Bakalaura studiju programma "Latvistika"
Programmas līmenis: akadēmiskā bakalaura
Studiju valoda: latviešu
Studiju forma un ilgums: pilna laika studijas - 6 semestri
Apjoms kredītpunktos: 180 ECTS
Iegūstamais grāds vai kvalifikācija: Humanitāro zinātņu bakalaura grāds latvistikā
Vietu skaits uzņemšanai 2025./26. ak. gadā: budžeta - 30, maksas - 60
Studiju maksa 2025./26. ak. gadā: 2600 EUR ES/EEZ/ Šveices Konfederācijas pilsoņiem, pastāvīgajiem iedzīvotājiem un viņu ģimenes locekļiem. 3500 EUR citu valstu pilsoņiem
Studiju īstenošanas vieta: Rīga, centrs
Latvistikas bakalaura studiju programma (BSP) līdz 2023. gadam tika īstenota ar nosaukumu “Baltu filoloģija”. Saglabājot programmā līdz šim piedāvātās baltistikas dimensijas, Latvistikas BSP ir plašākā un daudzveidīgākā latviešu valodas, literatūras un kultūras studiju programma ne tikai Latvijā, bet arī pasaulē.
Studiju programmas mērķis ir sagatavot augsti kvalificētus un konkurētspējīgus humanitāro zinātņu bakalaura līmeņa latvistikas nozares speciālistus, sniedzot iespēju studēt latviešu valodu un literatūru, kā arī kultūras jautājumus gan Baltijas, gan pasaules kultūras kontekstā, attīstīt, pētīt, saglabāt un nodot nākamajām paaudzēm visu, kas ir īpašs latviešu tautai, – valodu, literatūru, folkloru, nacionālo kultūru un tradīcijas – ar savas ģeogrāfiskās un vēsturiskās vides specifiku.
Studiju programmas uzdevumi ir:
- padziļināt izpratni par nozīmīgākajiem latviešu valodas, literatūras un kultūras procesiem, kā arī attīstīt spēju integrēt teorētiskās zināšanas un praktiskās un pētnieciskās iemaņas, kas ir būtiskas pēctecīgai profesionālajai karjerai plašā nodarbinātības spektrā vietējā un starptautiskā darba tirgū;
- attīstīt augstu latviešu valodas kompetences līmeni, kā arī nodrošināt iespēju apgūt citas latvistikas studiju lingvistiskajam un kultūras kontekstam atbilstošas svešvalodas (Baltijas reģiona valodas, klasiskās valodas, izplatītākās starpkultūru valodas);
- attīstīt patstāvīgu un kritisku domāšanu un radošumu, analītiskās un pētnieciskās prasmes.
Studenti izglītības gaitā veido sevi par spēcīgām personībām, kuru prasmes ir balstītas zināšanās un kuri spēj veidot savu privāto un profesionālo dzīvi, vienlaikus dodot ieguldījumu vērtībās balstītas sabiedrības pastāvēšanā un attīstībā. Daudzi Latvijas nozīmīgu kultūras, izglītības, humanitārās pētniecības iestāžu (izdevniecību, muzeju, teātru, skolu, institūtu u.c.) vadītāji un speciālisti, tāpat daudzi rakstnieki, dzejnieki, tulkotāji, arī politiķi, diplomāti, sabiedrības darbinieki un ierēdņi savu akadēmiskās izglītības sākotni un pamatu raduši Latvistikas (bijušās Baltu filoloģijas) bakalaura studiju programmā.
Programmas direktore

Dr. philol., doc. Inta Urbanoviča
Pirmajā studiju gadā tiek apgūti latvistikas pamatkursi: Latvijas kultūras vēsture, latviešu folklora, tāpat filoloģijas pamatdisciplīnas – ievads literatūrzinātnē, ievads valodniecībā.
Turpmākajos studiju gados programmā iekļauti kursi par latviešu literatūru dažādos laika posmos, par nozīmīgākajām valodniecības nozarēm, kā arī pārskats par pasaules literatūru. Programmā ir iekļauti arī kursi, kas stiprina prasmes lietot digitālas tehnoloģijas pētniecībā. Ir iespēja apgūt lietuviešu valodu un baltistikas pamatus.
Padziļinātai interesējošās zinātnes nozares teorijas apguvei students izstrādā semestra darbu (2. kursā) un bakalaura darbu (3.kursā) nozares speciālista – izvēlētā docētāja – vadībā. Savukārt interesējošās zinātnes nozares pasaules konteksta apguvei ir iespēja ERASMUS apmaiņas programmā doties uz tām ārzemju universitātēm, kur notiek baltu filoloģijas studijas (Lietuvu, Igauniju, Vāciju, Poliju, Čehiju u.c.).
