Projekta nosaukums: Redzes skrīninga un treniņu iekārtas izveide

Projekta līguma numurs: KC-L-2017/5, Projekta ID Nr. KC-PI-2020/10

Projektu īsteno: Latvijas Universitātes Fizikas, matemātikas un optometrijas fakultāte Optometrijas un redzes zinātnes nodaļa

Projekta īstenošanas termiņš: 2020. gada 1. aprīlis – 2022. gada 30. jūnijs

Projekta I posms: no 01.04.2020. – 30.09.2020.

Projekta II posms: no 01.12.2020. – 30.06.2022.

Projekta kopējais finansējums: 308 642,27 EUR

Projekta finansējums I posmā: 25 354,27 EUR

• atbalsta finansējuma apmērs (90%) 22 818,84 EUR
  • LU finansējums (10%) 2 535,43 EUR

Projekta finansējums II posmā: 283 288 EUR

• atbalsta finansējuma apmērs (90%) 254 959,20 EUR
  • LU finansējums (10%) 28 328,80 EUR

Projekta zinātniskais vadītājs: LU Fizikas, matemātikas un optometrijas fakultātes profesore, vadošā pētniece Gunta Krūmina

Projekta īss kopsavilkums:

Visā pasaulē ir aptuveni 1 miljards skolēnu, tiesa, daudzās valstīs nepastāv centralizētas valsts apmaksātas redzes skrīninga programmas, lai monitorētu skolnieku redzes funkcijas un nodrošinātu savlaicīgu redzes funkciju profilaksi. Redzes treniņi ir aktuāli visiem mūsdienu sabiedrības cilvēkiem neatkarīgi no to vecuma, jo pēdējās desmitgadēs ir ievērojami pieaugusi tuvuma redzes slodze sakarā ar strauju ikdienas paradumu maiņu.

Šobrīd pieejamās redzes skrīninga un treniņu ierīces ir dārgas, kas ievērojami samazina pieprasījumu pēc tām, neskatoties uz to, ka mūsdienu sabiedrībā redzes problēmas sastopamas arvien biežāk. Redzes skrīninga ierīču sekmīgai pielietošanai ir nepieciešams augsti kvalificēts personāls, savukārt redzes treniņu norisei nepieciešams specifisks inventārs un redzes speciālista uzraudzība. Problēmu tiek ierosināts risināt ar portatīvu uz galvas uzliekamu ierīci, kas satur optiskās lēcas, filtrus un miniatūras kameras, lai nodrošinātu redzes skrīningu un treniņus, kā arī autonomu atgriezenisko saiti redzes skrīninga un treniņu laikā, paaugstinot ierīces darbības efektivitāti. Iekārtas mobilitāte un savietojamība ar patērētājam pieejamo infrastruktūru, t.i., viedtālruni, planšeti vai stacionāro datoru, nodrošinās pieejamus redzes funkciju monitoringa un treniņu pakalpojumus par pieņemamu cenu.

Projekta mērķis: pilnveidot redzes skrīninga un treniņu iekārtu lietošanai skolas vecuma bērnu redzes novērtēšanai un monitoringam.

Projekta I posma rezultāti: pilnveidots redzes skrīninga prototips un redzes treniņu papildmodulis, izstrādāta tehniski ekonomiskā priekšizpēte un komercializācijas stratēģija (30.11.2020. pozitīvs LIAA lēmums par LU izstrādātajiem dokumentiem - atļauj un atbalsta LU īstenot projekta II posmu).

Projekta II posma rezultāti: redzes skrīninga un treniņu ierīces tehnoloģijas pilnveidošana, pilot pētījums ierīces testēšana, industriālā prototip izveide, īpašuma tiesību nostiprināšana, licences nodošana spin-off, pakalpojuma izmēģinājums, spin-off aktivitātes turpmākai biznesa attīstībai.

Vairāk informācijas