Latvija kā eskalators: internacionalizācija, jauniešu sniegums darba tirgū, reģionālā un cilvēku kapitāla nelīdzsvarotība Latvijā

Projekta nosaukums: Latvija kā eskalators: internacionalizācija, jauniešu sniegums darba tirgū, reģionālā un cilvēku kapitāla nelīdzsvarotība Latvijā Projekta līguma numurs: 1.1.1.2/VIAA/1/16/184 Projekta sadarbības partneri (ja ir): University of St.Andrews (Skotija) Projekta īstenošanas termiņš: 2018.gada 1.janvāris līdz 2020.gada 31.decembris Projekta kopējais finansējums, LU daļa: 133806.00 EUR, LU daļa 6690.30 EUR Projekta mērķis:  Pētniecības pieteikuma zinātniskais mērķis ir sniegt visaptverošu novērtējumu, izmantojot četru soļu analīzi, par to cik lielā mērā Latvijas reģioni kalpo par sociālo un ekonomisko eskalatoru, ņemot vērā jauniešu un studentu mobilitāti un darba tirgus izaicinājumus ar ko saskaras jaunieši Latvijā. Projekta rezultāti: Projekta mērķis atbilst specifiskā atbalsta mērķa (SAM) pasākuma mērķim, kas norādīts SAM MK noteikumu 3.punktā. Pētniecības projekts attīstīs pēcdoktoranta zinātniskās prasmes un palielinās zinātnisko kapacitāti, jo projekta realizācijas laikā tiks sagatavotas vismaz 4 zinātniskās publikācijas, no kurām 2 plānots publicēt žurnālos ar augstu, nozarei atbilstošu citējamību. Projektā plānoto aktivitāšu veikšana pilnveidos pēcdoktoranta pētniecības kompetences: komunikācijas prasmes ar atšķirīgām sabiedrības auditorijām, projektu menedžmenta prasmes, problēmu risināšanas prasmes. Tāpat nepieciešams turpināt darbu pēc projekta beigām pie tiešsaistes migrācijas pētniecības rīku un migrācijas datu platformas pilnveides. To būs iespējams īstenot, jo gan projekta laikā gan pēc tā beigām (vismaz 5 gadus) projekta iesniedzējs – Latvijas Universitāte apņemas nodrošināt un saglabāt darba vietu pēcdoktorantam. Projekta mērķis ļauj sasniegt Latvijas VSS mērķus un projekta rezultātiem ir horizontāla ietekme uz tautsaimniecības transformāciju. Projekta mērķa grupa ir jaunieši vecumā no 18- 34 gadu vecumam, kuru virsmērķis ir būt demogrāfijas un ekonomikas attīstības balstam gan reģionos, gan valstī kopumā. Pētniecības pieteikuma mērķa grupas izvēle balstās VSS izvērtējumā. Tautsaimniecības transformācijas virziena izvēle, kas sniegtu nozīmīgu horizontālo ietekme, balstīta cilvēkkapitāla izpētē, kuri potenciāli attīstīs nākotnē nozīmīgās nozares. Izaugsmes prioritāšu izvēle, savukārt, atklāj nozaru mijiedarbību un starpdisciplinaritāti, proti, pētījums un konkrētās mērķa grupas izvēle ļautu veidot un stiprināt zināšanu bāzi, kas būt iegūta un apkopota pētījuma gaitā. Pētījuma gaitā izstrādātie rīki un metodes, kā arī datubāzes platforma ļautu strādāt ar 7.prioritāti, proti, reģionu resursu apzināšanu, kas izejot no iegūtās informācijas ļautu spriest par reģionu potenciālajām attīstības prioritātēm. Kā pēdējais, bet būtiskais solis mērķa sasniegšanā ir cilvēka ģeogrāfijas pētījumu veidošana sadarbībā ar VSS izvirzīto specializācijas jomu - Informācijas un komunikāciju tehnoloģiju jomu, kas būtu būtisks solis akadēmiskās un komersantu sadarbības veidošanai.
