
“Latvijas Universitāte ir Latvijā vadošā augstskola pedagogu sagatavošanā. Tāpēc viena no LU prioritātēm ir pedagoģijas studiju attīstība, talantīgāko un motivētāko studentu piesaiste, jo skolotāji ir tie, kuri veido mūsu cilvēkkapitāla pamatu. Profesionāli, savā darbā ieinteresēti skolotāji ir galvenais nosacījums, lai nākotnes visu jomu speciālisti izaugtu skolās jau šodien. Nemainīgi augstā “Mācītspēks” studiju programmas popularitāte pierāda, ka daudzu jomu profesionāļi vēlas dot savu ieguldījumu mūsu bērnu un sabiedrības nākotnē,” uzsver Latvijas Universitātes studiju prorektore prof. Kristīne Strada–Rozenberga.
Šogad visvairāk skolotāju ir izvēlējušies mācīt kādu no STEM (zinātne, tehnoloģijas, inženierzinātnes un matemātika) mācību priekšmetiem. Matemātiku mācīs 15 skolotāji, dabaszinātnes – 12 un tehnoloģiju mācību jomu – 10. Savukārt, 36 “Mācītspēks” skolotāji mācīs latviešu un angļu valodu, kā arī kādu no šobrīd skolās tik pieprasītajām Eiropas Savienības valodām – itāļu, franču, zviedru un vācu valodu. Sociālo zinību jomu mācīs 17, bet kultūras un mākslas jomas priekšmetu – trīs skolotāji. Darbu sāks arī četri sporta un veselības skolotāji.
Lai topošie skolotāji iegūtu zināšanas un praktiskas iemaņas darbam skolām, jūlijā notiks intensīvas divu nedēļu vasaras mācībās. Šis sagatavošanās posms ir nozīmīgs solis viņu ceļā, kļūstot par pārliecinātiem un mērķtiecīgiem pedagogiem, kas spēj iedvesmot un atbalstīt skolēnus jau no pirmās skolas dienas.
“Sirsnīgs paldies visām skolām, kas šogad atsaucās un bija gatavas uzņemt jaunos “Mācītspēks" dalībniekus savā kolektīvā! Esam īpaši pateicīgi par direktoru izteiktajiem atzinīgajiem vārdiem par programmu un tās spēju sagatavot profesionālus un motivētus pedagogus darbam Latvijas skolās. Tāpat kā iepriekšējos gados, arī šogad skolu piesaistes procesā būtiska nozīme bija iespējai kandidātiem doties uz skolām, vērot mācību stundas un iepazīties ar skolas vidi un ikdienas darbu. Šī pieredze palīdzēja topošajiem dalībniekiem pieņemt pārdomātu lēmumu par sava profesionālā ceļa sākumu izglītībā. “Mācītspēka” ciešā sadarbība ar skolām un visaptverošais atbalsts mācību laikā, sniedz jaunajam pedagogam nepieciešamo pamatu, lai turpinātu savu ceļu izglītībā pēc kvalifikācijas iegūšanas. Tāpēc īpašs prieks sadarboties ar jaunām skolām, kā arī turpināt sadarbību ar skolām, kurās mūsu dalībnieki un absolventi jau ir kuplā skaitā. Šogad skolu sadarbības tīklam ir pievienojušās 28 jaunas skolas, kuras kļūs par jauno pedagogu pirmajām darba vietām,” komentē prof. Linda Daniela, Latvijas Universitātes Izglītības zinātņu un psiholoģijas fakultātes dekāne
Jaunie pedagogi nākamajā mācību gadā līdz četrām dienām nedēļā pavadīs darbā skolās visā Latvijā, savukārt piektdienās studēs sevis izvēlētajā augstskolā: Latvijas Universitātē (84), Daugavpils Universitātē (3) vai RTU Liepājā (10). “Mācītspēks” skolotāji pārstāv visus Latvijas novadus – visvairāk pārstāvēta ir Rīga un tās apkārtne (51 dalībnieks), kam seko Vidzeme (17), Kurzeme (14) un Latgale (3). Trīs dalībnieki studijām pievienojušies, atgriežoties Latvijā pēc dzīves ārzemēs.
Lai gan iestājpārbaudījumus izturēja 142 kandidāti, un bija gatavi kļūt par “Mācītspēks" skolotājiem, tomēr daļa neuzsāks darbu skolā. Iemesli ir dažādi – daļai neizdodas atrast piemērotu vakanci, jo vairākās reģionu skolās ir nepietiekams kontaktstundu skaits, kas nenodrošina programmā noteiktās slodzes apjomu. Citi pārdomā personisku iemeslu dēļ, visbiežāk minot ģimenes apstākļus vai veselības stāvokli. Ir arī tādi kandidāti, kuri iestājpārbaudījuma gaitā vai pēc tās nonāk pie atziņas, ka pedagoga darbs tomēr nav viņu aicinājums.
Vienlaikus daudzi “Mācītspēks” skolotāji jau ir uzsākuši sadarbību ar skolām visā Latvijā un ir gatavi ar enerģiju un aizrautību sākt savu ceļu pedagoģijā, tomēr izglītības iestādes visā Latvijā joprojām meklē aizrautīgus un zinošus vispārizglītojošo priekšmetu pedagogus. Portāla “Esi skolotājs” vakanču kartē pieejama plaša informācija par aktuālajām vakancēm. Topošie un esošie pedagogi var izmantot šo platformu un atrast sev piemērotāko iespēju, veidot nozīmīgu karjeru izglītībā.
Kopumā šo sešu gadu laikā saņemti vairāk nekā 2355 pieteikumi, bet “Mācītspēks” uzņemšanu ir izturējuši 769 interesenti, savukārt skolotāja kvalifikāciju pašlaik ieguvuši jau 404 skolotāji.