Divu dienu garumā – 9. un 10. jūnijā – noritēs ikgadējais sarunu festivāls “Lampa”, kur apmeklētājiem piedāvās 319 diskusijas, sarunas, muzikālus priekšnesumus, izspēles un citas aktivitātes. Nemainīgi no citiem gadiem, arī Latvijas Universitāte un Radio NABA uz studijas skatuves piedāvā diskusijas par zinātni, mūziku un tehnoloģiju karstākajiem jaunumiem.

Festivāla dienas no Cēsīm raidīs Alma Mater FM jeb Radio Naba īpašajā – festivāla formātā. Alma Mater FM būs skatāmas (uz vietas) un klausāmas (Radio NABA ēterā) Zinātnes kafejnīcas cikla diskusijas ar plašu dalībnieku loku, kā arī videotiešraidēs portālā lsm.lv un LU Facebook un Radio NABA Youtube kontos.

9. jūnijā no plkst. 18.00 notiks diskusija “Skaņa ir ierocis: diskusija par mūziku un propagandu”, kuras laikā diskusijas dalībnieki meklēs atbildes uz jautājumiem par to, kāda ir bijusi attieksme pret mūzikas ietekmi uz cilvēka dvēseli un miesu Eiropas kultūras tradīcijā, kā darinot mūziku, var ietekmēt cilvēka rīcību, un galu galā – kā darbojas mūzika, kā varas propagandas rīks.

Diskusiju vadīs radio NABA raidījumu vadītājs un LU Vēstures un filozofijas fakultātes zinātniskais asistents Rūdolfs R. Vītoliņš. Ar savām pārdomām dalīsies auto dizainers Gatis Ziema, filozofs un LU profesors Raivis Bičevskis, mūziķis, komponists Edgars Šubrovskis un vēsturnieks Kaspars Zellis.

Pēc diskusijas notiks komponista Gata Ziemas un multimediju mākslinieka Krista Feldmaņa muzikāli performatīvs priekšnesums.

Festivāla otrajā dienā, 10. jūnijā, no plkst. 12.00 apmeklētāji aicināti pievienoties sarunai “Cik dārgi būt zinātniekam?”. Diskusija ieskicēs zinātnes nozīmi valsts izaugsmē, kā arī sarunas dalībnieki sarunu veidā iezīmēs esošo situāciju par zinātnes finansējumu un par to kāpēc citām Eiropas valstīm izdodas piešķirt zinātnei daudz lielāku finansējumu un mums nē. Diskusiju vadīs komunikācijas zinātnes doktors Mārtiņš Kaprāns. Kā eksperti piedalīsies izglītības un zinātnes ministre Anda Čakša, Latvijas Jauno zinātnieku apvienības valdes locekle Tatjana Pladere, LU profesors, Latvijas Ergonomikas biedrības valdes loceklis Henrijs Kaļķis un LDDK finanšu un nodokļu eksperts Jānis Hermanis.

Lai zinātnieki būtu veiksmīgi, viņiem ir jāspēj soļot pār robežām ar paceltu galvu. Taču “īpašumtiesības” uz zinātnieku darba augļiem mēdz pieteikt arī konkrētas nacionālas valstis, kas rada spriedzi starp zinātnieka starptautiskajām ambīcijām un valsts vajadzībām. Diskusijā “Vai īsta zinātne ir nacionāla?” plkst. 14.00 noskaidrosim, kāda ir situācija Latvijā un cik lielā mērā pie mums var novērot šo fenomenu.

Sarunā vadīs komunikācijas zinātnes doktors Mārtiņš Kaprāns. Tajā piedalīsies Artis Svece, LU Filozofijas un ētikas nodaļas docents, Indriķis Krams, biologs, un Signe Mežinska, LU Medicīnas fakultātes asociētā profesore, LU Klīniskās un profilaktiskās medicīnas institūta vadošā pētniece, biedrības “Veselības projekti Latvijai” valdes locekle.
Jau plkst. 16.00 stundas garumā noritēs saruna “Kapiņu stāsti”, kuras ietvaros lūkos saprast, kā laika gaitā ir mainījušās kapu kopšanas tradīcijas, kādas ir jaunākās tendences un, ko tās atklāj par mūsu attiecībām ar mirušo valstību.

