Bakalaura studiju programma "Filozofija"

Programmas līmenis: akadēmiskā bakalaura
Studiju valoda: latviešu
Studiju forma un ilgums: pilna laika studijas - 6 semestri
Apjoms kredītpunktos: 180 ECTS
Iegūstamais grāds vai kvalifikācija: Humanitāro zinātņu bakalaura grāds filozofijā un ētikā
Vietu skaits uzņemšanai 2025./26. ak. gadā: budžeta - 25, maksas - 40
Pilna laika studiju maksa 2025./26. ak. gadā: 2600 EUR ES/EEZ/ Šveices Konfederācijas pilsoņiem, pastāvīgajiem iedzīvotājiem un viņu ģimenes locekļiem. 3500 EUR citu valstu pilsoņiem
Studiju īstenošanas vieta: Rīga, centrs

Bakalaura studiju programma “Filozofija” sniedz prasmes, kas nepieciešamas jebkuram cilvēkam, – prasmes argumentēt, formulēt savas domas, izvērtēt viedokļus, uzstāties un diskutēt. Vienlaikus filozofijas studijas dod dziļu izpratni par filozofisko domu, tās vēsturi un mūsdienu problēmām. Studentiem ir iespēja iepazīties ar ļoti plašu tēmu loku – piemēram, jautājumiem par esamību, zināšanu robežām, apziņas dabu, sabiedrības uzbūvi, ētiskajām dilemmām un mākslas būtību. 

Noskaties video: Kas ir filozofija

Viena no programmas lielākajām vērtībām – studiju process notiek nelielās studentu grupās, mums ir iespēja daudz diskutēt, strīdēties par argumentiem, kopīgi analizēt sarežģītus jautājumus un trenēties domāt precīzāk un labāk.

 

Studiju laikā būs iespēja apgūt filozofijas pamatus, loģiku, kritisko domāšanu, retoriku, ētiku, estētiku un mākslas filozofiju, sociālo un politisko filozofiju, zinātnes filozofiju, apziņas un psiholoģijas filozofiju, ideju vēsturi.

Absolventiem darba iespējas pastāv jomās, kas saistītas ar akadēmisko darbu, sabiedriskajām attiecībām, sabiedriskā viedokļa veidošanu, publicistiku, kultūras industriju un kultūrdialogu - jebko, kam nepieciešama prasme kritiski domāt, patstāvīgi un radoši spriest, formulēt savu viedokli un izvērtēt citu teikto.

Noskaties video: Kāpēc ir vērts studēt filozofiju? 

Iepazīsties ar filozofa profesiju

Vispārīgie nosacījumi 

Vidējā izglītība

Konkursa kritēriji personām, kuras ieguvušas vidējo izglītību sākot no 2004. gada:

CE latviešu valodā*
CE angļu valodā vai CE franču valodā, vai CE vācu valodā*
CE matemātikā*
CE kopvērtējumu vidējais vērtējums procentos, kuru aprēķina no personas nokārtotajiem CE visos mācību priekšmetos*

*LU netiek noteikta prasība pēc noteikta līmeņa CE uzņemšanai, bet ir jāņem vērā, ka CE rezultātu savstarpējas salīdzināmības nodrošināšanai piemēro šādus koeficientus:

  • optimālā mācību satura apguves līmeņa eksāmeniem tiek piemērots koeficients 0,75, pielīdzinot augstākā mācību satura apguves līmeņa eksāmeniem;
  • vispārīgā mācību satura apguves līmeņa eksāmeniem tiek piemērots koeficients 0,50, pielīdzinot augstākā mācību satura apguves līmeņa eksāmeniem;
  • centralizēto eksāmenu rezultāti, kas iegūti līdz 2022. gadam, tiek pielīdzināti optimālā mācību satura apguves līmeņa eksāmeniem un tiem tiek piemērots koeficients 0,75, pielīdzinot augstākā mācību satura apguves līmeņa eksāmeniem.

Personām, kuras ieguvušas vidējo izglītību līdz 2008. gadam, centralizētais eksāmens matemātikā var tikt aizstāts ar vidējās izglītības dokumenta gada atzīmi matemātikā (vai vidējo atzīmi algebrā un ģeometrijā)

Konkursa kritēriji personām, kuras ieguvušas vidējo izglītību līdz 2004. gadam (neieskaitot), kā arī personām, kuras ieguvušas vidējo izglītību ārvalstīs un personām, kuras ir atbrīvotas no CE kārtošanas:

gada vidējā atzīme latviešu valodā un literatūrā
gada atzīme angļu valodā vai franču valodā, vai vācu valodā
gada vidējā atzīme obligātajos mācību priekšmetos

Kā LU tiek aprēķināts konkursa vērtējums jeb iegūtie punkti.

Priekšrocības: Latvijas valsts vai starptautiskās filozofijas olimpiādes 1. – 3. pakāpes diploma ieguvējiem 2024. un 2025. gadā; Latvijas valsts skolēnu ZPD konferences humanitāro un mākslas zinātņu nozaru grupas 1. – 3. pakāpes diploma ieguvējiem 2024. un 2025. gadā.

Pilsoņiem, kas brīvprātīgi pieteikušies valsts aizsardzības dienestā un pabeiguši to un kuri atbilst studiju programmas uzņemšanas noteikumiem, bez konkursa tiek nodrošinātas no valsts budžeta finansētas studiju vietas, piesakoties ne vēlāk kā divu gadu laikā pēc dienesta termiņa beigām un atvaļināšanas rezervē.

Studentiem ir iespēja piedalīties starptautiskajās studentu apmaiņas programmās Campus Europae, Erasmus+ un studēt vai iziet praksi visā Eiropā.

Studiju programmas metodiķe:
Sigita Šnē

  • Tālrunis: +371 67034992
  • E-pasts: sigita.sne@lu.lv
  • Adrese: Aspazijas bulv. 5, 233. telpa