Ilgtermiņa aprūpe Latvijā

Projekta nosaukums: Ilgtermiņa aprūpe Latvijā Projekta līguma numurs: 1.1.1.2/VIAA/1/16/069 Projekta sadarbības partneri:
  • Baltijas Starptautiskais ekonomikas politikas studiju centrs (BICEPS - Baltic International Centre for Economic Policy Studies)
  • SASAP ātrservisi senioriem
Projekta īstenošanas termiņš: 01.12.2017.-31.05.2020. Projekta kopējais finansējums, LU daļa: EUR 111504.90, EUR 5575.25 Projekta apraksts un mērķis: Pētījuma ietvaros tiks analizēti ar ilgtermiņa aprūpi Latvijā saistītie daudzveidīgie aspekti un problēmas, īpašu uzmanību veltot mājas aprūpes jautājumiem. Cik liels ir neapmierinātais pieprasījums pēc ilgtermiņa aprūpes Latvijā? Vai pastāv sociāli-ekonomiskā un reģionālā nevienlīdzība ilgtermiņa aprūpes pakalpojumu pieejamībā? Vai mājas aprūpe samazina institucionālo pakalpojumu izmantošanu? Cik liela ir ilgtermiņa aprūpes slodze, ko nākas uzņemties nespējīgo cilvēku ģimenes locekļiem, un kādas ir ar neformālo aprūpi saistītās ekonomiskās sekas, kuras nosaka aprūpētāju zemāka aktivitāte darba tirgū? Šie un daudzi citi jautājumi tiks analizēti dotā projekta ietvaros, sniedzot salīdzinājumu ar situāciju citās Eiropas valstīs, t. sk. Igaunijā un Lietuvā. Papildus tam tiks aplūkota un apspriesta formālas sociālās ilgtermiņa aprūpes pakalpojumu sniegšana dažādās Latvijas pašvaldībās. Daudzi no iezīmētajiem pētījuma jautājumiem līdz šim Latvijā netika analizēti, vai arī iepriekš veikto pētījumu rezultāti jau ir stipri novecojuši. Dotā pētījuma projekta pamatmērķis ir nodrošināt aktuālo empīrisko informāciju, kura būs noderīga daudzām ieinteresētām pusēm (stakeholders), t.sk. Labklājības ministrijai un pašvaldībām, turpmākai ilgtermiņa aprūpes sistēmas plānošanai un pilnveidošanai mūsu valstī. Pētījuma ietvaros tiks izmantotas daudzveidīgas metodes, t.sk. vairāku apsekojumu (t.sk. EU-SILC, EHIS, SHARE, LFS) datu statistiskā un ekonometriskā analīze, simulācijas, intervijas ar pašvaldību, sociālo dienestu un ilgtermiņa aprūpes pakalpojumu sniedzēju pārstāvjiem. Plānotie projekta rezultāti: Pētījuma rezultāti tiks prezentēti vairākās starptautiskās konferencēs, kā arī publiskajās diskusijās par ilgtermiņa aprūpes sistēmas problemātiku; tiks sagatavoti vismaz četri zinātniskie raksti, kuri tiks nopublicēti zinātniskajos izdevumos ar augstu citējamības un ietekmes indeksu. Projekta rezultāti uz 28.02.2017: Tika iegūti SHARE apsekojuma 1.-6.viļņa dati; uz to pamata sagatavoti ekonometriskie modeļi, ar kuru palīdzību tika novērtēta saistība starp sociāli-ekonomiskiem faktoriem un dažādu neformālu un formālu ilgtermiņa aprūpes pakalpojumu izmantošanu Igaunijā 60 un vairāk gadu veco iedzīvotāju vidū, sniedzot ieskatu nevienlīdzības problēmā mūsu kaimiņvalstī šādu pakalpojumu pieejamībā. Sagatavotas publikācijas trīs sadaļas. Tika saņemts apstiprinājums par pieteikuma pieņemšanu līdzdalībai starptautiskajā zinātniskajā konferencē sekcijā “Human Resources and Social Policy”. Prezentācija notiks 2018.g. 1.martā. Projekta rezultāti uz 31.08.2018:

1) Sagatavots un iesniegts publicēšanai recenzējamajā žurnālā zinātniskais raksts “Who Cares? Evidence on Informal and Formal Long-Term Care Use in Estonia”.  

Pielietojot SHARE apsekojuma 1.-6.viļņa datus autore ar ekonometrisko metožu palīdzību novērtē saistību starp sociāli-ekonomiskiem faktoriem un dažādu neformālu un formālu ilgtermiņa aprūpes pakalpojumu izmantošanu Igaunijā 60 un vairāk gadu veco iedzīvotāju vidū.
Autore piedāvā jaunu pieeju neformālas aprūpes pakalpojuma analīzē atsevišķi aplūkojot dažādus dotā pakalpojuma veidus. Pielietojot jauno pieeju instrumentālo mainīgo (Lewbel, 2012) metodei tiek analizēta saistība starp neformālo un formālo mājas aprūpi. Ar ZINB un hurdle modeļu palīdzību tiek novērtēta faktoru ietekme uz stacionāra un rehabilitācijas pakalpojumu izmantošanu.
Iegūtie rezultāti sniedz ieskatu nevienlīdzības problēmā un eksistējošās barjerās mūsu kaimiņvalstī ilgtermiņa aprūpes pakalpojumu izmantošanai. 

Pētījuma rezultāti tika prezentēti un apspriesti starptautiskajā zinātniskajā konferencē sekcijā “Human Resources and Social Policy”. 

Saņemts pieteikuma apstiprinājums starptautiskai zinātniskai konferencei, kas ir veltīta ilgtermiņa aprūpes problemātikai – the 5th International Conference on Evidence-based Policy in Long-term Care. Konference notiks Vīnē 2018.g. septembrī.

2) Balstoties uz EU-SILC apsekojuma 2016.gada datiem pielietojot ekonometriskās metodes tiek pētīta neformālās aprūpes pienākumu saistība ar Latvijas darbspējas vecuma iedzīvotāju uzvedību darba tirgū – līdzdalību darba tirgū, nodarbinātību, kā arī darba slodzi. Tiek ņemta vērā iespējamā neformālās aprūpes mainīgā endogenitātes problēma nodarbinātības vienādojumā.