
Projekta nosaukums: Jūras vēja parka dzīves cikls tiesiskajā regulējumā: Latvijas gadījums
Projekta numurs: LU-BA-PG-2024/1-0024
Projekta vadītājs (pēcdoktorants): Leila Neimane
Projekta īstenošanas termiņš: 01.09.2024.-31.08.2025.
Projekta kopējais finansējums: 61 380,00 EUR
Projekta mērķis: Projekta mērķis ir izpētīt piemērojamo tiesisko regulējumu un juridisko praksi starptautiskā, reģionālā un nacionālā līmenī, noteikt galvenos šķēršļus, ar kuriem ir saistīta jūras vēja parku (JVP) projektu attīstība un izstrādāt sākotnējās juridiskās rekomendācijas vēja parku īstenošanai no JVP dzīves cikla perspektīvas, lai nodrošinātu visaptverošāku JVP regulējumu Latvijas tiesiskajā ietvarā.
Projekta rezultāti: iesniegta publikācija – 1, iesniegts projekta pieteikums – 1, citi-8
01.01.2025. – 31.03.2025.
Tiek apkopoti iepriekš veiktās zinātniskās literatūras izpētes un analīzes rezultāti. Īstenota dalība, uzstājoties ar zinātnisko referātu “Developing Offshore Wind Legislation in Latvia: the Influence of European Union Framework” (“Jūras vēja enerģijas likumdošanas izstrāde Latvijā: Eiropas Savienības regulējuma ietekme”), 2. FORTHEM ikgadējā konferencē “Zinātnes un sabiedrības pasaules savienošana” (2nd FORHTEM Annual Conference “Connecting Worlds of Science & Society”), ko organizēja FORTHEM alianse, tostarp Latvijas Universitāte, 2025. gada 29. – 31. janvārī tiešsaistē (sekcija “Climate Change and resource management: strategies for a sustainable future” (“Klimata pārmaiņas un resursu pārvaldība: stratēģijas ilgtspējīgai nākotnei”)). Piedalīšanās ar zinātnisko referātu 9. ikgadējā enerģētikas pārejas konferencē 2025 (9th annual Energy Transitions Conference 2025), ko organizēja Austrumsomijas Universitātes Juridiskā fakultāte 2025. gada 13. – 14. februārī Joensū, Somijā, ar zinātnisko referātu “From Fit for 55 to Local Impact: EIA’s Role in Shaping Offshore Wind Energy Development in Latvia” (“No “Gatavi mērķrādītājam 55” līdz vietējai ietekmei: IVN loma jūras vēja enerģijas attīstības veidošanā Latvijā”) sekcijā “Regulatory frameworks shaping the energy future” (“Normatīvie regulējumi, kas veido enerģētikas nākotni”). Sagatavots stenda referāts ar ierakstītu mutvārdu prezentāciju “State-of-the-art of the legislative framework for the development of the offshore wind farms in the Baltic States and Poland” (“Jaunākais tiesiskais regulējums jūras vēja parku attīstībai Baltijas valstīs un Polijā”) dalībai WindEurope ikgadējā konferencē, kas norisināsies no 2025. gada 8. – 10. aprīlim Kopenhāgenā, Dānijā. Saņemta redaktoru pirmā recenzija par oriģinālu zinātnisko publikāciju “On the Concept of – and Legal Pathways Towards – Marine Coexistence: Sustainable Offshore Wind Energy in the Baltic and North Seas” (“Par līdzāspastāvēšanas koncepciju jūrā un juridiskajiem risinājumiem: ilgtspējīga jūras vēja enerģija Baltijas jūrā un Ziemeļjūrā”), un pēc labojumu veikšanas šī publikācija iesniegta atkārtotai izvērtēšanai. Uzsākts darbs pie pētniecības projekta pieteikuma izstrādes iesniegšanai LZP Fundamentālo un lietišķo pētījumu projektu programmā. Pabeigta interviju jautājumu sagatavošana, un tiek turpināts darbs informācijas sagatavošanas sadarbībai ar sabiedriskiem medijiem. Īstenoti publicitātes pasākumi, projekta mājas lapu sociālajā platformā Meta (pieeja https://www.facebook.com/lifecycleowf/ vai pēc atslēgvārdiem: @lifecycleowf) publicējot ar nozari un projekta tēmu saistītas ziņas (6 ieraksti).
01.10.2024. – 31.12.2024.
Norisinās zinātniskās literatūras izpēte un analīze par pašreizējām atkrastes vēja enerģijas aktualitātēm, kā arī jomas tiesību aktu izvērtēšana salīdzinošā aspektā. Apstiprināts pieteikums “State-of-the-art of the legislative framework for the development of the offshore wind farms in the Baltic States and Poland” (“Jaunākais tiesiskais regulējums jūras vēja parku attīstībai Baltijas valstīs un Polijā”) dalībai ar stenda referātu WindEurope ikgadējā konferencē, kas norisināsies no 2025. gada 8. – 10. aprīlim Kopenhāgenā. Iesniegta oriģināla zinātniskā publikācija “On the Concept of and Legal Pathways to Marine Coexistence: Sustainable Offshore Wind Energy in the Baltic Sea and North Sea” (“Par līdzāspastāvēšanas koncepciju jūrā un juridiskajiem risinājumiem: ilgtspējīga jūras vēja enerģija Baltijas jūrā un Ziemeļjūrā”) (1. redakcija – rediģēšanas procesā raksta nosaukums var tikt precizēts). Īstenoti publicitātes pasākumi, tostarp izveidojot projekta mājas lapu sociālajā platformā Meta (pieeja https://www.facebook.com/lifecycleowf/ vai pēc atslēgvārdiem: @lifecycleowf) un uzsākot ar nozari un projekta tēmu saistītu ziņu publicēšanu (10 ieraksti). Izstrādāts pieteikums starptautiskai zinātniskai konferencei. Sagatavoti jautājumi interviju īstenošanai. Tiek turpināta informācijas sagatavošana sadarbībai ar sabiedriskiem medijiem.
01.09.2024. – 30.09.2024.
Veikta zinātniskās literatūras izpēte un analīze par pašreizējām atkrastes vēja enerģijas aktualitātēm no ģeogrāfiskā, tehnoloģiskā un tiesiskā viedokļa, vērtējot jaunākās tendences reģionālā un starptautiskā līmenī. Izstrādāts un iesniegts pieteikums starptautiskai zinātniskai konferencei. Noris darbi pie zinātniskā raksta struktūras izstrādes un informācijas sagatavošana sadarbībai ar sabiedriskiem medijiem. Uzstādīts plakāts ar informāciju par projektu īstenošanu.