdz drastiskam līmenim kas šīs aktivitātes teju apstādināja savās pēdās. Tam par spīti, paspēju iepazīt kā vietējos, tā arī ārzemju studentus no Austrālijas, Vācijas, Francijas, Meksikas, Igaunijas, Dienvidāfrikas, un Ganas no kuriem daļu varu pat saukt par draugiem, kuru durvis man ciemojoties būs vaļā. Visspilgtāk man atmiņā paliks Bergenas skaistie kalni un takas, pilsētas arhitektūra, kā arī fjordi. Cilvēki arī protams! Iespēja iepazīt citu kultūras ir neatsverama daļa no iegūtās pieredzes!

Galvenais padoms, kurus varu sniegt cerīgajiem, domīgajiem, un uz robežas svārstošajiem.. dari, nenožēlosi! Par praktiskām lietām – atrodi atbildīgo cilvēku par tavu jautājumu un droši vaicā, zvani, sūti e-pastu – tev atbildēs un palīdzēs. Dari lietas un gatavojies laicīgi – kā uzņemšanas tā arī visādi citādi termiņi var atšķirties starp augstskolām un izbēgsi no stresa. Bet visbūtiskākais tomēr ir šis – meklē, atrodi, rīkojies! Pati no sevis informācija klēpī nekritīs un internetā ir atrodams itin viss! Veiksmi tev!

 

Mobilitātes periods: 2019./2020.a.g. pavasara semestris

Latvijas Universitātes (LU) studente Amanda Krauja 5 mēnešus pavadījusi apmaiņas studijās Jordānijas universitātē. Piedāvājam ieskatīties Amandas pieredzes un atmiņas stāstā no studijām ārzemēs.

Piecus mēnešus ilgā Erasmus+ mobilitātes projektā uz Jordānijas universitāti devās Latvijas Universitātes studente Amanda Krauja. Viņas izvēle noteiktajam reģionam krita, ņemot vērā studijas Latvijā: “Latvijas Universitātē studēju Āzijas studiju programmas Tuvo Austrumu apakšprogrammā un manas studijas galvenokārt ir saistītas ar noteiktā reģiona kultūras iepazīšanu un arābu valodas apguvi. Iespēju studēt sev interesējošajā reģionā uzskatu par lielisku papildinājumu studiju programmai,” stāsta Amanda. Kā stāsta pati studente, Erasmus+ ir lieliska iespēja papildināt, nostiprināt, kā arī apstiprināt universitātē iegūtās zināšanas, un tas ir galvenais iemesls, kādēļ Amanda pieteicās viena semestra studijām ārzemēs.

Pirms mobilitātes sākuma, tās laikā un beigās Amandai nācās cieši sadarboties gan ar LU, gan arī ar uzņemošo universitāti. “Nedaudz neierasta bija pieredze saziņā ar Jordānijas universitāti, Tuvo Austrumu kultūrā pieņemto komunikācijas normu dēļ. Man nedaudz nepalaimējās, jo mobilitātes laikā Covid-19 vīrusa izplatība auga visā pasaulē un ietekmēja arī manu studiju procesu. Šādas nestandarta situācijas arī ir tas lielākais pārbaudījums mums visiem. Esmu neizsakāmi pateicīga Latvijas Universitātes Studentu servisu departamenta Mobilitātes nodaļas vadītājai Sintijai Maculevičai par sniegto atbalstu šajā neziņas pilnajā laikā. Ļoti priecājos, ka Latvijas Universitāte rūpejas par visiem saviem studentiem,” stāsta Amanda.

Studijas ārzemēs noteikti ir vērtīgs ieguvums profesionālajā un personības izaugsmē. Amanda min, ka ļoti interesanti bija mācīties citā izglītības sistēmā un pavisam citā vidē. Izjust un redzēt to, kas mācīts universitātes solā Latvijā, ir liels ieguvums. “Erasmus pieredze man ir ļāvusi skaidri apzināties savus nākotnes plānus, kuri pirms tam vēl bija nedaudz miglā tīti. Šī bija iespēja mācīties – mācīt sevi un citus. Varu droši teikt, ka šī bija līdz šim labākā dzīves pieredze,” stāsta studente. Savā mobilitātes laikā Jordānijā Amanda iemācījās pieņemt visu jauno un pat tiekties uz to. Tagad pasaule viņai šķiet plašāka, pašpārliecinātība un drosme lielāka, bailes mazākas, domas un mērķi lielāki, kā arī sirds – plašāka.