Sarunu monitorēs filosofijas doktors, LKA docents, LU FSI vadošais pētnieks, radio Naba raidījuma vadītājs Andris Hiršs. Diskusijā piedalīsies LU profesore, vadošā pētniece Vita Zelče, literatūzinātniece, asoc. profesore Olga Senkāne, RSU profesors, zinātņu doktors informācijas un komunikācijas nozarē, mediju eksperts Sergejs Kruks un literatūrzinātniece, LU profesore Ieva Kalniņa.

Savukārt noslēdzošā diskusija “Mākslīgais intelekts – cilvēka labākais draugs vai lielākais drauds?” plkst. 18.30 šķetinās tehnoloģiju karstos jautājumus. Šī gada lielā tēma – mākslīgais intelekts.

Stundas garumā moderatori Rihards Blese, Latvijas Radio raidījumu vadītājs, digitālo tehnoloģiju entuziasts un LDDK izglītības jomas eksperts un Artis Ozoliņš, raidījuma “Digitālās brokastis” veidotājs un pasākumus vadītājs, centīsies skaidrot, kā praktiski ikdienā var pielietot mākslīgā intelekta rīkus, lai kļūtu efektīvāks, un reizē nepaliktu jaņos. Sarunā piedalīsies biznesa tehnoloģiju eksperts Reinis Zitmanis, pētnieks un uzņēmuma vadītājs Ēvalds Urtāns, LU asociētais profesors Normunds Grūzītis un lietojamības eksperts Pēteris Jurčenko.

 

LU mācībspēku dalība citās norisēs festivālā lampa

9. jūnijā

Plkst. 12.30 Diskusija "Es = Viņi".
Piedalās Ina Vīksniņa, LU P. Stradiņa medicīnas koledžas Sociālās labklājības virziena vadītāja, studiju programmu “Sociālā aprūpe” un “Sociālā rehabilitācija” vadītāja.

Plkst. 15.30 sarunu šovs ar pievienoto vērtību "Kā būt gudras un turīgas tautas daļai?", kuru vada radio Naba raidījuma “Zinātnes vārdā” vadītāja Ieva Siliņa.

Plkst. 17.00 saruna "Neredzamā pamattauta – lībieši".
Piedalās LU Vēstures institūta zinātniskais asistents Eduards Plankājs, LU Lībiešu institūta direktors un vadošais pētnieks Valts Ernštreits un institūta vadošā pētniece Gunta Kļava.

Plkst. 16.15 diskusija "Vai bija iespējams pretoties, sadarbojoties ar totalitāru režīmu? Latviešu radošā inteliģence padomju okupācijas laikā".
Piedalās LU Filozofijas un socioloģijas institūta vadošais pētnieks Mārtiņš Kaprāns, LU Latvijas vēstures institūta pētniece Daina Bleiere un LU Literatūras, folkloras un mākslas institūta pētniece Madara Eversone. Diskusiju vadīs LU Latvijas vēstures institūta pētnieks Uldis Neiburgs.

Plkst. 17.00 saruna "Finanšu krāpšanas psiholoģija", kurā piedalās LU asociētā profesore un vadošā pētniece Aivita Putniņa.

Plkst. 18.00 diskusija "Vērtības kā drošības izaicinājumi patērētāju kultūrā".
Piedalās filozofs, terorisma un ideoloģiju pētnieks, LU FSI vadošais pētnieks un Zinātniskās padomes loceklis Māris Kūlis.

Plkst. 18.30 "Rīgas meži" aicina: Savāc savu CO2! Ekosistēmu pakalpojumu nākotne Pierīgas mežos.
Piedalās LU ĢZZF vadošais pētnieks, zinātņu doktors, sociāli-ekoloģisko sistēmu analītiķis Ivo Vinogradovs.

Plkst. 14.00 saruna "Tiesību pratība. Kad tiesāties un kad ne?"
Piedalās Jautrīte Briede, Satversmes tiesas tiesnese, LU profesore.

Plkst. 15.30 saruna “Vārda brīvība – kas to ierobežo un ko ar to darīt?”
Piedalās Sanita Osipova, LU Juridiskās fakultātes Tiesību teorijas un vēstures katedras profesore.

Plkst. 18.30 Analoga saruna par nākotnes digitālo vērtību.
Piedalās LU Vēstures un filozofijas fakultātes lektore Mg.hist, PhD Cand. Ginta Ieva Bikše.

