Zinātnes kafejnīcā, kas pēc ilgāka pārtraukuma 24. novembrī atgriezīsies pie zinātnes entuziastiem, satiksies izcili Latvijas Universitātes zinātnieki, kuri dalīsies savos zinātnes neražas stāstos.

Zināms, ka eksperiments nekad nesanāks ar pirmo reizi, varbūt pat ne ar otro, trešo, ceturto… Zinātnē, gluži tāpat kā citās nozarēs un ikdienas situācijās, gadās neražas. Taču no neražām, kuras visbiežāk radušās kļūdu dēļ, ir jāmācās – tās tikai palīdz augt, meklēt citus risinājumus un nepadoties.

Ar šo diskusiju Latvijas Universitāte vēlas lauzt stereotipu – arī zinātnieki ir tikai cilvēki un pieļauj kļūdas. Pat spožākajiem zinātnes prātiem gadās ko sajaukt, aizmirst, kļūdīties, iespējams, pat eksperimenta laikā kaut ko uzspridzināt! Tomēr šīs neražas, kļūdas, varbūt pat izgāšanās, par kurām šodien pētnieks jau var pasmieties, nenoliedzami ir palīdzējušas būt labākam zinātniekam, nepadoties un attīstīties.

24. novembrī plkst. 17.00 LU Akadēmiskā centra Dabas mājas vestibilā (Jelgavas ielā 1) pavisam vieglā gaisotnē pie kafijas tases savos neražu stāstos dalīsies:

  • LU rektors profesors Indriķis Muižnieks. Rektora ikdiena ir ļoti piesātināta, jo pienākumu ir ļoti daudz, turklāt darbs ar studentiem un zinātnē ne mirkli nav apstājies. Paturot prātā, ka kļūdīties ir cilvēcīgi, I. Muižnieks pastāstīs, kādas neražas gadās rektoriem.
  • Kvantu fiziķis LU profesors Vjačeslavs Kaščejevs. Viens no mūsu laika spožākajiem prātiem, kurš ar savu runātprasmi spēj radīt interesi par kvantu fiziku teju ikvienam, kurš ir gatavs klausīties. Taču arī izciliem zinātniekiem gadās neražas un izaugsmes trajektorija nav gājusi taisnā līknē, bet apmetusi kādu cilpu.
  • Tradicionālās kultūras pētniece LU profesore Janīna Kursīte. Profesores akadēmiskā izglītība sakņojas praktiskā, dzīves pārbaudītā pieredzē – folkloras ekspedīcijās, kuru laikā gadījušies piedzīvojumi, negadījumi un dzīves anekdotes.
  • Polārpētnieki Kristaps Lamsters un Jānis Karušs. Pētot miljons gadu senu pagātni, kas apslēpta ledājos Antarktīdā, Grenlandē un Islandē LU polārpētniekiem gadījušās dažādas ķibeles, varbūt pat tādas, par kurām nemaz nevar visiem stāstīt!