ES politikas ietekme uz augstākās izglītības uz zinātnes sistēmas pārmaiņām Norvēģijā un Latvijā

EU policies impact to the transformations of the higher education and research system in Norway and Latvia

Projekta Nr:
Latvijas Universitātes Reģ. Nr. NORV2015/029
VIAA identifikācijas Nr. NFI/R/2014/006,

Partneri..

1. Nordic Institute for Studies in Innovation, Research and Education (Nordisk institutt for studier av innovasjon, forskning og utdanning), Wergelandsveien 7, Oslo, N-0167, Norway

2. Rīgas Tehniskā Universitāte, Kaļķu ielā 1, Rīga, LV – 1658, Latvia

3. Rīgas Ekonomikas Augstskola, Strēlnieku iela 4a, Rīga, LV – 1010, Latvia

Anotācija:

Mūsdienās visas universitātes jūt spiedienu mainīties, tām ir jārada jaunas zināšanas, jāuzlabo vienlīdzīgas iespējas iegūt izglītību un jāņem vērā studējošo vajadzības. Projekts vērtēs augstākās izglītības uz zinātnes telpas veidošanos Norvēģijā un Latvijā Eiropas politikas dokumentu (Eiropa 2020, Apvārsnis 2020, Boloņas reformas, Lisabonas stratēģijas) kontekstā. Projekta fokuss būs uz augstākās izglītības un zinātnes institūtu pārvaldības kapacitāti, ņemot vērā, ka Latvija jau ir iekļāvusies Eiropas augstākās izglītības telpā, bet Norvēģija ir motivēta pievienoties ES politikas nostādnēm augstākajā izglītībā.

The project has focused  on the analysis of the current EU policy documents regarding higher education and research institutions in order to explore the new environment at HEIs, including innovations, knowledge-driven development, intellectual property rights, and academic entrepreneurship. Currently the analytical framework „EU policies impact on the transformations of the higher education and research system in Norway and Latvia” was developed. This paper defined term of Europenization of higher education institutes and defining policy making modes in higher education area. In addition the National framework is developed that sets out the theoretical framework and research question for further data collection, as well as analyses participation of Latvia in EU Framework programmes. These two papers laid ground for the framework development for data collection – case study protocol and framework for questionnaires.

Preliminary findings have been reported in two sessions at the 74 annual conference of the University of Latvia. Papers for two more conferences are submitted. Two webpages are created for the purpose of informing academic community and wider society on the progress of the project. Overall the project is within schedule, with some adjustments.

Projekta mērķis ir analizēt ES jaunākos politikas dokumentus augstākās izglītības un zinātnes jomā, lai pētītu augstākās izglītības institūcijas vidi, kas ietver inovācijas, zināšanās balstītu attīstību, intelektuālā īpašuma tiesības un akadēmisko uzņēmējdarbību. Uz šo brīdi ir izveidots  analītiskais ietvars “ES politikas ietekme uz augstākās izglītības un zinātnes sistēmas transformācijām Norvēģijā un Latvijā. Šis ietvars definē jēdzienu – augstākās izglītības iestāžu Eiropeizācija un nosaka politikas ieviešanas veidus augstākās izglītības telpā. Papildus ir izveidots nacionālais ietvardokuments, kas definē pētījumu teorētisko ietvaru un pētāmos jautājumus datu turpmākajai apkopošanai, kā arī analizē līdzšinējo Latvijas līdzdalību ES Ietvarprogrammās. Šie divi dokumenti ir izveidojuši bāzi datu turpmākajai apkopošanai – situāciju analīzes protokolam un anketēšanas vadlīnijām.

Jaunākie rezultāti ir prezentēti divās sesijās LU 74. gadskārtējā konferencē. Ir izveidotas divas mājaslapas, lai informētu akadēmisko vidi un plašāku sabiedrību par projekta progresu. Kopumā, ar nelielām izmaiņām, projekts norit pēc plānotā grafika.

Kopējās izmaksas 628 821 EUR, no kurām 85,2 % ir Norvēģijas finanšu instrumenta līdzfinansējums, 10% valsts budžeta finansējums un 7,5% LU un projektā iesaistīto partneru līdzfinansējums.

Īstenošanas termiņš 2015.gada 1.jūnijs - 2017.gada 28.februāris

Zinātniskais vadītājs: Andrejs Geske

Projekta vadītāja: Indra Dedze

Projekta vadītāja asistente Vineta Otto