 

10. jūnijā

Plkst. 11.00 diskusija "Vardarbība dzemdībās: vai pie visa var vainot mediķu izdegšanu?".
Piedalās LU Medicīnas fakultātes asociētā profesore, LU Klīniskās un profilaktiskās medicīnas institūta vadošā pētniece, biedrības “Veselības projekti Latvijai” valdes locekle Signe Mežinska.

Plkst. 12.30 diskusija "Kad Latvijā inovē izglītību, tiekam līdz Hārvardai, Bufalo un MIT".
Piedalās pārmaiņu arhitekte, LU lektore, biznesa vadītprasmju trenere un koučs Anita Gaile.

Plkst. 12.30 diskusija "Kur rodas vardarbība?"
Piedalās sociālatropoloģe un LU docente Zane Linde-Ozola.

Plkst.12.30 diskusija "Clickbait: ko žurnālists Tev nestāsta?", kuru vadīs Elizabete Vizgunova, vecākā eksperte LU LVI.

Plkst. 14.00 diskusija "Darba tikums. Vai pazudis bez vēsts?".
Piedalās LU asociētā profesore un vadošā pētniece Aivita Puriņa.

Plkst. 14.30 diskusija “Vai Latvijas vēsturei ir vajadzīgi kvīri un vai kvīri grib būt Latvijas vēsturē?”
Piedalās vecākā eksperte LU LVI Elizabete Vizgunova.

Plkst. 15.00 saruna "Viņi dzīvoja kopā ilgi un laimīgi – kā mūsdienās tas ir iespējams?"
Piedalās LU asociētā profesore un vadošā pētniece Aivita Puriņa.

Plkst. 15:30 diskusija “Cik maksā daba?”
Piedalās LU ĢZZF vadošais pētnieks, zinātņu doktors, sociāli-ekoloģisko sistēmu analītiķis Ivo Vinogradovs.

Plkst. 16.00 saruna “Jaunieši un ekonomika. Perfect match?”.
Piedalās Oļegs Krasnopjorovs, ekonomikas doktors, Latvijas Bankas galvenais ekonomists, LU docents un domnīcas "LV PEAK" direktora vietnieks.

Plkst. 16.30 diskusija “Kas paliek pēc mums?”.
Piedalās LU prorektors dabas, tehnoloģiju un medicīnas jomā Valdis Segliņš.

Plkst. 17:00 diskusija "Mākslīgs? Virtuāls? Digitāls? Reāls?".
Piedalās LIKTA prezidente un LU profesore Signe Bāliņa.

Plkst. 17:00 diskusija "Kāpēc mēs baidāmies no sava laikmeta?".
Piedalās LU Filozofijas un ētikas nodaļas docents Artis Svece.

Plkst. 17:00 diskusija "(NE)humānisms uz robežas".
Piedalās Elizabete Vizgunova, vecākā eksperte LU LVI.

Plkst. 18.30 interaktīvā diskusija "Neredzamā Pasaule: aizver acis un ieraugi – izglītība caur izklaidi tumsā".
Piedalās LU profesore Dita Nimante.

Plkst. 18.30 saruna ar latvisko tradīciju elementiem "Uz citu sauli" 
Piedalās Janīna Kursīte-Pakule, LU profesore 

Plkst. 20.00 diskusija "Kvotas sieviešu līdzdalībai: par vai pret?".
Piedalās LU asociētā profesore, vadošā pētniece Marita Zitmane.

Brīvā mikrofona teltī “Radiants” diskusijas vadīs Latvijas Radio raidījumu vadītājs, digitālo tehnoloģiju entuziasts un LDDK izglītības jomas eksperts Rihards Blese un raidījuma “Digitālās brokastis” veidotājs un pasākumu vadītājs Artis Ozoliņš.

Dalīties

Saistītais saturs

Festivāla radio – Radio NABA – raidīs tiešraidē no festivāla LABA DABA
01.08.2023.

Festivāla radio – Radio NABA – raidīs tiešraidē no festivāla LABA DABA

Dziesmusvētku tīklos – jauns raidījums LU Radio NABA programmā
15.05.2023.

Dziesmusvētku tīklos – jauns raidījums LU Radio NABA programmā

Zinātne ir iespēja ne tikai “pagriezt pasauli”, bet arī apgriezt to kājām gaisā. Tu saki?
24.03.2023.

Zinātne ir iespēja ne tikai “pagriezt pasauli”, bet arī apgriezt to kājām gaisā. Tu saki?