Pētniecība
© Foto: Toms Grīnbergs, Latvijas Universitātes Komunikācijas departaments

Vienā no jaunākajiem institūtiem Latvijas Universitātē - Latvijas Universitātes Klīniskās un profilaktiskās medicīnas institūtā (KPMI) – notiek Eiropas un pasaules mērogā aktīvs pētniecības darbs vēža agrīnā diagnostikā un profilaksē.

Kopš institūta darbības sākuma 2016. gada beigās, tajā tiek realizēti pētījumi onkoloģijas un onkoprofilakses, un medicīnas bioētikas  jomās. Sadarbībā ar starptautiskiem tehnoloģiju attīstītājiem ir izstrādātas vairākas inovatīvas tehnoloģijas tā saukto gaistošo biomarķieru jomā, piemēram, neinvazīvs plāksteris A-Patch Project, kura nolūks ir ērti, ātri un pieejami palīdzēt diagnosticēt dažādas infekciozas slimības.  

Jau kopš pašiem projekta pirmsākumiem KPMI ir līdzdarbojušies Pasaules miljona cilvēka mikrobioma projektā (Million Microbiomes from Humans Project jeb MMHP). Šajā projektā starptautisks pētnieku tīkls veido pasaulē lielāko cilvēka mikrobioma datubāzi, lai veidotu visaptverošu cilvēka mikrobioma karti turpmākai pētniecībai. 

Nozīmīgākais KPMI projekts ir Eiropas un starptautiskā mērogā unikāls pētījums kuņģa vēža izraisītās mirstības samazināšanai - Gremošanas sistēmas audzēju prevencijas pētījums Gistar study. Tas ir viens no 3 pasaulē un vienīgais pētījums Eiropā, kas meklē jaunas stratēģijas kuņģa vēža mirstības samazināšanai augsta riska zonās. Tajā piedalījušies jau vairāk nekā 10 000 Latvijas iedzīvotāju! - un tā rezultāti palīdz izstrādāt Eiropas mēroga rekomendācijas.

Savukārt KPMI direktors, LU profesors, gastroenterologs un projektu zinātniskais vadītājs Mārcis Leja ir viens no Eiropā redzamākajiem ekspertiem dažādās ar vēža pētniecību, ārstēšanu un aprūpi saistītās darba grupās un komisijās, tostarp Eiropas Komisijas Vēža misijā, un regulāri starptautiski pārstāv Eiropas Helikobaktērijas un mikrobiotas pētniecības grupu (European Helicobacter and Microbiota Study Group jeb EHMSG), pasaulē nesot gan Latvijas, gan Latvijas Universitātes un institūta vārdu. 

KPMI pētniecību nodrošina biobanka. Tās uzdevums ir nodrošināt audu (asinis, operāciju materiālu u.c.) un tos raksturojošo datu vākšanu un uzglabāšanu dažādo pētījumu vajadzībām. Biobankas attīstīšanā ir iesaistīti vairāk nekā 3 500 vēža pacientu, nodrošinot vairāk nekā 85 000 bioloģiskā materiāla paraugu. Tās pamata klīniskā bāze ir Rīgas Austrumu klīniskā universitātes slimnīca.

Dalīties

Saistītais saturs

LU profesors Mārcis Leja strādās pie kolorektālā vēža skrīninga plāna uzlabošanas Eiropā
17.10.2022.

LU profesors Mārcis Leja strādās pie kolorektālā vēža skrīninga plāna uzlabošanas Eiropā

LU pētnieki monitorēs gaisa kvalitāti Olainē
02.08.2022.

LU pētnieki monitorēs gaisa kvalitāti Olainē

LU pētnieki izstrādā jauna tipa “radiatoru” energoefektivitātes uzlabošanai
29.07.2022.

LU pētnieki izstrādā jauna tipa “radiatoru” energoefektivitātes uzlabošanai

LU SMI: Kontrolējot burbuļus metālā, var padarīt to izturīgāku un ilgtspējīgāku
26.07.2022.

LU SMI: Kontrolējot burbuļus metālā, var padarīt to izturīgāku un ilgtspējīgāku