2024. gada 12. janvārī plkst. 15.00 Latvijas Universitātes (LU) Fizikas un astronomijas zinātnes nozares specializētās promocijas padomes atklātā sēdē klātienē LU Fizikas, matemātikas un optometrijas fakultātes (Jelgavas iela 3) 501. telpā, kā arī attālināti, VALTERS DZELME aizstāvēs promocijas darbu zinātnes doktora grāda (Ph.D.) iegūšanai dabaszinātnēs.

Tēma: “Elektromagnētiski ierosinātas šķidra metāla plūsmas ar izteiktu brīvās virsmas dinamiku”.

Darba zinātniskais vadītājs: Dr. phys. Andris Jakovičs.

Anotācija:

Daudzos metalurģijas procesos, piemēram, elektromagnētiskajā (EM) kausēšanā un maisīšanā, kā arī nepārtrauktajā liešanā, šķidrā metāla brīvās virsmas kustības kontrole ir ļoti svarīga, lai saglabātu procesa stabilitāti un nodrošinātu augstu galaprodukta kvalitāti. Promocijas darbs veltīts skaitlisko modeļu izstrādei, izmantojot atvērtā koda programmatūru. Tiek pārbaudīti dažādi tuvinājumi, lai modelētu dažādas EM ierosinātas šķidru metālu plūsmas ar izteiktu brīvas virsmas kustību. Modeļu validācijai ir izveidotas trīs eksperimentālas iekārtas. Eksperimenti atklāj interesantas brīvās virsmas dinamikas atkarībā no ģeometrijas un EM lauka frekvences un stipruma, sākot no relatīvi stabilas deformācijas un svārstībām, ko izraisa līdzstrāvas (DC) vai zemas frekvences maiņstrāvas (AC) magnētiskais lauks, līdz daudzveidīgai virsmas dinamikai un parametriskām nestabilitātēm augstfrekvences AC laukā. Šie efekti tika veiksmīgi notverti skaitliski, sniedzot dziļāku ieskatu fizikālajos mehānismos. Skaitliski tiek pētīti iespējamie risinājumi, izmantojot EM lauku, vairākām stabilitātes problēmām inovatīvajā tiešās lentas liešanas procesā. Tiek nodemonstrēts, ka statisks magnētiskais lauks virsmas stabilizācijai kombinācijā ar augstfrekvences AC lauku kausējuma ierobežošanai noved pie stabila liešanas procesa.

Recenzenti:

Dr. phys. Ilmārs Grants (Latvijas Universitāte),

Dr. Bernard Nacke (Leibnica Hanoveres Universitāte, Vācija),

Dr. Michele Forzan (Padujas universitāte, Itālija).

Ar promocijas darbu var iepazīties LU Bibliotēkā, Raiņa bulvārī 19. Ja ir vēlme pievienoties attālināti, tas iespējams šeit: https://bbb.lu.lv/b/sin-3nq-qo5-xt3