Latvijas Universitātes (LU) Akadēmiskais apgāds laidis klajā LU profesora Aivara Strangas zinātnisko monogrāfiju “Latvijas ebreji revolūciju un Neatkarības kara laikā: 1917–1920”.

“Ar šo monogrāfiju lasītāja rīcībā autors ir nodevis detalizētas jaunas zināšanas, atklājis interesantus, aizraujošus, līdz šim nezināmus notikumus, personības un stāstus. Faktoloģiski blīvo zinātnisko interpretāciju par Latvijas ebreju politisko vēsturi Latvijas valsts tapšanai nozīmīgajā posmā A. Stranga ir balstījis rūpīgi veiktā vēstures avotu analīzē, iztirzājot gan latviešu un krievu periodiku, gan publicētos dokumentus un vēstures literatūru,” atzīst monogrāfijas recenzente LU Latvijas vēstures institūta vadošā pētniece Dr. hist. Ineta Lipša

Grāmatas noslēgumā autors raksta: "Būdami tirdzniecībā visvairāk iesaistītā tauta Latvijā, ebreji guva arī vislielākos ienākumus no sava darba: kamēr lauksaimniecībā nodarbinātie 20. gadu beigās guva 610 latu lielu ienākumu gadā, tirdzniecībā tie bija vairāk nekā trīs reizes lielāki – 2000–2300 latu; darbodamies ienesīgākajās saimniecības nozarēs, ebreji guva arī vislielāko ienākumu gadā uz vienu tautības piederīgo: ja latviešiem šis ienākums bija 520 lati, vāciešiem – 831, tad ebrejiem – 833 (viszemākais bija krieviem – tikai 327 lati), taču viņi arī attiecīgi maksāja visaugstākos nodokļus – gan tiešos – mantas nodoklis un pilsētu nekustamā īpašuma nodoklis, gan, vairāk patērējot, netiešos nodokļus (ievedmuitas un akcīzes nodoklī). 41% no Latvijas ebrejiem divdesmito gadu beigās dzīvoja Rīgā, bet Rīga bija bagātākā Latvijas pilsēta: kamēr 1929. gadā vidējais ienākums gadā Latvijā uz vienu iedzīvotāju bija 443 lati – to ļoti vilka uz leju nabadzīgā Latgale, Rīgā tas bija 828 lati, bet te vēl klāt jāpiezīmē jau labi zināmais – ebreji bija visvairāk nodarbināti  ienesīgajā tirdzniecībā un arī rūpniecībā. Neatkarīgās Latvijas gadi bija patiešām labie gadi Latvijas ebreju vēsturē." 

Grāmatas izdošanu finansējis fonds “Uniting”. 

Aivara Strangas monogrāfijas “Latvijas ebreji revolūciju un Neatkarības kara laikā: 1917–1920” atvēršanas svētki notiks LU Mazajā aulā (Rīgā, Raiņa bulvārī 19, 2. stāvā) 2023. gada 19. septembrī plkst. 15:00. Pasākumu organizē fonds "Uniting" un Latvijas Universitātes Jūdaikas studiju centrs. 

LU Akadēmiskā apgāda izdevumus visizdevīgāk iegādāties pie apgāda tirdzniecības speciālistes Intas Sakalovskas Aspazijas bulvārī 5 (mob.: 29333919).  

Dalīties

Saistītais saturs

NEAIZMIRSTAMĀS BIOGRĀFIJAS. Voldemārs Ozols - no virsnieka līdz pasniedzējam
16.08.2023.

NEAIZMIRSTAMĀS BIOGRĀFIJAS. Voldemārs Ozols - no virsnieka līdz pasniedzējam