Indriķi Muižnieku sveic Jānis Stradiņš. Foto: Emīls Trauliņš

Ceturtdien, 6. decembrī, Latvijas Zinātņu akadēmijas (LZA) Portretu zālē Latvijas Universitātes (LU) rektoram Indriķim Muižniekam tika pasniegta Cicerona balva par LU Akadēmiskā centra veidošanu Torņakalnā.

Cicerona balvas žūrijas priekšsēdētājs Jānis Stradiņš Indriķi Muižnieku raksturoja kā īstu zinātnieku, kurš darbojas augu fizioloģijas un mikrobioloģijas nozarē, tomēr, kura galvenais virziens saistīts ar kolektīva vadīšanu – vispirms kā LU Bioloģijas fakultātes dekānam, tad Universitātes zinātņu prorektoram, bet pašlaik – LU rektoram.

“I. Muižnieks ir tolerants, darbīgs, tālredzīgs un ierosmēm bagāts rektors, mazāk teorētiķis, vairāk praktiķis un darītājs. Tādēļ arī viņam piešķiram Cicerona balvu īpaši par lielo Torņakalna projektu. (..) Te būtu jāpiemin arī Rīgas Tehniskās universitātes ēku kompleksa celšana Ķīpsalā, Stradiņa Universitātes komplekss Dzirciema ielā, Anniņmuižā. Rīga kļūst līdzsvarotāka, kas varbūt dos pamatu studentiskākai gaisotnei Pārdaugavā.”

Saņemot Cicerona balvu, rektors akcentēja, ka vēlas palikt atmiņā kā zinātnieks nevis kā lielākās akadēmiskās ēkas Latvijā veidotājs.

”Mūsu templis ir nosaukts LU devīzē, tas ir mūsu darbs zinātnei un tēvijai. Tas, ko darām Torņakalnā, ir tikai ceļš un instruments, ar ko mēs ejam uz šo templi, ar kuru mēs vairojam mūsu studentu, Latvijas zinātnieku un kultūras iespējas augt un attīstīties, un ieņemt gan sev piekritīgo vietu Eiropas augstākās izglītības un zinātnes telpā, gan Latvijai sarūpēt pienācīgo lomu mūsu zinātnes, ekonomikas un sabiedrības izaugsmē,” sacīja I. Muižnieks.

Cicerona Goda nosaukumu izglītības un zinātnes kategorijā saņēma Rīga Tehniskās universitātes Inženierzinātņu vidusskola par devumu nākamo inženieru sagatavošanā un zinātniskais žurnāls “Enerģija un pasaule” par enerģētikas problēmu daudzpusīgu atspoguļojumu.

Cicerona balva nominācijā "Kultūra" tika piešķirta mākslas vēsturniekam Imantam Lancmanim par nezūdamu ieguldījumu Rundāles pils atjaunošanā un literātei Mārai Zālītei par Latvijas sabiedrības iedvesmojumu dzejā, publicistikā un rokoperu libretos. Cicerona balvu šajā nominācijā saņēma arī Latvijas Radio 1 programma "Kultūras Rondo" par komunikācijas daudzveidību un dziļumu.

Francijas prezidentam Emanuelam Makronam tika piešķirts Cicerona Goda nosaukums nominācijā "Starptautiskā politika" par Eiropas Savienības stiprināšanu.

Akadēmiķis Jānis Stradiņš, kurš ir Cicerona balvas žūrijas priekšsēdētājs kopš 1999. gada, norādījis, ka Cicerona balva atspoguļo, kādas personības un kādi veikumi viena gada laikā ir bijuši plašākas sabiedrības atzinības vērti, sabiedrību saliedējoši, Latviju uz priekšu virzoši. Cicerona balva ir sabiedriskās cieņas balva.

Savā uzrunā akadēmiķis gan minēja, ka, iespējams, Cicerona balva tiek pasniegta pēdējo reizi. Šogad Mērfija balva netika pasniegta.

Dalīties