
Projekta nosaukums: Tradicionālā apģērba kontekstualizācija: pārvērtējot Rīgas un Latgales saistību
Projekta numurs: LU-BA-PG-2024/1-0023
Projekta vadītājs (pēcdoktorants): Ieva Pīgozne
Projekta īstenošanas termiņš: 01.09.2024.-31.08.2025.
Projekta kopējais finansējums: 61 380,00 EUR
Projekta mērķis: Projekta mērķis ir sniegt jaunu skatījumu uz tradicionālo apģērbu un tā kontekstu kā vērtīgu avotu starpdisciplinārai sociālās vēstures izpētei vāji dokumentētās kopienās un, balstoties uz padziļinātu un kritisku avotu un literatūras analīzi un apvienojot apģērba vēstures, etnoloģijas, mikrovēstures un vēsturiskās antropoloģijas pieejas un metodes, kontekstualizēt tradicionālo apģērbu.
Projekta rezultāti: iesniegta publikācija – 1, iesniegts projekta pieteikums – 1, nolasīti 2 referāti starptautiskās zinātniskās konferencēs
01.01.2025. – 31.03.2025.
Pabeigta datu vākšana un jaunu avotu apzināšana pieejamajās Latvijas atmiņu institūciju krātuvēs. Turpināta datu kopas izveide. Noorganizēta starptautiska zinātniska konference “Historical Clothing and Textiles in Northern and Eastern Europe” un tajā nolasīts referāts un publicētas tēzes “Clothing of the Lower Classes in Riga and Rural Latvia: Variations in Similarity and Difference Within Communities”, prezentējot pētījuma rezultātus. Turpināts darbs pie referāta sagatavošanas CBSE konferencei aprīlī. Sadarbībā ar ārzemju līdzautoru sagatavots un iesniegts zinātnisks rasts “TextileBase: a Knowledge Graph to Support Dress History and Textile Research” publicēšanai zinātniskajā žurnālā “Culture Crossroads”. Iesniegts zinātniska raksta “A Living Tradition of Wearing a Crown: Its Transformations Through the History of Latvia” pieteikums publicēšanai zinātniskā žurnālā “The Yearbook of Balkan and Baltic Studies”. Īstenots mācību un tīklošanās brauciens uz konferenci “DHNB2025 Digital Dreams and Practices” Tartu Universitātē, apgūstot jaunas zināšanas digitālajās humanitārajās zinātnēs un iegūstot jaunus potenciālo projektu sadarbības partnerus. Izveidota videolekcija plašākai sabiedrībai “Sieviešu tradicionālais apģērbs Rīgā” un publicēta Youtube. Notikusi tikšanās ar projekta konsultanti Dr.hist. Aneti Karlsoni un apspriesta projekta īstenošana un jaunu projektu plānošana. Apmeklēta apmācība “How to Publish with Oxford Journals”. Aktīvi strādāts pie tīklošanās, jaunu sadarbības partneru atrašanas un jaunu, ar digitālām humanitārām zinātnēm saistītu prasmju apguves un nākotnes plānu attīstīšanas.
01.10.2024. – 31.12.2024.
Turpināta datu vākšana un jaunu avotu apzināšana Latvijas atmiņas institūciju krājumos. Turpināta datu kopas izveide. Nolasīts referāts “Apģērbs Rīgā un ārpus tās: meklējot liecības un ietekmes” starptautiskajā zinātniskajā konferencē “Kultūras Krustpunkti XVIII” 07.11.2024. Publicētas referāta tēzes konferences tēžu krājumā. Uzsākts darbs pie tradicionālā apģērba kontekstualizācijas. Izveidots referāts pieteikums "Threads of Influence: Looking for Social Networks Behind the Movement of Dress Between Riga and Rural Latgale in the 19th Century" CBSE konferencei 24.-26. aprīlī 2025 Kembridžā. Publicēts projekta datu pārvaldības plāns. Blogā Ieva Pīgozne publicēti divi populārzinātniski raksti “Rīgas latviešu tradicionālā apģērba meklējumos” I un II daļa. Apgūts LU darbinieku profesionālās kompetences pilnveides kurss “ChatGPT prasmju darbnīca” 4 akadēmisko stundu apjomā.
01.09.2024. – 30.09.2024.
Uzsākta datu vākšana un jaunu avotu apzināšana Latvijas atmiņas institūciju krājumos. Uzsākta datu kopas izveide. Izveidots referāta pieteikums “Apģērbs Rīgā un ārpus tās: meklējot liecības un ietekmes” starptautiskai zinātniskai konferencei “Kultūras Krustpunkti XVIII”. Publicēta informācija par pētniecības projektu LU LVI mājas lapā latviešu un angļu valodā, kā arī sociālajā tīklā Facebook LU Latvijas vēstures institūta lapā un lapā Ieva Pīgozne Dr.art.