Ņemot vērā to, ka Jordānija ar savu kultūru, cilvēkiem, dabu un visu pārējo ļoti atšķiras no Latvijas, spilgtu iespaidu, interesantu un savādu notikumu Amandai bija ļoti daudz. “Mobilitātes laiks ir ļāvis ne tikai iepazīt jaunu kultūru, iegūt jaunas zināšanas un kontaktus, bet arī ceļot. Visspilgtāk atmiņā palikuši iepazītie draugi un neatvairāmā Jordānijas daba. Ar lielu prieku atskatos uz pēdējo dienu Jordānijā un tagad zinu, ka tā noteikti nebija pēdējā.”

Amanda stāsta, ka viens no svarīgākajiem punktiem, pieņemot lēmumu doties Erasmus mobilitātē, ir saprast sevi – vai spēsi šo noteikto laika periodu dzīvot prom no mājām un visa ierastā, vai būsi spējīgs mācīties patstāvīgi, ja tas būs nepieciešams un vai spēsi pielāgoties dzīvei jaunā vidē? “Uzsākt gandrīz jaunu dzīvi citā valstī nav viegli, bet nav arī neiespējami. Ļoti svarīgi ir arī nebaidīties, būt gatavam un atvērtam visam jaunajam. Šī jaunā vide dod neizmērojamu brīvību būt tam, kas vēlies būt, bet ir svarīgi arī visā šajā nepazust, atceroties savu mērķi dalībai programmā. Tas noved mani pie vēl viena ieteikuma – izvirzi mērķi. Skan diez gan vispārīgi, bet vislabāk sasniegt var to, ko skaidri esi noformolējis. Un lai kur arī vestu Tavi ceļi - ej ar atvērtu prātu!”

 

 

Mobilitātes periods: 2019./2020.a.g. pavasara semestris

Latvijas Universitātes (LU) Biznesa, vadības un ekonomikas fakultātes studente Laila Milakne 4 mēnešus pavadījusi apmaiņas studijās Horvātijā Dubrovnikas universitātē. Piedāvājam ieskatīties Lailas pieredzes un atmiņas stāstā no studijām ārzemēs.

Laila izvēlējās doties Erasmus+ studiju mobilitātē, jo gribēja izkāpt ārā no savas komforta zonas, pamēģināt ko jaunu un izaicinojošu, viņa velējās iegūt starptautisku pieredzi, jaunus iespaidus un kontaktus. “Nekad nebiju dzirdējusi sliktus pieredzes stāstus par Erasmus+ programmām, tādēļ saņemot e-pastu par šo iespēju, uzreiz uzrunāju ārējo sakaru koordinātori, devos uz konsultāciju, izstāstīju situāciju, saņēmu atbildes uz saviem jautājumiem, kā arī tiku iedrošināta pavisam noteikti pamēģināt šo iespēju, neskatoties ne uz ko. Ticiet man, ne darbs, nedz arī kādi citi apstākļi nevar būt kā šķērslis! TAS IR VAIRĀK KĀ TO VĒRTS! Ja tomēr tā vai tā tevi māc šaubas, uzraksti privāti kādam no studentiem, kas jau ir bijis tevis izvēlētajā valstī vai universitātē, lai uzzinātu vairāk par lietām, kas uztrauc” stāsta Laila Milakne.

Erasmus+ studijām viņa pieteicās spontāni, kādā naktī saprotot, ka ir vienkārši jāmēģina nevis jāgaida kāds īstais un pareizais brīdis, jo tādu nav, viņa saprata, ka ir jāmēģina tagad un tūlīt! Laila nosūtīja pieteikumu un gaidīja atbildi, nevienam neko nesakot. Pēc pieteikšanās konkursa rezultātiem, Laila saņēma atbildi, ka ir izvirzīta uz sevis izvēlēto primāro augstskolu. “Biju pavisam satraukta, bet pārlaimīga! Tad sākās sagatavošanās periods, sāku pildīt visas formas, pavisam drīz ar mani sazinājās mana uzņemošā augstskolu, ja man radās kāda problēma vai nesaprašanās, visu jautājumu mūsu Erasmus+ koordinātoriem, kas bija ļoti atsaucīgi un atbalstoši! Pat, ja arī tu atrodies tālu prom no savas universitātes, tu vienmēr varēsi sazināties ar to, rakstot e-pastus” atceras Laila.

