Redzes skrīningi ar speciālista līdzdalību

Veicot redzes skrīningu ar speciālista līdzdalību, darbošanās veids atšķiras dažādās vecuma grupās. Parasti bērni tiek iedalīti sekojošās vecuma grupās:

• jaundzimušie
  • bērni līdz 3 gadu vecumam
  • bērni no 4 līdz 8 gadu vecumam
  • skolas vecuma bērni no 8 gadu vecuma.

Novērtējot redzi speciālistam ir svarīgi izvērtēt arī bērna spējas atpazīt optotipus, kā arī bērna uzmanību un koncentrēšanās spējas un adekvātu bērna reakciju skrīninga laikā. Sākot ar 8-9 gadu vecumu var sākt izmantot arī speciālās pārvietojamās redzes skrīninga iekārtas. Redzes skrīnings ar speciālista līdzdalību ietver:

• acs ārējo struktūru novērtējumu – sklēru, varavīksneni, zīlīti, plakstus un skropstas;
  • zīlītes refleksa novērtējumu uz gaismas avotu – svarīgi veikt jaundzimušajiem un bērniem līdz 3 gadu vecumam;
  • tīklenes refleksa novērtējumu – svarīgi veikt jaundzimušajiem un bērniem līdz 3 gadu vecumam;
  • monokulāro fiksāciju un sekošanas kustību novērtējumu, acs ārējo muskuļu kustību novērtēšanu. Jau no 4 mēnešu vecuma bērniem var prognozēt redzes asumu (papildus nepieciešams interesants priekšmets un acs aizklājējs, kas bērnam nerada diskomfortu);
  • binokulāro fiksāciju un sekošanu, acs ārējo muskuļu kustību novērtēšanu skatoties binokulāri;
  • acs optiskās vides caurspoguļošanu ar oftalmoskopu – parasti veic jau no 4 mēnešu vecuma līdz 8 gadiem;
  • radzenes refleksa novērtēšanu, neīstās šķielēšanas noteikšanai, šo metodi var pielietot no 2 mēnešu vecuma līdz 8 gadiem;
  • acu aizklāšanas testu – šķielēšanas diagnostikai, var pielieto 4-8 gadus veciem bērniem;
  • stereoredzes novērtēšanu ar izkliedēto punktu E testu, kuru var pielietot jau no 3 gadu vecuma;
  • krāsu redzes novērtēšanu ar Išihara platēm, var izmantot bērniem no 6 gadu vecuma;
  • redzes asuma novērtēšanu sākot no 3 gadu vecuma, kā arī bērniem ar dažāda veida traucējumiem;

LEA un HOTV redzes asuma kartes. Pielieto 3-4 gadus veciem bērniem redzes asums 0,5 un labāks skrīninga pārbaudē tiek akceptēts, bet redzes asums zemāks kā 0,5 netiek akceptēts. 5 gadus veciem bērniem redzes asums 0,63 un labāks tiek akceptēts, bet redzes asums zemāks kā 0,63 netiek akceptēts.

SNELLENA vai SLOAN alfabētu kartes. Pielieto sākot no 6 gadu vecumu un vecākiem bērniem. Redzes asums 0,63 un labāk tiek akceptēts, bet redzes asums zemāks kā 0,63 netiek akceptēts.

Visās redzes asuma tabulās un jebkurā vecuma grupā iegūtais rezultāts – divu rindu starpība starp abu acu redzes asumiem – netiek akceptēts.

• plus lēcas testu tālredzības diagnosticēšanai pielieto no 6 gadu vecuma;

Testa lēcu +2,25 D pielieto vecuma grupā bērniem no 5-8 gadiem, bet +1,75 D pielieto vecuma grupā no 8 gadiem. Bērnam skatoties tāluma redzes asuma tabulu, papildus tiek pielikta plus lēca, ja bērns var nolasīt visus burtus no rindas ar redzes asumu 1,0, tad tests norāda uz tālredzības esamību.

• konverģences tuvuma punkta novērtēšanu.

Ja dubultošanās punkts atrodas tālāk kā 13 cm no acs rotācijas punkta un atjaunošanās punkts atrodas tālāk kā 18 cm, tad bērnam varētu būt konverģences nepietiekamība. Par testa objektu izvēlas vienu burtu, kas atbilst redzes asumam 0,63 un kuru lēnām tuvina deguna saknes virzienā.