Neorganiskās ķīmijas katedra

Katedras vadītāja: doc. Iveta Ancāne
Telefons: 67372570
E-
pastsIveta.Ancane@lu.lv
Zinātniskās darbības virzieni

Neorganiskās ķīmijas katedrā tiek veikti pētnieciskie darbi materiālzinātnes jomā un tie attiecas uz: 1) polimēru multifāzu kompozītu, t.sk. nanokompozītu, iegūšanas un modificēšanas metožu izstrādi, to deformatīvo un ekspluatācijas īpašību izpēti lielu magnētisko lauku un jonizējošā starojuma mijiedarbībā; 2) jaunu viedo polimērmateriālu izveidi, pielietojot augstenerģētisko procesu (radiācijas ķīmijas) tehnoloģijas (jonizējošā starojuma avots - Salaspils elektronu paātrinātājs).

Kopā ar sadarbības partneriem paredzēts radīt jaunus viedos polimērmateriālus (termonosēdmateriālus un magnetoplastus), kurus varēs izmantot lielu magnētisko lauku klātbūtnē, piemēram, kodolsintēzes reaktoros kā konstrukciju materiālus.

Zinātniskie raksti tiek publicēti SCI žurnālos: Materials Science & Engineering; Journal of Nanomaterials and Nanoscience; Mechanics of Composite Materials u.c.

Katedrā, kuras ietvaros darbojas Ķīmijas fakultātes Ergonomisko pētījumu centrs, tiek veikti pētnieciskie darbi arodveselībā un ergonomikā. Minētie pētījumi saistīti ar: 1) fiziskās slodzes ietekmi un darba vides ietekmi uz nodarbināto dažādās tautsaimniecības nozarēs veselību un drošību; 2) ergonomisko risku izpēti un agrīnās darba rehabilitācijas iespējām muskuļu skeletālo slimību prevencijā.

Zinātniskie raksti tiek publicēti SCI žurnālos: Proceedings of the Latvian Academy of Sciences; Occupational Medicine and Toxicology; International Journal of Rehabilitation Research u.c.

Sadarbības partneri
  1. Rīgas Tehniskās universitātes Polimērmateriālu institūts
  2. Rīgas Tehniskās universitātes Neorganiskās ķīmijas institūts
  3. Latvijas Universitātes Polimēru mehānikas institūts
  4. Latvijas Universitātes Ķīmiskās fizikas institūts
  5. Kaseles Universitātes Materiālu tehnoloģijas institūts
  6. SIA „Poliurs”; SIA „Izoterms”; SIA „Rīgas laku un krāsu rūpnīca”
  7. Stradiņa Universitātes Darba un vides veselības institūts
  8. Starptautiskā Ergonomikas Asociācija
  9. Eiropas Federācijas Ergonomikas biedrība
Projekti Pašlaik katedrā pētnieciskais darbs tiek veikts arī zinātnisko projektu ietvaros:
  1. Polimēru un to kompozīciju fizikāli-mehānisko īpašību izmaiņu izpēte lielu magnētisko lauku, jonizējošā starojuma un to mijiedarbības efektu ietekmē (LZP finansējums).
  2. Modificētu daudzfunkcionālu polimērkompozītu iegūšana no reciklējamiem materiāliem, to struktūras dizains, īpašības un tehnoloģiju izstrāde (LZP finansējums).
  3. Nanostrukturēti modifikatorus saturoši pašarmēti polimēru kompozīti un to atbilstošo tehnoloģiju izstrāde pielietojumiem inteliģentajos materiālos un ierīcēs (Valsts pētījumu programma „Inovatīvu daudzfunkcionālu materiālu, signālapstrādes un informātikas tehnoloģiju izstrāde konkurētspējīgiem zinātņu ietilpīgiem produktiem”).
  4. Perspektīvu nanokompozītu izveide uz otrreizējo polimēru bāzes un to iegūšanas un pārstrādes tehnoloģiju izstrāde (ERAF pētījumu programma).
Nozīmīgākie zinātniskie raksti, grāmatas