Laila atzīst, ka viņas lielākie ieguvumi ir starptautiska pieredze, jauni kontakti no dažādām valstīm, nenoliedzami arī ceļošanas iespējas, iespēja būt brīvākai, pašpārliecinātākai par sevi. Viņa uzskata, ka viņas pieredze pavisam noteikti ir citādāka nekā citiem, jo Laila izdzīvoja arī COVID-19 periodu ārzemēs, neatgriežoties uz Latviju. Tas bija interesants periods, ko viņa varēja pavadīt ar sevi, kas arī ir cilvēka neatņemama daļa, īpaši studentiem, kas ir dzīves ceļa sākumā, kuram arī ir nepieciešams laiks, lai apdomātu savu tālāko nākotni, karjeras ceļus. “Ne mirkli neesmu nožēlojusi savu izvēli! Manuprāt, katram studentam būtu jāizmanto šī piedāvātā iespēja, jo tas mācību procesu padara saprotamāku, tas padara tevi konkurētspējīgāku! Tu apskaties, kā citās valstīs tiek organizēts mācību process, kādas ir prasības. Protams, arī valodas aspekts ir būtisks, jo studēt angļu vai kādā citā valodā arī ir citādāk, pie tā arī ir jāpierod,” stāsta studente.

Lailas spilgtākais iespaids bija pati valsts, uz kuru viņa devās – Horvātija. “Tā mani apbūra ar savu mieru, savu siltumu un skatiem, ar cilvēku dzīvesprieku un atsaucību. Tā ir neatkārtojama kulturāla pieredze, tu iejutīsies lokālā iedzīvotāja lomā,” tā Laila.

Meitene iesaka noteikti nebaidīties un uzdrīkstēties, pats galvenais esot “jautāt”!

“Tu būsi pārsteigts, cik daudz tu vari uzzināt jau pirms dodoties prom vai izvēloties uzņemošo universitāti. Pavisam noteikit pievērs uzmanību universitāšu prasībām, kādas valodas tev ir jāpārzina, vai ir jābūt nokārtotam TOEFL eksāmenam. Jo vairāk tu zini, jo labāk tev! Neatliec dokumentu kārtošanu uz pēdējo brīdi, bet pievērsies tam jau savlaicīgi. Nemeklē argumentus, kas tevi attur no došanas prom, bet drīzāk saskati iespējas, ieguvumus ko gūsi! Uzdod sev jautājumu- kad vēl, ja ne tagad?” Laila sniedz padomu citiem studentiem, kas vēlas doties apmaiņas programmā.

 

Mobilitātes periods: 2020./2021.a.g. rudens semestris

Es esmu Eva Ķeruže – Latvijas Universitātes Sociālo Zinātņu fakultātes politikas zinātnes studente. 2020.gada rudenī es studēju Francijā Erasmus+ programmas ietvaros. Jau pirms pieciem gadiem pamatskolas laikā zināju, ka vēlos doties Erasmus+ studiju mobilitātē uz Franciju. Francija bija mana sapņu zeme un joprojām tā ir valsts, kas man ir ļoti īpaša, jo man simpatizē franču kultūra, kulinārija, mentalitāte un skaistās, dažādās dabas ainavas. 2020. gada sākumā es izlēmu, ka pieteikšos Erasmus+ konkursā un kandidēju uz studijām Sciences Po Lionā – Francijas kulinārijas galvaspilsētā un kino dzimtenē. Es konkrēti zināju, ka vēlos studēt kādā no Sciences Po universitātēm. Pēc pozitīvas atbildes saņemšanas, vairākus mēnešus es gatavojos lielajam notikumam un augusta beigās devos ceļā uz Lionu.

 

Pavadot četrus mēnešus – no septembra līdz decembrim – Lionā, es ieguvu vērtīgas, kvalitatīvas un noderīgas akadēmiskās zināšanas, attīstīju angļu un franču valodu, iemācījos rakstīt garas esejas akadēmiskajā angļu valodā, spēju būt pārliecinātai par savu viedokli un četru mēnešu laikā diendienā izkāpt no savas komforta zonas. Es ieguvu arī ārkārtīgi daudz personiskos ieguvumus – attīstīju uzdrīkstēšanās prasmes, pārvarēju bailes no kalniem un runāt svešvalodā, ieguvu daudz draugus un paziņas, iespēju dzīvot franču ģimenē un regulāri mācīties par Francijas kulināriju, lieliski pavadīt laiku arī Covid-19 pandēmijas un komandantstundu ierobežojumu ietvaros, un sapratu to, ko vēlos darīt nākotnē. Gan studiju mobilitāte Francijā, gan Covid-19 ierobežojumi, kas Francijā bija ļoti stingri, man ļāva izbaudīt Franciju, iepazīt citus studentus un vietējos iedzīvotājus, un izbaudīt Franciju no cita rakursa, dzīvojot kopā ar franču ģimeni. Manuprāt, Erasmus+ ir lieliska programma, iespēja un pavērsiens ikviena studenta dzīvē gan akadēmiskā, gan personīgajā jomā. Tā ir lieliska iespēja iepazīt sevi, būt ārpus komforta zonas, darīt vēl nepieredzētus piedzīvojumus un saskarties ar dažādu mentalitāšu cilvēkiem. 

