Tehnoloģiju pārnese minerālo resursu izmantošanā senākos laikos

Technology transfer in the processing of mineral resources in earlier times

Projekta Nr.: NFI/R/2014/062 (LU reģistrācijas Nr. NORV2015/032)

Partneri: LU Latvijas vēstures institūts, Oslo universitātes Kultūrvēstures muzejs

Galvenie mērķi, uzdevumi, rezultāti: Nozīmīgs izejmateriāls darbarīku izgatavošanai akmens laikmetā bija krams, tāpēc gadu tūkstošu gaitā attīstījās īpašas metodes šī materiāla apstrādei, savukārt dzelzs ieguve no purva rūdas Latvijas teritorijā aizsākās pirmajos gadsimtos pēc Kristus un turpinājās vēlākos periodos, plašus apmērus sasniedzot Kurzemes hercogistes laikā. Piesaistot norvēģu speciālistus, no tehnoloģiju pārneses skatupunkta tiks aplūkota krama apstrāde akmens laikmetā, kā arī dzelzs ieguves tehnoloģiju attīstība Latvijas teritorijā. Tiks veikta krama rīku tehniskā analīze; notiks arheoloģiskie izrakumi kādā dzelzs manufaktūras vietā; tiks rekonstruēta sena dzelzs ieguves krāsns; pētījuma rezultātus apkopos publikācijās starptautiskos zinātniskos izdevumos.

Kopējās izmaksas: EUR 480850,00, no kurām 85,2 % ir Norvēģijas finanšu instrumenta līdzfinansējums, 10% valsts budžeta finansējums un 7,5% Latvijas Universitātes finansējums.

Īstenošanas termiņš: 01.06.2015.-30.04.2017.

Zinātniskais vadītājs: Valdis Bērziņš

LU struktūrvienība: Vēstures un filozofijas fakultāte

Projekta mājas lapa