29. septembra novakarē plkst. 17.00–21.00 Latvijas Universitātes (LU) Akadēmiskais centrs Torņakalnā gaidīs lielus un mazus apmeklētājus, lai kopā aizraujošos eksperimentos, izzinošās lekcijās, diskusijās, spēlēs un darbnīcās piedzīvotu Eiropas Zinātnieku nakti.

PROGRAMMA

LU zinātnieki būs parūpējušies par daudzveidīgu programmu, lai ikviens atrastu sev ko interesantu, vēl nezināmu un noderīgu. Šajā vakarā zinātnieki ļaus ieskatīties savās laboratorijās un auditorijās, lai parādītu, ka zinātnei ir dažādas šķautnes – to var ieraudzīt eksperimentos un mikroskopos, sadzirdēt diskusijās, izzināt spēlēs un darbnīcās un sajust, pašam visu izmēģinot.

Biologi aicinās izpētīt pazemes sēņu internetu, noskaidrot, kāpēc nezāles neiznīkst, apskatīt pirmo Sarkano grāmatu, izveidot uzrakstu vai zīmējumu no baktērijām, kas dzīvo melnajā plūškokā un iepazīties ar purvu pētījumiem.

Optometristi aicinās iesaistīties atraktīvās un izzinošās spēlēs par redzi, būs iespēja izmēģināt roku veiklību, iejūtoties optometrista ādā, sacensties par labāko izpildījumu un uzzināt vairāk par redzi.

Atklāt Zemes noslēpumus aicinās ģeoloģi – būs iespējams iepazīties ar polārajiem pētījumiem, apskatīt un aptaustīt dažādas Latvijā atrodamās fosilijas un izmēģināt dažādas metodes, kā meklēt derīgos izrakteņus.

Par parādībām un procesiem, kurus sastopam ikdienā un ķīmijas laboratorijā pastāstīs un parādīs ķīmiķi. Būs ļoti krāsaini!

Pašam visu izmēģināt ļaus fizikas eksperti – varēs pārbaudīt, kā mīksti un magnētiski materiāli mums palīdzēs nākotnē, piedalīties magnētiskā lauka mērīšanas eksperimentālos demonstrējumos, būs izzinošs virtuāls ceļojums Rīgas līča okeanogrāfisko modeļaprēķinu rezultātos un iespēja ieraudzīt siltumu.

Dažādas valodas vienuviet varēs dzirdēt valodas stacijā: gūt pirmās iemaņas un izmēģināt mēles mežģus romāņu, čehu, poļu, slāvu, sengrieķu un Āzijas valodās.

Tehnoloģiju laboratorijā varēs iepazīties ar virtuālo realitāti, 3D druku, robotiku un droniem, bet Akadēmiskā centra pagrabstāvā noskaidrot, vai banāni ir radiokatīvi.

Pirmās palīdzības ABC pamatprincipus demonstrēs veselības aprūpes speciālisti, bet ar DJ priekšnesumiem uzstāsies radio NABA.

Vēl bez visa šī būs iespējams uzzināt, kā ergonomika var ietekmēt strādājošo labklājību un palīdzēt biznesa efektivitātei, uzzināt par Latvijas dabas bagātībām, spēlēt matemātiskās spēles, iepazīties ar apslēptās Pārdaugavas stāstiem, uzzināt, kas ir smaidīgie spektri, kā bibliotēkas darbinieki strādāja agrāk un kā notiek darbs šobrīd, iepazīties ar kvantu tehnoloģijām Latvijā un vēl un vēl…

Zinātnieku naktī uz savu ēku Šķūņu ielā 4 aicinās Atomfizikas un spektroskopijas institūts, kur varēs uzzināt par fotoniku zinātnē – levitācijiu un citiem zinātniskiem tehniskiem procesiem. Bet ar dzīvnieku migrācijas pētījumiem varēs iepazīties LU Bioloģijas institūta Ornitoloģijas laboratorijā, kas atrodas Papē, Rucavas pagastā, Dienvidkurzemes novadā. Papē varēs novērot sikspārņus ar ultraskaņas detektoru, piedalīties putnu ķeršanā un gredzenošanā.

Bet jau 28. septembrī, Eiropas Zinātnieku nakti ievadot un LU 104. gadskārtu atzīmējot, Kalpaka bulvārī 4 plkst. 14.00–15.30 notiks Sestās starpdisciplinārās konferences zinātniskie lasījumi "Uz zināmā un nezināmā robežas", bet plkst. 16.00 grāmatas "Bibliotēka un personība. Fragmentu bibliotēkas" atvēršana.

Zinātnieku naktī LU Akadēmiskajā centrā būs iespējams piedalīties īpašā loterijā un laimēt balvas no plašā LU suvenīru klāsta.

Dalīties

Saistītais saturs

LU Zinātnieku naktī piedalīsies pētnieki no Ukrainas
21.09.2023.

LU Zinātnieku naktī piedalīsies pētnieki no Ukrainas