Programma dod padziļinātas zināšanas un prasmes latvistikā (valoda, literatūra, folklora), lituānistikā, baltistikā un humanitārajās zinātnēs kopumā un sagatavo studentus specializētākām studijām maģistra studiju programmās. Apgūtās kompetences dod iespēju studiju beigu posmā vai arī pēc studiju beigšanas sākt profesionālu karjeru kultūras un izglītības jomā, valsts pārvaldē, pašvaldībā un privātos uzņēmumos. Programmas absolventi spēj sekmīgi sākt arī uzņēmējdarbību izdevējjomā, valodu izglītībā, kultūrtūrismā u.c. Tomēr karjeras sekmju nodrošināšanai diezgan būtiska ir studiju turpināšana maģistrantūrā. Galvenās profesijas, kurās darbojas programmas absolventi, ir redaktori, muzejnieki, autori, pētnieki, tulkotāji, skolotāji un pasniedzēji u. c.
Vidējā izglītība
Konkursa kritēriji personām, kuras ieguvušas vidējo izglītību sākot no 2004. gada:
CE latviešu valodā*
CE angļu valodā vai CE franču valodā, vai CE vācu valodā*
CE matemātikā*
CE kopvērtējumu vidējais vērtējums procentos, kuru aprēķina no personas nokārtotajiem CE visos mācību priekšmetos*
*LU netiek noteikta prasība pēc noteikta līmeņa CE uzņemšanai, bet ir jāņem vērā, ka CE rezultātu savstarpējas salīdzināmības nodrošināšanai piemēro šādus koeficientus:
- optimālā mācību satura apguves līmeņa eksāmeniem tiek piemērots koeficients 0,75, pielīdzinot augstākā mācību satura apguves līmeņa eksāmeniem;
- vispārīgā mācību satura apguves līmeņa eksāmeniem tiek piemērots koeficients 0,50, pielīdzinot augstākā mācību satura apguves līmeņa eksāmeniem;
- centralizēto eksāmenu rezultāti, kas iegūti līdz 2022. gadam, tiek pielīdzināti optimālā mācību satura apguves līmeņa eksāmeniem un tiem tiek piemērots koeficients 0,75, pielīdzinot augstākā mācību satura apguves līmeņa eksāmeniem.
Personām, kuras ieguvušas vidējo izglītību līdz 2008. gadam, centralizētais eksāmens matemātikā var tikt aizstāts ar vidējās izglītības dokumenta gada atzīmi matemātikā (vai vidējo atzīmi algebrā un ģeometrijā)
Konkursa kritēriji personām, kuras ieguvušas vidējo izglītību līdz 2004. gadam (neieskaitot), kā arī personām, kuras ieguvušas vidējo izglītību ārvalstīs un personām, kuras ir atbrīvotas no CE kārtošanas:
gada vidējā atzīme latviešu valodā un literatūrā
gada atzīme angļu valodā vai franču valodā, vai vācu valodā
gada vidējā atzīme obligātajos mācību priekšmetos
Kā LU tiek aprēķināts konkursa vērtējums jeb iegūtie punkti.
Priekšrocības: Latvijas valsts latviešu valodas un literatūras olimpiādes 1. – 3. pakāpes diploma ieguvējiem 2024. un 2025. gadā vai Latvijas valsts skolēnu ZPD konferences humanitāro un mākslas zinātņu nozaru grupas 1. – 3. pakāpes diploma ieguvējiem 2024. un 2025. gadā.
Pilsoņiem, kas brīvprātīgi pieteikušies valsts aizsardzības dienestā un pabeiguši to un kuri atbilst studiju programmas uzņemšanas noteikumiem, bez konkursa tiek nodrošinātas no valsts budžeta finansētas studiju vietas, piesakoties ne vēlāk kā divu gadu laikā pēc dienesta termiņa beigām un atvaļināšanas rezervē.
Studentiem ir iespēja piedalīties starptautiskajās studentu apmaiņas programmās Campus Europae, Erasmus+ un studēt vai iziet praksi visā Eiropā.
Studiju programmas metodiķe:
Ilona Vītola
- Tālrunis: +371 67034905
- E-pasts: ilona.vitola@lu.lv
- Adrese: Visvalža iela 4a, 212. telpa
Var tiekties uz svešvalodu reģioniem, un tas nebūt nav peļami, bet piedāvāju pievērst uzmanību tieši mūsu novadiem, kurus senāk, kā arī šodien apdzīvo inteliģenti savas valodas pārstāvji, kopēji un izzinātāji. Šī programma ir veids, kā trīs gados izgaismoti sakārtot savā galvā izpratni par vēsturi (un ne tikai latviešu), zināšanas par nozīmīgiem cilvēkiem sev apkārt (un ne tikai sev apkārt). Visbeidzot nostiprināt pārliecību, kas tad ir tas, ko no visā plašā iespēju klāsta es vēlos. Varbūt tā ir daiļa daiļliteratūra, varbūt valodiska valodniecība vai tautiska folkloristika? Un pats labākais, nav jāgaida tie trīs gadi, lai pieietu pie piesmeltas laivas un domātu, ko ar to visu tagad darīt. Jēdzīgas zināšanas var smelt arī ar maziem, viegliem spainīšiem, pat krūzītēm, lēni un pakāpeniski, semestri no semestra, priekšmetu no priekšmeta, lekciju no lekcijas.