Septembrī un oktobrī man bija iespēja ceļot, jo Covid-19 ierobežojumi Francijā ļāva to darīt. Šajā pieredzē es piedzīvoju brīnišķīgus piedzīvojumus, ceļojot uz Ansī ezeru, Eiropas Parlamentu Strasbūrā, kalnu galvaspilsētu Grenobli, Alpu un Šamonī kalniem. Oktobra beigās Francijas valdība pieņēma ārkārtas stāvokli, komandantstundas un kustību ierobežojumus, nosakot, ka drīkstu uzturēties tikai Lionā. Pēdējie divi mēneši bija piepildīti ar franču kultūru mājās – kopīgā ēst gatavošana, franču filmu skatīšanās, galda spēļu spēlēšana un dažādu tradīciju piekopšana. Es esmu priecīga un pateicīga par katru dienu, kuru pavadīju Lionā; par katru iespēju, kuru man Erasmus+ deva, un katru draugu, kuru ieguvu programmas laikā.

Es noteikti iesaku ikvienam studentam, kam ir vēlme, gribasspēks un iespējas, pieteikties Erasmus+ studijām kādā no Eiropas Savienības valstīm. Iesaku kārtīgi izpētīt augstskolas piedāvāto sarakstu ar partneraugstskolām, izvēlēties valsti, kura iedvesmo, un izpētīt visu informāciju par augstskolu un kursiem. Pēc valsts un universitātes izvēles un pozitīvas atbildes iegūšanas, iesaku uzreiz meklēt dzīvesvietu, jo pēc pieredzes sakot, man bija ārkārtīgi grūti atrast dzīvesvietu, un izmantot sociālos tīklus gudri – meklēt dažādas domubiedru grupas (Facebook tam ir ļoti labs rīks), iegūstot vairāk nepieciešamās informācijas, uzrunāt un komunicēt ar citiem studentiem un vietējiem iedzīvotājiem, veidojot jau pirms mobilitātes kontaktus sev apkārt, lai neskaidrie jautājumi ātrāk un vieglāk atrisinātos. Svarīgi ir arī izplānot budžetu un izvirzīt mērķus, ko vēlaties piedzīvot šajā valstī (ceļot, iepazīt kulināriju, muzeji vai pārgājieni u.c.), un plānot to laicīgi, jo Covid-19 ir iemācījis, ka ir jādara pēc iespējas ātrāk, nezinot, kas notiks rīt.

Latvijas Universitāte bija ļoti liels atbalsts manā mobilitātes semestrī Francijā, kas veicināja izpratni par Erasmus+ mobilitāti, deva padomus un palīdzēja ar visām formalitātēm, lai Erasmus+ mobilitāte būtu veiksmīga. Tāpat arī Sciences Po Lyon pirms mobilitātes un tās laikā regulāri sniedza informāciju par dokumentiem, apmaiņas semestri, studijām, iespējām ārpus studijām, dzīvesvietas jautājumus un regulāru atbalstu izaicinošajā pandēmijas situācijā Francijā. Es esmu ļoti pateicīga abām universitātēm un Eiropas Savienībai par iespēju studēt Francijā, paplašināt savu redzesloku un studēt tieši Sciences Po Lyon universitātē!

Mobilitātes periods: 2020./2021.a.g. rudens semestris.

Latvijas Universitātes (LU) Biznesa, vadības un ekonomikas fakultātes studente Anastasija Babarikina  4,5  mēnešus pavadījusi apmaiņas studijās Universidad Carlos III de Madrid: Getafe campus. Piedāvājam ieskatīties Anastasijas pieredzes un atmiņas stāstā no studijām ārzemēs.