Informācija par projekta “Latvija kā eskalators: internacionalizācija, jauniešu sniegums darba tirgū, reģionālā un cilvēku kapitāla nelīdzsvarotība Latvijā”(Nr.1.1.1.2/VIAA/1/16/184)  publicitātes aktivitātēm 1. ceturksnī (2018.gada 1.janvāris – 31.marts) Pēcdoktorantūras pētnieciskā projekta “Latvija kā eskalators: internacionalizācija, jauniešu sniegums darba tirgū, reģionālā un cilvēku kapitāla nelīdzsvarotība Latvijā”  1. ceturkšņa zinātnisko sasniegumu rezultāti tika prezentēti Latvijas Universitātes 76. konferencē Cilvēka ģeogrāfijas apakšsekcijā. Prezentācijas nosaukums: “IZAICINĀJUMI UN IESPĒJAS JAUNIEŠU MOBILITĀTES PĒTĪJUMIEM” un tā apskatāma šeit. Pēcdoktorante Elīna Apsīte-Beriņa arī sagatvojusi pieteikumu dalībai konferencē ar nosaukumu “Geographies of young labour migrants: the centre and periphery in sending and receiving countries”. Konference “The Migration Conference 2018” laika posmā no 2018.gada 26.jūnijam – 28.jūnijam norisināsies Lisabonas Universitātē Portugālē. Sīkāku informāciju par pasākumu var iegūt šeit. 28. maijs 2018. gads
Projekta ““Latvija kā eskalators: internacionalizācija, jauniešu sniegums darba tirgū, reģionālā un cilvēku kapitāla nelīdzsvarotība Latvijā” (Nr.1.1.1.2/VIAA/1/16/184)  MOBILITĀTE.
Pēcdoktorante     projekta mobilitātes ietvaros laika posmā no 21. – 25.maijam atradās Bratislavā, Slovākijā. Mobilitātes galvenais mērķis bija tikties ar kolēģiem no Slovākijas Zinātņu akadēmijas Prognožu institūta (Slovak Academy of Science, Institute for Forecast) www.sav.sk. Uzturēšanās laikā, kas pavadīts Bratislavā tika paveikti visi iepriekš izvirzītie uzdevumi: * Slovākijas kolēģiem vadīts seminārs * sniegta prezentāciju par vispārējām migrācijas un jauniešu mobilitātes tendencēm uz/no Latvijas. *iegūtas svarīgas zināšanas par eksperimentālās metodes izmantošanu migrācijas pētījumos. Sekmīga sadarbība ar pētniekiem Dr. Vladimir Balaz un Dr. Martina Chrancokova.
Pēcdoktorante Elīna Apsīte – Beriņa Slovāku Zinātņu akadēmijā. 26. - 28.jūnijs 2018. gads
Projekta “Latvija kā eskalators: internacionalizācija, jauniešu
sniegums darba tirgū, reģionālā un cilvēku kapitāla nelīdzsvarotība Latvijā” (Nr.1.1.1.2/VIAA/1/16/184) konferences apmeklējums.
Pēcdoktorante publicitātes ietvaros laika posmā no 26. - 28.jūnijam atradās Lisabonā, Portugālē un apmeklēja The Migration Conference 2018. Starptautiskā zinātniskā pasākuma laikā pēcdoktorante uzstājās ar ziņojumu sekcijā ar nosaukumu "Migration and Space" un prezentēja referātu ar nosaukumu "Geographies of young labour migrants: The centre and periphery in sending and receiving countries".
Pēcdoktorante arī vadīja 2 sekcijas, kuru laikā moderēja diskusiju par citu pētnieku pētījumu rezultātiem. Starptautiskā zinātniskā pasākuma laika iegūti un uzturēti svarīgi kontakti veiksmīgai turpmākai starptautiskai sadarbībai. 2. - 4.jūlijs 2018. gads Projekta "Latvija kā eskalators: internacionalizācija, jauniešu sniegums darba tirgū, reģionālā un cilvēku kapitāla nelīdzsvarotība Latvijā" (Nr.1.1.1.2/VIAA/1/16/184) konferences apmeklējums. Pēcdoktorante publicitātes ietvaros laika posmā no 2. - 4.jūlijam atradās Barselonā, Spānijā un apmeklēja IMISCO (International Migration, Integration and Social Cohesion) starptautisko zinātnisko pasākumu. Tā laikā pēcdoktorante uzstājās ar ziņojumu seminārā "Exploring intra EU mobilities at times of crisis". 16. un 17.augusts 2018. gads Projekta "Latvija kā eskalators: internacionalizācija, jauniešu sniegums darba tirgū, reģionālā un cilvēku kapitāla nelīdzsvarotība Latvijā" vadītāja pēcdoktorante Elīna Apsīte- Beriņa piedalījās sabiedrības izglītošanā par migrāciju Latvijas reģionos.
Reģionālās konferences organizatori: LU Ģeogrāfijas un Zemes zinātnes fakultāte, Latvijas Ģeogrāfijas biedrība sadarbībā ar Tukuma Domes Izglītības pārvaldi.
Pasākumā pēcdoktorante uzstājās ar prezentāciju "Jauniešu migrācija Kurzemē", kuras saturs tika veidots sadarbībā ar Kurzemes plānošanas reģionu un remigrācijas koordinātori Kristīni Smilgu, kura reģionā ikdienā nodarbojas informatīvas palīdzības sniegšanu atpakaļ migrantiem, tostarp jauniešiem, kuri vēlas atgriezties kādā no reģioniem.