27. februārī plkst. 16.00 Latvijas Universitātes (LU) Mazajā aulā Raiņa bulvārī 19 notiks Somijas Inovāciju fonda (Suomen itsenäisyyden juhlarahasto, SITRA) prezidenta Ates Jēskelainena (Atte Jääskeläinen) lekcija par atziņām, kas gūtas, analizējot jaunākās Eiropas ekonomiskās tendences.

Lekcija "Vai megatrendu spiediena apstākļos vēl ir vieta izaugsmei? Kā izskatās Eiropas ekonomika arvien pieaugošās dzīvildzes kontekstā?" būs īpaši aktuāla politikas veidotājiem, uzņēmējiem, akadēmiskās vides pārstāvjiem, studentiem un ikvienam, kuru interesē Eiropas ekonomikas attīstības perspektīvas un iespējamie nākotnes scenāriji. 

Lekcija notiks angļu valodā, un tās apmeklējums ir bez maksas, reģistrējoties līdz 26. februāra plkst. 10.00

SITRA 2026. gadā publicētais megatrendu ziņojums sniedz ieskatu signālos par lēnām globālām un plaši novērojamām pārmaiņām. Tas Somijai palīdz rast atbildes uz to, kā tiks veidota valsts nākotne un kādi pašlaik ir būtiskie ierobežojumi un iespējas Somijas sabiedrībai. Megatrendi no Somijas skatpunkta tiek analizēti četrās tematiskajās jomās: cilvēki un kultūra, vara un politika, daba un resursi, kā arī tehnoloģijas un ekonomika. 

Lekcijā tiks analizētas globālās megatendences un to ietekme uz Eiropas ekonomikas attīstību nākamajā desmitgadē. Īpaša uzmanība tiks pievērsta sabiedrības novecošanai, pieaugošai dzīvildzei un šo procesu ietekmei uz darba tirgu, produktivitāti, publiskajām finansēm un sociālās aizsardzības sistēmām. Eksperts aicinās diskutēt par to, vai un kādos apstākļos iespējama ilgtspējīga izaugsme laikā, kad demogrāfiskā struktūra būtiski mainās. 

Atem Jēskelainenam ir vairāk nekā 25 gadu pieredze pārmaiņu un inovāciju vadīšanā mediju, izglītības un politikas jomās. No 2020. līdz 2023. gadam viņš bija Somijas Izglītības un kultūras ministrijas Augstākās izglītības un pētniecības politikas ģenerāldirektors. Pirms tam 20 gadus strādājis vadošos amatos lielākajās Somijas mediju organizācijās (Yle, STT, Helsingin Sanomat). 

A. Jēskelainens ir ieguvis jurista grādu Helsinku Universitātē un 2023. gadā aizstāvējis promocijas darbu ekonomikā un uzņēmējdarbības vadībā, iegūstot zinātņu doktora grādu. Viņš bijis arī prakses profesors LUT Universitātē, Oksfordas Universitātes Reuters institūta pētnieks un vadošais pētnieks Londonas Ekonomikas augstskolā.