Es izvēlējos piedalīties Erasmus+ programmā, jo es ļoti gribēju “izvedināt” savu galvu, saprast, vai es studēju to, kas man tiešām patīk un vienkārši vēlējos iegūt jaunās emocijas, kas sāka pazust Latvijas rutīnā. Manuprāt, aizbraukt uz citu valsti, padzīvot tur un iegūt kultūršoku paralēli studijām ir vienreizēja iespēja, kas noteikti ir jāpamēģina katram, ko es arī izdarīju, ieraugot, ka pieteikums nākamajam semestrim ir atvērts. 

 Kopumā nevaru pateikt, ka pieredze ar nosūtušo (LU) un uzņemošo (UC3M) universitāti bija slikta. Sadarbība bija lieliskajā līmenī, jo abas universitātes problēmu gadījumā vienmēr nāca pretī, piedāvājot alternatīvas un izglābjot manu pieredzi ārzemēs kopumā. Protams, visur un vienmēr ir savas nianses, taču ar pacietību un adekvātu komunikāciju visu var atrisināt.

Runājot par ieguvumiem, gribētos, pirmkārt, pieminēt personiskos. Es iemācījos dzīvot patstāvīgi svešajā valstī, kas, manuprāt, ir lielisks sasniegums. Es paliku racionālāka, iemācījos balansēt savu budžetu, pieturēties pie skaidra prāta, kad situācija šķiet katastrofiska. Es ieguvu daudz draugu un paziņu, ar kuriem, arī atgriežoties Latvijā, turpinu sarunāties un plānot nākotnes ceļojumus. Viss brauciens kopā lika mani aizdomāties par dzīvesveidu, kas man bija pirms tam un cik ļoti nepareizi un ierobežoti es skatījos uz pasauli.

Akadēmiskie ieguvumi noteikti arī ir. Manas angļu valodas prasmes palika arvien profesionālākas, kā arī es ieliku stingru pamatu spāņu valodai, kuru vēlos turpināt mācīties. Es izbaudīju studiju internacionālo vidi, iemācījos pielāgoties vietējai mentalitātei arī studiju ziņā.

Mans spilgtākais iespaids par braucienu ir tas, ka tomēr ir iespējams atrast līdzīgi domājošus cilvēkus, ja pat jūsu dzimtā valoda nav vienāda. Erasmus+ brauciens parādīja man plašas nākotnes dzīves iespējas. Vēl viens iespaids, kas man palika atmiņā bija ļoti labi organizēti ESN pasākumi, kur bija iespējams satikt kādu jaunu draugu un paskatīties uz pilsētu no cita skatupunkta. Visiem Erasmus+  braucējiem es noteikti ieteiktu apmeklēt visus piedāvātus pasākumus, jo tas ir izcils veids, kā atrast domubiedrus un sākt justies komfortabli svešajā valstī.

Pirms pieteikšanos Erasmus+ programmai, es ieteiktu izpētīt izvēlēto pilsētu, to cenas un infrastruktūru ļoti kārtīgi. Piemēram, es impulsīvi pieteicos braukt tieši uz Madridi, bet sāku pētīt to krietni vēlāk, pēc nominēšanas. Tikai tad es uzzināju, ka istabas/dzīvokļa īre ir diezgan padārga, kā arī attālums no universitātes fakultātes neļāva man dzīvot tur, kur man gribētos un es varētu sev to mierīgi atļauties. No tā nāk nākamais padoms – pat ja Erasmus+ stipendija nosedz lielāko daļu no izdevumiem, ir jārēķinās ar papildus līdzekļiem, kurus var sākt krāt uzreiz pēc nominēšanas. Tas noteikti atvieglotu dzīvošanu ārzemēs, ja nu gadījumā notiks kādi neparedzami izdevumi.

Taču neskatoties uz visiem sīkumiem un grūtībām, kas var rasties pirms vai mobilitātes laikā, tā iespēja noteikti ir jāizmanto. Tas ir lielisks veids, kā saliedēt dažādām kultūrām, iemācīties patstāvībai un pārbaudīt savu izturību. Balstoties uz Madrides draugu pieredzi, ne visi tomēr var izturēt tādu spriedzi, jo noteikti būs jāiet ārpus komforta zonai. Tas vienkārši kārtējo reizi pierāda faktu, ka pat labajām lietām ir savs negatīvais aspekts, bet tas nebūt nav iemesls, lai nebrauktu. Visam taču ir jābūt sabalansētam.

Erasmus+ pieredzes stāstu video