Aktuālā informācija par projektā “Latvian language in monolingual and bilingual acquisition: tools, theories and applications”, Līguma Nr. NFI/R/2014/053 paveikto

1. pārskata periodā (01.03.-31.10.2015) izstrādāta projekta metodoloģija un veikti plānotie darbi:

• saņemta atļauja no CDI konsultatīvās padomes un latviešu valodā izstrādāts un adaptēts MakArtura-Beitas Komunikatīvās attīstības izpētes tests (KAT)- divu veidu vecāku aptaujas – KAT I „Vārdi un žesti", kas paredzēts 8–16 mēnešus vecu bērnu valodas attīstības novērtēšanai, un KAT II „Vārdi un teikumi", kas paredzēts  16–36 mēnešus vecu bērnu valodas novērtēšanai,

• izstrādāti un izmēģināti uz attēliem balstīti fonēmu producēšanas testi latviešu un krievu valodā, kas paredzēti tam, lai konstatētu, kā 3-6 gadus veci bērni izrunā valodas skaņas un to savienojumus.

• sākta latviešu un divvalodīgo (latviešu un krievu) bērnu runas specializēto korpusu veidošana – veikti apm. 50 stundu ilgi regulāri runas ieraksti, kas jau daļēji transkribēti// daļēji pārrakstīti, izmantojot atbilstošu skaņu pieraksta sistēmu,

•  noteikti morfoloģisko pazīmju anotēšanas kritēriji un sākta MOR (programmas, kas nodrošina runas korpusa automātisku morfoloģisko marķēšanu) izveide latviešu valodā,

• par projekta pirmajiem rezultātiem nolasīti referāti vairākās starptautiskās konferencēs,

• izveidota projekta mājas lapa www.lamba.lv un projekta facebook lapa, materiāli ievietoti visu partnerinstitūciju mājas lapās.

2.pārskata periodā (01.01.2015.-30.04.2016.) turpinās projekta darbs atbilstoši plānotajam.

15.-16. februārim Norvēģijā notika EEZ/Norvēģijas grantu 2009-2014 programmas LV 05 “Stipendijas un pētniecība” Sadarbības komitejas un Projektu komitejas sanāksme.

Sanāksmes pirmajā dienā Oslo Universitātē rezultātus prezentēja 4 Norvēģijas partneri, kuriem Oslo Universitāte ir viens no projekta partneriem. Ar projekta LAMBA rezultātiem ļoti pārliecinoši iepazīstināja Norvēģijas pārstāvji – profesore Hanne Simonsena un doktorante Olga Ureka. Kā Latvijas Rektoru padomes deleģētā pārstāve sanāksmē piedalījās profesore Dace Markus. Otrajā dienā Norvēģijas Izglītības starptautiskās sadarbības centrā Bergenā komiteju dalībnieki iepazinās ar programmas progresu, finansējumu, publicitāti, apsprieda sasniegumus un nākotnes perspektīvu. Latvijas – Norvēģijas sadarbība pētniecībā tika novērtēta kā ļoti vērtīga un abpusēji bagātinoša. Tika nolemts programmu turpināt, akcentējot pētniecības, izglītības un inovāciju sinerģiju, kā arī meklēt iespējas kopīgi piedalīties Horizon 2020 konkursos.

Rezultātu prezentācija: pielikumā

Aktuālā informācija pieejama par projektā īstenotajām darbībām pieejama projekta mājas lapā  www.lamba.lv un RPIVA mājas lapā http://www.rpiva.lv/lamba