Projekta nosaukums: LU Akadēmiskā centra kosmisko objektu optiskās novērošanas sistēma un tās ilgtspējīga attīstība

Projekta numurs: LU-BA-PG-2024/1-0004

Projekta vadītājs (pēcdoktorants): Diāna Haritonova

Projekta īstenošanas termiņš: 01.09.2024.-31.08.2025.

Projekta kopējais finansējums: 61 380,00 EUR

Projekta mērķis: Projekta zinātniskais mērķis ir novērtēt GGI optiskās novērošanas sistēmas (OTS – Optical Tracking System) efektivitāti veikt vāja spožuma Zemei tuvo objektu (NEO – near-Earth objects) regulārus pozicionālos astrometriskos novērojumus un novērot kosmiskos atkritumus. Projekts sekmēs OTS ilgtspējīgu attīstību atbilstoši Kosmosa situācijas apzināšanas (SSA – Space Situational Awareness) Programmas mērķiem, nodrošinās pēcdoktoranta un studentu jaunu zināšanu un pieredzes apgūšanu. Lai sasniegtu projekta mērķi ir izvirzīti sekojoši uzdevumi: - plānot un veikt vāja spožuma Zemei tuvo objektu un dažādu satelītu pozicionālos astrometriskos novērojumus izmantojot OTS un apkopot rezultātus, novērtējot sistēmas efektivitāti zemās Zemes orbītas (LEO – low-Earth orbit) satelītu novērošanai; - pēcdoktoranta dalība lāzerlokācijas (SLR – satellite laser ranging) novērojumos Starptautiskajā lāzerlokācijas servisa stacijā “Riga” jaunās pieredzes iegūšanai; - zinātniskā raksta sagatavošana iesniegšanai žurnālā, kas tiek citēts Web of Science vai Scopus. - dalība starptautiskajās konferencēs; - divu jaunu projektu pieteikumu sagatavošana; - studentu iesaiste, kas tiks realizēta publiskos pasākumos un rīkojot meistarklases. Šī projekta īstenošana sekmēs GGI optiskās novērošanas sistēmas ilgtspējīgu attīstību, GGI aktivitāti, kā arī Latvijas Universitātes studiju vides uzlabošanu nākotnē.

Projekta rezultāti: iesniegta publikācija – 1, iesniegts projekta pieteikums – 2, 2 abstrakti

 

01.01.2025. – 31.03.2025.

Apstiprināts projekta pieteikums LU Fonda un SIA Mikrotīkls projektu konkursa ietvaros. Piešķirtais finansējums ir 10 066 eiro. Projekta nosaukums: “Kosmisko objektu sekošanas sistēmas vadībai un novērojumu datu apstrādei paredzētā datortehnikas aprīkojuma uzlabošana”. Projekta ietvaros ir plānots iegādāties un uzstādīt divus augstas veiktspējas datorus ar mērķi atbalstīt programmatūras astrometrijas moduļa (zvaigžņu attēlu apstrādes) un pozicionēšanas moduļa (OTS montāžas vadības) uzdevumus. Kā arī ir paredzēts iegādāties visas debess (all-sky) kameru un vēja sensoru. Augstas kvalitātes aprīkojuma iegāde ļaus ievērojami uzlabot OTS tehniskās iespējas un efektīvi veikt Zemei tuvo objektu (NEOs) un dažādu satelītu pozicionālos astrometriskos novērojumus.

Ir veiktas izmaiņas programmatūras astrometrijas modulī. Izmantojot uzlaboto pieeju kadru apstrādē – kadru salikšanu ar objekta ātrumam atbilstošu nobīdi, tika identificēts ātrs asteroīds 1999 VF22 (vizuālā magnitūda 17.1), kas nav redzams atsevišķos kadros stipra debess fona dēļ. Kā arī 8. martā pl. 4:00 tika novērots asteroīds 1999 CF9 (ar vizuālo magnitūdu 14.5), kas tajā laikā pietuvinājās Zemei maksimāli tuvu (7.9 milj. km) ar ātrumu 19 km/s.

LU Ģeodēzijas un ģeoinformātikas institūtā viesojās Latvijas Biozinātņu un tehnoloģiju universitātes (LBTU) Ģeoinformātikas un tālizpētes studiju programmas maģistranti. Vizītes laikā tika nodemonstrēta GGI optiskās novērošanas sistēma un prezentēta vadības un novērojumu apstrādes programmatūra.

01.10.2024. – 31.12.2024.

Lai novērtētu OTS efektivitāti Zemei tuvo objektu novērošanā, ir veikti dažāda tipa un spožuma asteroīdu novērojumi. Šajā periodā novērojumiem derīgo dienu skaits bija 10. Tika konstatēts, ka optimālais ekspozīcijas laiks vienam kadram ir 5 sekundes. Mainīgas ārējās vides apstākļos (kad ir mākoņi vai dūmaka) iegūtajos kadros, izmantojot kadru salikšanas metodi, ir labi identificējami objekti ar vizuālo magnitūdu līdz 17.5.

Sagatavots projekta pieteikums LU Fonda un MikroTik konkursam.

Tika izstrādāts pētījuma Datu pārvaldības plāns (DPP), kas ir pieejams Zenodo repozitorijā, DOI: 10.5281/zenodo.14243596.

LU Ģeodēzijas un ģeoinformātikas institūtā viesojās LU Ģeoinformātikas studiju programmas studenti. Vizītes laikā tika nodemonstrēta GGI optiskās novērošanas sistēma darbībā, kā arī tika prezentēta vadības un novērojumu apstrādes programmatūra.

01.09.2024. – 30.09.2024.

Ir uzsākti dažāda tipa vidējās un zemās Zemes orbītas satelītu pozicionālie astrometriskie novērojumi izmantojot GGI optiskās novērošanas sistēmu (OTS – Optical Tracking System) satelītu sekošanas režīmā. Informācija tiek apkopota novērojumu seansu protokolos. Balstoties uz šo novērojumu pirmajiem rezultātiem, ir veiktas izmaiņas OTS vadības programmatūrā un apsvērta cita pieeja zemās Zemes orbītas satelītu efektīvai pārtveršanai kadros.

Tiek strukturēti materiāli, kas nepieciešami vāja spožuma kosmisko atkritumu reģistrēšanas metodoloģijas izstrādei.

Tika organizēta dalība pasākumā “Zinātnieku nakts 2024”. Visiem interesentiem bija iespēja apskatīt GGI kosmisko objektu optiskās novērošanas sistēmu uz LU Zinātņu mājas jumta. Detalizēti tika izklāstīts par sistēmas darbības principiem un nozīmi satelītu ģeodēzijā, kā arī tika prezentēta zvaigžņu attēlu apstrādes un analīzes programmatūra kopā ar pēdējo novērojumu rezultātiem.