Neitronu atskaldīšanas mērķu tehnoloģijas (ESS).

Eiropas atššķelto neitronu avots (The European Spallation Source - ESS) būs jaudīgākais no līdz šim plānotajiem trešās paaudzes neitronu avotiem. Tā radīto neitronu izmantoššana 22 specializētos instrumentos ļaus precīzi noteikt atomu konfigurācijas un starp tiem darbojoššos spēkus visos mums apkârt esošajos materiālos un vielās. Pētījumi tiks veikti no materiâlu zinātnes līdz mîkstiem materiāliem, no zemes zinātnēm līdz elementārdaļiņu fizikai, no ķīmijas līdz inženierzinātnēm, no cietvielu fizikas lîdz bioloģiijai un medicīnai. ESS celtniecība paredzēta Zviedrijas pilsētā Lundā.
Neitronu radīššanai ESS izmantos 1 GeV protonu kūli, kas tiks raidīti smagā metāla mērķī ar 2 ms gariem impulsiem un 16.67 Hz frekvenci, tā vidējā jauda ir 5 MW. ESS ir viens no stratēģiskākajiem zinātnes infrastruktûras objektiem, kas nodefinēti European Roadmap for Research Infrastructures Report 2006” (http://ess-scandinavia.eu/documents/esfri-roadmap-report-26092006_en.pdf). Apskatāmo jautājumu loks ietver sevī:
  • protonu mērķa materiāla izvēli (ššķidro metālu mērķis: –Hg, PbBi vai PbAu eitektikas; vai rotējoššs cietais mērķis);
  • eitektikas PbAu izgatavošanas tehnoloģijas izstrāde un fizikālo īpašību izpēte;
  • konstruktīvo materiālu korozijas pētījumi ššķidro metālu mērķa gadījumā;
  • mērķa ģeometrijas un ššķidrā metāla plūsmas optimizācija, lai nodroššinātu izdalītās 2.8 MW siltuma jaudas pārnesi;
  • ššķidrā metāla kontūru konstruktīvie risinājumi (elektromagnētiskie sūkņi, siltummaiņi, spiediena un plūsmas mērītāji, hēlija indžžektori, u.c.) paaugstinâtas radiācijas apstākļos.
Pētījumi tiek veikti sadarbība ar Latvijas Universitātes Fizikas un Matemātikas fakultāti, kurā tiek izstrādāti skaitliskie modeļi šķidrā metāla plūsmas un siltumpārneses aprēķināšanai. 1. attēls. Šķidrā metāla mērķa temperatūras sadalījums