
LU darbosies kā projekta iesniedzējs un RTU kā projekta sadarbības partneris un līdz 2029. gada 30. novembrim izstrādās, aprobēs un īstenos kopīgu maģistra studiju programmu ar specializāciju kiberdrošības un mākslīgā intelekta tehnoloģiju izmantošanā, projekta laikā nodrošinot maģistra grāda ieguvi vismaz 40 studējošajiem. Šāds risinājums ir izvēlēts, ņemot vērā, ka pēdējo piecu gadu laikā LU un RTU kopā ir nodrošinājušas 85 % Latvijas valsts augstskolu sagatavoto informācijas un komunikāciju tehnoloģijas (IKT) speciālistu un veikušas 76 % no pētnieciskā darba IKT atbilstošajās zinātņu nozarēs.
Projektā katrā universitātē tiks izveidotas divas tenūrprofesūras amata vietas kiberdrošības un mākslīgā intelekta jomā, nodrošinot to darbību un piesaistot šiem amatiem kvalificētus nozares speciālistus. Tenūrprofesoriem tiks piesaistīti vismaz 12 doktoranti.
Projekta laikā tiks izstrādātas arī profesionālās kvalifikācijas prasības atbilstošas profesionālās kvalifikācijas iegūšanai kiberdrošības un mākslīgā intelekta tehnoloģiju jomā. Plānots, ka vismaz 390 mazo un vidējo komersantu nodarbinātie apgūs specializētās augstākā līmeņa prasmes kiberdrošības un mākslīgā intelekta tehnoloģiju jomā, kā arī vismaz 130 mazie un vidējie komersanti veiks papildinošas investīcijas viedās specializācijas prasmju apguvē, ieguldot 522 495 eiro publisko atbalstu papildinošās privātās investīcijas.
Nepieciešamību Latvijā kāpināt speciālistu skaitu ar padziļinātām prasmēm mākslīgā intelekta un kiberdrošības izaicinājumu risināšanā pamato CERT.LV ziņojums “2024. gads Latvijas kibertelpā”, secinot, ka 2025. gadā un turpmāk kiberincidentu daudzveidība un intensitāte var tikai pieaugt un mākslīgais intelekts kļūs par nozīmīgu faktoru gan kiberuzbrukumos, gan kiberaizsardzībā, kā arī jāņem vērā ģeopolitisko risku kontekstu un drošības nozīmi digitālajā telpā.
Tāpēc Ministru kabinets (MK) 2025. gada 22. jūlijā apstiprinājis Izglītības un zinātnes ministrijas (IZM) sagatavotos īstenošanas nosacījumus projektam “Eiropas Savienības kohēzijas politikas programmas 2021.–2027. gadam 1.1.2. specifiskā atbalsta mērķa “Prasmju attīstīšana viedās specializācijas, industriālās pārejas un uzņēmējdarbības veicināšanai” 1.1.2.1. pasākuma “RIS3 industriālās prasmes” īstenošanas noteikumi”, kura īstenošanai plānotais finansējums līdz 2029. gadam ir 8 736 200 eiro, no kuriem 85 % būs Eiropas Reģionālās attīstības fonda (ERAF) līdzekļi.