Mākslīgā intelekta tulkošanas rīku izmantošana projektā. Foto no personīgā arhīva.

No 2025. gada 2. līdz 6. jūnijam Valensijas Universitātē (Spānijā) norisinājās FORTHEM studentu vadītais projekts “Redzamās un neredzamās robežas cilvēktiesību kino” (Visible and Invisible Borders in Human Rights Cinema), kurā piedalījās Latvijas Universitātes Ekonomikas un sociālo zinātņu fakultātes doktoranti Zane Meļķe un Didzis Meļķis. Projekts tika apstiprināts FORTHEM laboratorijā “Māksla un estētika mūsdienu sabiedrībā”. 

Alianse atbalsta ar FORTHEM laboratoriju tēmām saistītos projektus, kuros ir iesaistīti studenti no vismaz divām partneruniversitātēm un vismaz viens ārējais partneris (NVO, uzņēmums, skola u. c.) vai galalietotājs vienā no deviņām partneruniversitātēm. Katrs projekts var saņemt finansējumu līdz 5000 eiro, turklāt projekts var saņemt arī papildu finansējumu, ja ir iesaistīta vairāk nekā viena laboratorija.

Šis sešu partneruniversitāšu studentu projekts veidots kā diskusija un starpdisciplināra pieredzes apmaiņa. Tika aplūkoti politiskie, sociālie, kultūras un vides aspekti, kas saistīti ar robežām 21. gadsimtā, tostarp tādas tēmas kā migrācija, vides taisnīgums, sociālā un dzimumu nevienlīdzība. Izmantojot kino kā metodoloģisku un pedagoģisku rīku, projekts kritiski analizē robežas migrācijas, dzimuma, diskriminācijas un vides taisnīguma kontekstā. Kino ir spēcīgs līdzeklis, lai atklātu robežu spriedzi, un tas tika izmantots, lai veicinātu izpratni un dialogu starp studentiem, pētniekiem un plašāku sabiedrību. Projekta mērķis ir analizēt, kā juridiskās, fiziskās un sociālās robežas ierobežo pamattiesības, tostarp pārvietošanās brīvību un patvēruma tiesības. Tāpat tas pēta dzimumu un sociālo nevienlīdzību, parādot, kā diskriminācija pārsniedz ģeogrāfiskās robežas.

2024. gadā doktoranti piedalījās līdzvērtīgā projektā “Apkārtējā telpa: migrants dzīvo aiz robežas” (Surrounding Space: migrant lives beyond the border) Palermo Universitātē (Itālijā), kas tika īstenots FORTHEM laboratorijas “Daudzveidība un migrācija” ietvaros (https://www.forthem-alliance.eu/news-detail/t/47393)

Dalībnieki atzinīgi novērtē, kā ir iespējas studentu aktivitātēm: “Nav jau tā, ka vienmēr gribas būt baigi aktīviem, šķiet, ka gribētos aizbraukt pie visa gatava, bet šis ir labs treniņš. Kad iepazīsties, izveidojas FORTHEM draugu loks, un nākamreiz brauc jau kā pie savējiem. Tad arī var vairāk saprast, ko no otra sagaidīt, un neveidojas kaut kādas neadekvātas gaidas vai ekspektācijas.” 

Zane Meļķe dalās pieredzē: “Mēs piedalījāmies FORTHEM divus gadus pēc kārtas, vispirms Palermo, tad Valensijā. Palermo bija vairāk uz atbraucējiem vērsts pasākums, viss notika angliski, savukārt Valensijā atbraukušo studentu un profesoru skaits bija neliels, attiecīgi liela daļa pasākumu un prezentāciju bija spāniski, iznāca izmantot visādus AI rīkus, lai varētu sekot līdzi un piedalīties. No otras puses, kas attiecas uz migrāciju, tad šī netiešā veidā bija iespēja iekāpt migrantu kurpēs, proti, ka tev ir pašam jāmeklē kaut kādi risinājumi, lai iekļautos, un tad, kā nu tu tiec ar šo uzdevumu galā, tā arī ir. Bet man ļoti patika, ja būtu iespēja, es piedalītos atkal.” 

   

Dalīties