Saules sistēmas mazo ķermeņu un Saules masas zvaigžņu evolūcijas beigu stadijas pētījums

lgmārs Eglītis

2016.gadā iegūti 1232 asteroīdu pozīciju novērojumi ar Baldones Šmita teleskopu  augsto deklināciju  zonā. Precizētas 293 asteroīdu orbītas. 2016.gadā Starptautiskā Astronomu Savienības  CSBN (Committee on Small Body Nomenclature) sēdē apstiprināti: Zemei bīstamam asteroīdam Nr 428694 = 2008 OS9 nosaukums “Saule” un  asteroīdam Nr 320153 = 2007 FU20 nosaukums “Eglitis” (Sadarbības partneru no Viļņas Universitātes Teorētiskās Fizikas un Astronomijas institūta veltījums LU Astronomijas institūta astronomam Ilgmāram Eglītim saistībā ar  Saules sistēmas mazo ķermeņu pētniecībā).

Iegūti  57 asteroīdu un2 komētu pozīciju mērījumi, analizējot Šmita teleskopa 152 digitalizēto astroplašu arhīva skanus. Svarīgi, ka 30 asteroīdiem veikti novērojumi ilgi pirms to atklāšanas datuma, 12 asteroīdiem tie ir pirmie novērojumi pasaulē un lielākai daļai no šiem asteroīdiem ir pēc Mazo Planētu Centra datiem nepietiekams novērojumu skaits, lai to orbīta būtu noteiktas ar pietiekami augstu precizitāti..

Tika noteikta telpiskā kustība 31 ūdeņraža  džetu mezgliem dažādos laikos (2, 4, 6, 8 un 10 gadu periodā). Atrasts, ka 10 gadu laika posmā tipiskais tangenciālais ātrums ir aptuveni 50 km/s, bet īsākos laika posmosz dažiem mezgliem sasniedz pat  300 km/s. Balstoties uz džetu morfoloģiju, informāciju par ātrumiem, un zināmo protozvaigžņu izvietojumu, saprotams, ka pastāv vismaz trīs stipri izteiktas plūsmas, viena 0 klases un divas I klases. Ir noteikts, ka 0 klases strūklām ir lielāki ātrumi nekā divām I klases strūklām, kamēr to bolometriskā starjauda ir aptuveni vienāda. Rezultāti publicēti starptautiski recenzētā žurnālā Astronomy & Astrophysics. Novērojumi iegūti ar La Palmā, Spānija izvietoto Ziemeļvalstu Optisko teleskopu.

Saules sistēmas mazo planētu - asteroīdu pētījumi, kuri veikti šī projekta ietvarā  ar 2016.gada 19. decembra Latvijas Zinātņu akadēmijas  Prezidija lēmumu tika nominēts  starp vienpadsmit gada nozīmīgākajiem sasniegumiem zinātnē

Publikācijas:

I.               Djupvik, A. A.; Liimets, T.; Zinnecker, H.; Barzdis, A.; Rastorgueva-Foi, E. A.; Petersen, L. R., Proper motions of embedded protostellar jets in Serpens, Astronomy & Astrophysics, Volume 587, id.A75, 17 pp., 2016

II.             Eglitis, I.; Eglite, M.; Shatokhina, S. V.; Andruk, V. M., Obtaining Positions of Asteroids from Digitized Processing of Photographic Observations in Baldone Observatory (Code 069), Odessa Astronomical Publications, vol. 29, p. 123-125 (2016)

III.           Eglite, M.; Eglitis, I., Baldone Schmidt (Latvia) Telescope Astrophotos Archive, Odessa Astronomical Publications, vol. 29, p. 120-122 (2016)

Uzstāšanās starptautiskās konferencēs:

I. Eglitis, M. Eglite, Space research in Baldone observatory / Actual Questions of Ground-based Observational Astronomy. International Conference held 26-29 September, 2016 in Mykolaiv, Ukraine. Abstract Book, p. 9-10 (2016)

II. I. Eglītis, M. Eglīte, L.V. Kazantseva, S.V. Shatokhina, Yu.I. Protsyuk, O.E. Kovylianskaya, V.M. Andruk , Astrometry and photometry processing of Pluto digitized photographic observations during 1961 to 1996 / AstroPlate: International Workshop on Scientific use, digization and preserving astronomical photographic records, 14-18 March, 2016, Prague : Abstracts Prague, 2016 P.1. , URL: http://www.astroplate.cz/abstracts

III. I. Eglītis, M. Eglite, S.V. Shatokhina, V.M. Andruk, Yu.I. Protsyuk, Asteroids from digitized processing of photographic observations in Baldone /AstroPlate: International Workshop on Scientific use, digization and preserving astronomical photographic records, 14-18 March, 2016, Prague : Abstracts Prague, 2016 P.1. , URL: http://www.astroplate.cz/abstracts

IV. I. Eglītis, S. V. Shatokhina, V. M. Andruk, M. Eglite, Obtaining positions of asteroids from digitized processing of photographic observations in Baldone observatory (code 069) / 16-th Odessa International Astronomical Gamow Conference-School “Astronomy and beyond: Astrophysics, Cosmology and Gravitation, Cosmomicrophysics, Radio-astronomy and Astrobiology”. 14-20 August, 2016, Odessa, Chernomorka, Ukraine Odessa, 2016 P.25. , URL: http://gamow.odessa.ua/wp-content/uploads/2016/08/Gamow_Abstracts_2016.pdf

V. I. Eglītis, M. Eglīte, Baldone Schmidt (Latvia) Telescope Astrophotos Archive / 16-th Odessa International Astronomical Gamow Conference-School “Astronomy and beyond: Astrophysics, Cosmology and Gravitation, Cosmomicrophysics, Radio-astronomy and Astrobiology”. 14-20 August, 2016, Odessa, Chernomorka, Ukraine Odessa, 2016 p.25. , URL: http://gamow.odessa.ua/wp-content/uploads/2016/08/Gamow_Abstracts_2016.pdf