Koris Balta koncerti Austrālijā. Publicitātes foto.

Latvijas Universitātes (LU) koris “Balta” un tā mākslinieciskā vadītāja Māra Marnauza no 9. līdz 21. novembrim Austrālijā sniedza koncertus un meistarklasi un piedalījās Latvijas valsts proklamēšanas 104. gadadienas svinīgajos pasākumos.

Sidnejas Latviešu namā 13. novembrī notika Dziesmu svētku virsdiriģentes Māras Marnauzas meistarklase Austrālijas latviešu koristiem un diriģentiem, kurā piedalījās ne tikai Sidnejas Jauktā kora dziedātāji un koris “Balta”, bet arī ar Zoom starpniecību Melburnas koru dziedātāji un diriģenti. Meistarklases mērķis bija sniegt atbalstu Vispārējo latviešu Dziesmu svētku repertuāra apguvē. M. Marnauza ir gandarīta par meistarklasē paveikto un atzīst, ka īpaši nozīmīgi tika novērtēts dziesmu satura skaidrojums un no tā izrietošās mūzikas interpretācijas nianses.

LU sieviešu koris “Balta” sniedza Austrālijas Latviešu 58. Kultūras dienu Atskanēšanas koncertus 17., 18., 20. novembrī. Īpašas emocijas kora “Balta” dziedātājām raisīja koncerti Latvijas valsts proklamēšanas 104. gadadienas svinīgajos pasākumos 17. novembrī Poļu namā Kanberā un 18. novembrī Sidnejas Latviešu namā. Svinīgie pasākumi tika atklāti ar Latvijas prezidenta Egila Levita uzrunu video formātā. Klātesošos svētkos sveica Latvijas Republikas vēstnieks Austrālijā Marģers Krams. Tai sekoja ģenerālleitnanta Raimonda Graubes svētku runas video. Koris “Balta” sniedza koncertus abos pasākumos. Īpaši saviļņojoši un spēcīgi 18. novembrī Sidnejā izskanēja Raimonda Tigula “Rīta un vakara dziesma” un Zigmara Liepiņa “Svētī debesīs šo zemi” kopkorī ar Sidnejas vīru kori un jaukto kori “Skanda” diriģentes Māras Marnauzas vadībā.

Kora “Balta” dziedātāja Agnese Līgotne stāsta: “Pirmo reizi 18. novembra valsts svētkus pavadīju ārpus Latvijas, bet jutos kā Latvijā. Redzot sarkanbaltsarkanos karogus,  tautastērpus un latviešiem raksturīgās rotas, dzirdot latviešu valodu un kopīgi dziedot “Dievs, svētī Latviju” nemaz nelikās, ka esam otrā pasaules malā. Svētku pasākums bija ļoti emocionāls, ik pa brīdim sakāpa kamols kaklā, un acīs sariesās asaras, dzirdot vīra kora dziedāto “Mūžam zili” vai kopkorī dziedot “Svētī debesīs šo zemi”. Arī mūsu kora dziedātās dziesmas šajā koncertā skanēja vēl sirsnīgāk un nozīmīgāk, īpaši “Saulīt’ vēlu vakarā'i” un “Dvēseles dziesma”. Esmu pateicīga par šo pieredzi. Un paldies visiem Sidnejas latviešiem un viņu ģimenēm un draugiem, kas ļāva mums justies kā mājās – gaidītām, mīlētām un aprūpētām.”

Arī kora dziedātāja Rūta Bergmane atzīst, ka 18. novembra svētku pasākums Sidnejā bija ļoti īpašs: “Vispirms jau iepriecināja gaumīgi un latviski izdekorētā zāle. Sajūta bija tāda, ka pasākums notiktu Latvijā. Noteikti jāpiemin fantastiski skanīgais vīru koris, kas par spīti attālumam gatavojas Dziesmu svētkiem. Kopdziesmu dziedāšana bija ļoti īpaša – plecu pie pleca ar Sidnejas latviešu dziedātājiem. Taču vislielākā nozīme ir cilvēkiem, kuri bija klātesoši un kuriem sirdī īpaša vieta ir Latvijai. Tas arī radīja šo īpašo svētku sajūtu – it kā otrā pasaules malā, bet tai pat laikā starp savējiem. Prieks un reizē apbrīna par latviešu kultūras tradīciju uzturēšanu, par to, ka mazai saujiņai latviešu izdodas turēties kopā, lai kurā pasaules malā atrastos.”

Pasākuma tiešraidi atbalstīja Latvijas Ārlietu ministrija un to iespējams noskatīties tiešsaistē: https://youtu.be/LAXDSo2m8rQ.

Kora “Balta” koncerta programmu Austrālijā kora mākslinieciskā vadītāja Māra Marnauza raksturo kā daudzveidīgu un emocionāli krāsainu. Koncertos skanēja latviešu tautas dziesmu apdares un oriģinālmūzika no 2023. gada Dziesmu svētku repertuāra, kā arī Norvēģijas, Somijas, Spānijas, Zviedrijas, Dienvidāfrikas un ASV komponistu mūzika. Austrālijas publika bija sajūsmināta un emocionāli aizkustināta par kora “Balta” vokālo dziedājumu un emocionāli smalko mūzikas izpildījumu, atzinīgi novērtējot, ka “Balta” ir viens no labākajiem Latvijas koriem, kas uzstājies Austrālijā.

“Tā sirsnība un sirds siltums, ko saņēmām no Austrālijas latviešiem ir grūti izsakāms vārdos,” stāsta “Balta” dziedātāja Sintija Erte. “Tas patiešām bija maģiski! Austrālijas latvieši mums atvēra gan savas sirdis, gan savas mājas. Īpaši emocionāli bija dzirdēt viņu dzīves stāstus, kam viņi gājuši cauri pagājušā gadsimta vidū. Tas radīja dziļas pārdomas un lika aizdomāties par vērtībām un to, kas mums ir. Viņu pieredzes stāsti un mīlestība pret Latviju manās acīs patriotismam dod jaunas nokrāsas. Esmu pateicīga, ka mums kopā ar Sidnejas latviešiem bija iespēja arī apvienoties dziesmā. Tas bija īpaši saviļņojoši!”

Savās pārdomās un iespaidos dalās dziedātāja Laura Celmiņa: “Nozīmīgu personīgo vai valsts svētku svinēšana ārpus ierastā, mani parasti vedina uz salīdzināšanu un vērtēšanu. Šoreiz labā nozīmē, jo ļauj paskatīties uz vērtībām, kas ir pamats un balsts. Sarkanbaltsarkanais karogs, latvju raksti, latviskā virtuve… Te, mājās, šķiet tik ierasts un parasts, bet tālumā iegūst citu svaru un nozīmi. Ir apbrīnojami, kā tautieši tālumā ir spējuši saglabāt latvietību, patriotismu, valodu. Tas nav vienkārši un paliek arvien grūtāk. Arī mums jāstiprina savs patriotisms un nacionālo dārgumu apziņa sevī. Tie nerodas tāpēc, ka dzīvojam Latvijā, tie ir jākopj katru dienu. Klausoties dzīvesstāstus, novērtēju atkal un atkal, cik esam bagāti, ka mums ir brīva Latvija un nav jādodas bēgļu gaitās. Šie stāsti arī iedvesmo un dod ticību, ka var sākt no nulles un uzcelt. Šie stāsti māca dzīves spēku, dzīvesprieku un spēju piedot un dzīvot tālāk. Bez sastaptajiem cilvēkiem un viņu sirds siltuma, rūpēm, brauciens uz tālo zemi būtu skaists un iespaidiem bagāts, bet ne jēgpilns un dzīves gudrību dodošs.”

Koris “Balta” pateicas par atbalstu Latvijas Ārlietu ministrijai, Valsts Kultūrkapitāla fondam, LU fondam, LU Kultūras centram, Kanberas un Sidnejas latviešu biedrībām, Austrālijas ģimenēm, kas laipni un sirsnīgi uzņēma kora “Balta” dziedātājas savās mājās, kā arī Ilonai Brūveris personīgi par kultūras projekta organizēšanu.


Par kori “Balta”

Latvijas Universitātes kori “Balta” ir dibinājusi tā mākslinieciskā vadītāja un diriģente, Vispārējo latviešu Dziesmu svētku virsdiriģente Māra Marnauza 1999. gadā. Koris ir daudzu starptautisko konkursu laureāts, Vispārējo latviešu Dziesmu svētku kora konkursa fināla Lielās balvas (2013) un 1. vietas (2018) ieguvējs. Tas ir viens no labākajiem koriem ne tikai Latvijā, bet arī pasaulē. “Interkultur” organizācijas Pasaules koru reitingā, sieviešu koru kategorijā, koris “Balta” pašlaik ieņem 8. vietu. Plašāk: choir.lv/balta. Kora aktualitātēm iespējams sekot Facebook lapā facebook.com/korisBalta.

       

Dalīties

Saistītais saturs

LU koris “Juventus” aicina uz koncertu “Klāt pie sevis”
29.11.2022.

LU koris “Juventus” aicina uz koncertu “Klāt pie sevis”

 Profesors Valdis Segliņš. Ieraudzīt Ziemassvētku gaismas rotaļas savā sirdī
29.11.2022.

Profesors Valdis Segliņš. Ieraudzīt Ziemassvētku gaismas rotaļas savā sirdī