Latvijas Universitātes Bioloģijas fakultātes struktūrvienība Latvijas Mikroorganismu kultūru kolekcija (LMKK) nodibināta 1993. gadā. Tā darbojas saskaņā ar LR Ministru kabineta Rīkojumu Nr.371/11.09.1996.

1997. gada 31. maijā Pasaules Intelektuālā īpašuma organizācija (WIPO) Latvijas Mikroorganismu kultūru kolekcijai piešķīra Starptautiskas deponējošas iestādes statusu (International Depositary Authority) mikroorganismu deponēšanai saskaņā ar Budapeštas “Līgumu par mikroorganismu deponēšanas starptautisku atzīšanu patentu procedūras nolūkā”. Pēc šī statusa piešķiršanas LMKK, pildot starptautiskās saistības, ir pieejama jebkuram deponētājam ne tikai Eiropā, bet arī citur pasaulē.

Latvijas Mikroorganismu kultūru kolekcija ir integrēta Eiropas kultūru kolekciju organizācijā (ECCO) un Pasaules kultūru kolekciju federācijā (WFCC), tā ir reģistrēta Pasaules Mikroorganismu Datu Centrā (WDCM).

LMKK ir lielākā mikrobioloģisko resursu glabātāja Latvijā, tās darbība vērsta uz bioloģiskās daudzveidības saglabāšanu ex situ un Latvijai tradicionāli raksturīgo, perspektīvo mikrobioloģijas un biotehnoloģijas virzienu attīstību. Kolekcijas krājumā ir vairāk nekā 1600 baktēriju, raugu un micēlijsēņu kultūras. Lielākā to daļa ir izolēta Latvijā un ir vienīgie paraugi pasaulē. Visas mikroorganismu kultūras tiek glabātas metaboliski neaktīvā stāvoklī – šķidrajā slāpeklī, izņemot atsevišķus mikroorganismu celmus, kuri glabājas arī uz agarizētām barotnēm zem minerāleļļas +4° C.

LMKK sniegtie galvenie pakalpojumi:

  1. mikroorganismu kultūru deponēšana (publiskai pieejai; patentēšanai; seifdepozītam);
  2. mikroorganismu kultūru izsniegšana;
  3. mikroorganismu kultūru izdalīšana, attīrīšana un identificēšana;
  4. konsultācijas klientiem.

Kopš LMKK pārcelšanās uz Torņakalna DAC 2015.gada rudenī ir palielinājies kolekcijas sniegto pakalpojumu apjoms – kolekcijā glabātās mikroorganismu tīrkultūras savu maģistra un doktora darbu izstrādē izmanto ne tikai LU Bioloģijas, bet arī Medicīnas, Ķīmijas, Ģeogrāfijas un Zemes zinātņu fakultāšu studenti un doktoranti un pētnieki. LMKK ir iesaistīta arī LU Bioloģijas fakultātes mācību procesā, ik gadu vairāki studenti savus bakalaura un maģistra darbus izstrādā uz LMKK bāzes. Veiksmīga sadarbība jau vairāku gadu garumā turpinās arī ar atsevišķām privātkompānijām, kuras savus komerciāli nozīmīgos mikroorganismu celmus uzglabā LMKK, tās ir ieinteresētas arī kopējos pētījumos, piemēram, SIA “Bioefekts”.

LMKK ir bijusi un arī patreiz iesaistīta vairākos LZP, Valsts pētījumu programmas, kā arī EK finansētos projektos, piemēram, sadarbībā ar Latvijas Organiskās sintēzes institūtu - “Multiheterociklu ķīmijas attīstīšana jaunu bioloģiski aktīvu vielu iegūšanai”,  sadarbībā ar RTU - “Dzeramā ūdens mikrobioloģiskās stabilitātes uzraudzība un regulēšana”,  sadarbībā ar LVMI “Silava” – “Jaunu  bioloģisko preparātu izstrāde Heterobasidion  spp. izraisītās sakņu trupes ierobežošanai”. LMKK ir to Eiropas kultūru kolekciju skaitā, kuras veido MIRRI-ERIC (Mikrobioloģisko resursu pētniecības infrastruktūru konsorcijs). Tā iekļaušanās ESFRI (Eiropas pētniecības infrastruktūru stratēģiskais forums) plānota 2021. gada 1. pusē. LMKK tika uzaicināta piedalīties arī Horizon 2020 projekta IS_MIRRI21-"Implementation and sustainability of microbial resource research infrastructure for 21st century" sagatavošanā. Projekts saņēma EK finansējumu, LMKK ir tā dalībniece, tā īstenošanas laiks: 01.02.2020.–31.01.2023.

LMKK ir kļuvusi par nozīmīgu LU Dabaszinātņu akadēmiskā centra infrastruktūras daļu.