ES projekta EUROHELICAN darba grupas tikšanās Ļubļanā, Slovēnijā.

Ar projekta realizētāju tikšanos Ļubļanā, Slovēnijā, aizsācies jauns Eiropas mēroga projekts, kura galvenais mērķis ir sekmēt kuņģa vēža profilaksi Eiropā. Projekta “Saslimstības ar kuņģa vēzi samazināšanas paātrināšana Eiropā, izskaužot Helicobacter pylori baktēriju” (Accelerating gastric cancer reduction in Europe through Helicobacter pylori eradication) jeb saīsinājumā – EUROHELICAN ietvaros tiks izvērtēta populācijā balstīta baktērijas Helicobacter pylori testēšanas un izskaušanas stratēģija. Šī kuņģī mītošā baktērija ir būtisks kuņģa vēža attīstības riska faktors. Projekta rezultātā pasaules un Eiropas eksperti izstrādās vadlīnijas kuņģa vēža skrīninga ieviešanai un rekomendācijas tā efektivitātes izvērtēšanai. Latvijā projektu EUROHELICAN realizē Latvijas Universitātes Klīniskās un profilaktiskās medicīnas institūts (LU KPMI).

Kuņģa vēzis ir piektais izplatītākais un ceturtais nāvējošākais vēža paveids pasaulē. 2020. gadā atklāti aptuveni miljons jaunu kuņģa vēža gadījumu, un miruši gandrīz 800 000 cilvēku. Visaugstākie kuņģa vēža saslimstības rādītāji pasaulē pēc Austrumāzijas ir Centrāleiropā un Austrumeiropā. Šajos reģionos kuņģa vēzis visbiežāk tiek atklāts novēloti, līdz ar to varbūtība, ka pacienti izdzīvos turpmākos piecus gadus, ir ievērojami sliktāka -  tikai 19-30% gadījumu. Neskatoties uz pēdējo gadu sasniegumiem vēža terapijā, lielākajā daļā Eiropas valstu piecu gadu dzīvildzes rādītāji pēdējās desmitgadēs nav būtiski uzlabojušies.

Infekcija ar Helicobacter pylori jeb H. pylori būtiski palielina risku saslimt ar kuņģa vēzi  – vairums kuņģa vēža gadījumu ir saistīti ar šo infekciju. Ņemot vērā šīs samērā vienkārši ārstējamās infekcijas augsto izplatību visā pasaulē, labākais veids, kā samazināt mirstību no kuņģa vēža, ir veikt profilakses pasākumus. Projektā EUROHELICAN tiks izvērtētas un attīstās profilakses pasākumu stratēģijas. Slovēnijā tiks veikta H.pylori testēšana un baktērijas izskaušana 30–34 gadus vecu iedzīvotāju grupā. Savukārt ar Latvijā jau iepriekš iegūtiem datiem tiks veikta H.pylori testēšanas un baktērijas izskaušanas stratēģijas ilgtermiņa ietekmes analīze. Balstoties pētījumu rezultātos, Pasaules veselības organizācijas starptautiskās vēža izpētes aģentūras (International Agency for Research on Cancer (IARC) of the World Health Organization (WHO)) eksperti izstrādās rekomendācijas kuņģa vēža profilakses pasākumu ieviešanai un to efektivitātes izvērtēšanai Eiropas līmenī. Izveidotās vadlīnijas un rekomendācijas Eiropas valstīm palīdzēs iekļaut šos kuņģa vēža profilakses pasākumus savās veselības aprūpes prioritātēs.  Paredzams, ka tās vēlāk varētu tikt adaptētas izmantošanai arī globāli.

H. pylori infekcijas izskaušanas loma neaprobežojas ar kuņģa vēža profilaksi, jo šīs infekcijas izskaušana novērstu un ārstētu arī citas gremošanas sistēmas problēmas, piemēram: kuņģa un divpadsmitpirkstu zarnas čūlas, kuņģa gļotādas iekaisumu jeb gastrītu, dispepsiju (kurai raksturīga pilnuma sajūta, vēdera uzpūšanās, dedzinošas sāpes vēderā, slikta dūša),  dzelzs deficīta anēmiju, MALT limfomu, B12 vitamīna deficītu, un autoimūno saslimšanu idiopātisko trombocitopēnisko purpuru.

LU KPMI projektu realizē sadarbībā ar Slovēnijas Nacionālo Sabiedrības veselības institūtu (The National Institute of Public Health - NIJZ), Pasaules Veselības Organizācijas Starptautisko Vēža izpētes aģentūru (Francija), Nantes universitātes slimnīcu (Nantes University Hospital, Francija) un Mariboras Dr. Ādolfa Drolca Kopienas veselības aprūpes centru (Community Healthcare Center dr. Adolf Drolc Maribor, Slovēnija). Projekts turpināsies līdz 2025. gada aprīļa beigām.

Finansē Eiropas Savienība. Šeit paustie uzskati un viedoklis atspoguļo tikai autora(u) skatījumu un neizsaka nedz Eiropas Savienības, nedz Eiropas Veselības un digitālās izpildaģentūras (European Health and Digital Executive Agency - HaDEA) nostāju. Eiropas Savienība un finansējumu piešķirošā iestāde par tiem atbildību nenes.

Dalīties

Saistītais saturs

Vandas Visockas promocijas darba aizstāvēšana
30.11.2022.

Vandas Visockas promocijas darba aizstāvēšana

Banku augstskola izvēlas iekļauties Latvijas Universitātes ekosistēmā
29.11.2022.

Banku augstskola izvēlas iekļauties Latvijas Universitātes ekosistēmā

Notiks filozofijas profesora Lenarta Škofa vieslekcija “Karš, bērna ontoloģija un miers”
28.11.2022.

Notiks filozofijas profesora Lenarta Škofa vieslekcija “Karš, bērna ontoloģija un miers”

LU profesors Mārcis Leja strādās pie kolorektālā vēža skrīninga plāna uzlabošanas Eiropā
17.10.2022.

LU profesors Mārcis Leja strādās pie kolorektālā vēža skrīninga plāna uzlabošanas Eiropā