Redzes terapija

Redzes terapija ir noteiktu redzes funkciju treniņu plāns ar mērķi uzlabot sistēmas efektivitāti. Redzes terapija ir vispāratzīta metode sensori motoro redzes funkciju uzlabošanai. Redzes terapiju pielieto redzes okulomotoro funkciju – akomodācijas un verģeņču sistēmas uzlabošanai, kā arī šķielēšanas un ambliopijas ārstēšanai.

Visas okulomatorās funkcijas ir savstarpēji cieši saistītas, tāpēc visefektīvākās ir kompleksās programmas, kas ietver dažādas treniņu metodes. Dažādu okulomatoro funkciju uzlabošanai var izmantot vienas un tās pašas metodes, bet, atkarībā no traucējumu veida, tās pielieto dažādās kombinācijās un citā secībā.

Redzes terapiju profesionāli veic tam speciāli ierīkotos redzes veselības kabinetos speciālista vadībā pēc iepriekš sastādīta terapijas plāna un treniņu programmas. Būtisku rezultātu var sasniegt arī mājas apstākļos, veicot treniņus patstāvīgi pēc individuāli izstrādāta plāna, kurā ietvertās metodes neprasa profesionālu un dārgu aprīkojumu.

Rekomendējot redzes terapiju mājas apstākļos, speciālistam ir ļoti svarīgi izskaidrot redzes terapijas nozīmību un motivēt pacientu. Nevajadzētu pacientu noslogot ar pārlieku daudz un sarežģītiem vingrinājumiem. Ieteicams uzsākt terapiju ar ne vairāk kā trīs uzdevumiem.

Redzes terapijas vingrinājumi jāveic regulāri 5 dienas nedēļā 20-30 min dienā, katra uzdevuma veikšanai atvēlot 5-7 minūtes. Atkārtotas vizītes pie speciālista tiek plānotas ik pēc 1-2 nedēļām, lai sekotu redzes funkciju uzlabojumam un mainītu treniņu metodes atbilstoši terapijas gaitai. Atkarībā no uzstādītās diagnozes, terapiju vajadzētu turpināt 2-3 mēnešus. Ja pacients ir piekritis redzes terapijas programmai un to veic atbilstoši norādījumiem, bet uzlabojumus nenovēro, tad jāpārskata uzstādītā diagnoze un jāpārstrādā treniņu programma.

Tuvuma redzes traucējumus iedala sekojoši: