Piektdien, 22. martā, kas ir arī Pasaules ūdens diena, LU Zinātņu mājā, 201. auditorijā plkst. 16.00 norisināsies dokumentālās filmas “Ūdens ir dzīvība” seansa vakars. Pasākumu rīko LU Ekopadome sadarbībā ar vides organizāciju “Zaļā brīvība”.

“Ūdens ir dzīvība” ir dokumentālā filma par Keniju divās daļās, kuras mērķis ir aicināt aizdomāties par klimata pārmaiņu ietekmi, sekām, kā arī to, ko mēs varam darīt. Šobrīd no 53 miljoniem Kenijas iedzīvotāju trešdaļa jeb 16 miljoni ikdienā izjūt ūdens trūkumu. Pasaules dabas fonds apgalvo, ka jau 2025. gadā divām trešdaļām zemeslodes iedzīvotāju pietrūks ūdens. Filmas režisors ir Jēkabs Vilkārsis, scenārija autore Ingrīda Strazdiņa un Nora Semjonova, skaņu režisors Artūrs Sedriks Sinkēvičs, fotogrāfs Ģirts Strazdiņš, producents Sandijs Semjonovs.

Pirmā filma ar nosaukumu “Masaju stāsts jeb lietu gaidot” ir par Kenijas masaju tautu un viņu mainītajiem dzīves apstākļiem klimata pārmaiņu ietekmē. Daudzviet Kenijā lietus nav lijis jau vairākus gadus un tā sekas ir ļoti skarbas. Mainās vide, un cilvēku dzīvesveids vairs nespēj nodrošināt viņu ikdienai un izdzīvošanai nepieciešamo. Izžūst upes un ganības, mirst lopi. Masaju izdzīvošana ir atkarīga no viņu ganāmpulka. Klimata pārmaiņu sekas nes līdzi ļoti spēcīgu un negatīvu sociālo ietekmi.

Otrā filma “Koraļļus glābjot” ir koraļļu rifu atjaunošanas stāsts. Vasini ir ļoti skaista, bet nabadzīga sala Indijas okeānā, uz kuras nekad nav bijusi elektrība, bet uz tās dzīvo 3000 cilvēki. Šīs salas aktīvie iedzīvotāji jau vairāk kā piecus gadus veic unikālu koraļļu rifu atjaunošanas darbu. Viņi audzē koraļļu stādus, kurus paši nirstot dziļumā iestāda okeānā. Jau 2 hektāri koraļļu rifu ir atjaunoti, tie ir ieauguši un zivis ir atgriezušās. Zivis ir Vasini salas izdzīvošanas pamats.

Filma tapusi studijā “SKUBA films” sadarbībā ar organizāciju “Zaļā brīvība”. Dokumentālās filmas izveidi atbalsta Eiropas Savienība projekta ClimAct ietvaros.

Ikviens interesents ir aicināts apmeklēt pasākumu bez iepriekšējas pieteikšanās, ierodoties ar savām uzkodām un līdzpaņemto dzeramo ūdeni. Filmas seanss notiks LU Zinātņu mājā, 201. auditorijā, Jelgavas ielā 3, Rīgā, no plkst. 16.00 līdz plkst. 18.00. Pasākuma ieeja ir bez maksas.

Rūpējoties par dzeramā ūdens pieejamību, Latvijas Universitātē ir uzstādītas dzeramā ūdens strūklakas ēkās Raiņa bulvārī 19 (pie garderobes) un Aspazijas bulvārī 5 (1. stāva gaitenī pie kafijas automātiem).

LU Ekopadome ir LU Studentu padomes, LU Studiju attīstības un pārvaldības pilnveides programmas un LU Akadēmiskā centra attīstības programmas kopīga iniciatīva.