Izmanto savu iespēju un veido duālo karjeru, studējot Latvijas Universitātē!

Latvijas Universitāte vienmēr ir bijusi lepna par to, ka šeit studē un ir studējuši tik daudzi ievērojami sportisti, kuri ir nesuši gan Latvijas Universitātes, gan savas valsts vārdu pasaulē!

Latvijas Universitāte (LU) aicina jaunos augsta līmeņa sportistus izmantot LU piešķirtās sporta stipendijas, kas nodrošina iespēju sportistiem iegūt kvalitatīvu augstāko izglītību un vienlaikus turpināt sportista karjeru. Sporta stipendija, kā tas ierasts daudzās Eiropas un Ziemeļamerikas valstīs, nodrošina studiju maksas segšanu, ja sportists uzrādījis augstus sasniegumus savā sporta veidā un vienlaikus ir sekmīgs arī studijās Latvijas Universitātē.

LU ir viena no pirmajām augstskolām Latvijā, kas piedāvā augsta līmeņa sportistiem t.s. duālās karjeras iespējas. Šobrīd LU pieejamas aptuveni 50 sporta stipendijas, kas ir nozīmīgs rādītājs ne tikai Latvijas augstskolu vidū vien. Turklāt jāuzsver, ka sporta stipendijas neattiecas tikai uz studiju programmām, kas saistītas ar sportu, bet var būt jebkāda no LU piedāvātajām studiju programmām jebkurā fakultātē.

“Sporta stipendijas nav dāvana tikai par labu sportošanu vien, ir jābūt arī atbilstošiem mācību rezultātiem,” saka Latvijas Universitātes rektors, profesors Indriķis Muižnieks, piebilstot, ka mūsdienās labākie sportisti spēj lieliski savienot mācības augstskolā ar augstiem sasniegumiem sportā: “Sen pagātnē ir aizgājis stereotips, ka sportists jau neko citu neprot. Tieši otrādi, labākie Latvijas un pasaules sportisti grib un var iegūt izglītību, nepārtraucot sportista karjeru, turklāt daudzi no mūsu sporta izcilniekiem pēc sportista karjeras beigām kļūst par lieliskiem juristiem, mediķiem, uzņēmējiem, sociālo un dabaszinātņu speciālistiem vai pedagogiem.” Vienlaikus LU rektors norāda, ka sporta stipendiju saņēmēji zināmā mērā ir arī pašas augstskolas “seja”: “Studentu sports ir ļoti populārs, daudzi studenti, sasniedzot augstus rezultātus sportā, nes pasaulē arī Latvijas Universitātes vārdu. Vienlaikus šāds atbalsts sportistiem ir nozīmīgs, jo nodrošina iespējas gan apvienot mācības un sportu, gan veicina arī sportista karjeras izaugsmi profesionālajā sportā.”

Latvijas Olimpiskās komitejas prezidents un olimpiskais vicečempions Žoržs Tikmers atzīst, ka LU piedāvātās sporta stipendijas ir nozīmīgs atbalsts jaunajiem sportistiem, kuri grib sasniegt virsotnes sportā, nezaudējot arī iespēju iegūt nākotnes profesiju: “Studentu sports un sportistu sadarbība ar universitātēm, tostarp – Latvijas Universitāti, ir nozīmīga visai sporta attīstībai Latvijā. Un tās nav tikai stipendijas vien. LU basketbola komanda spēlē Latvijas Basketbola līgā, Latvijas studentu izlase, kuras kodolu veidoja tieši LU basketbolisti, Pasaules Universiādē 2017. gadā izcīnīja bronzu, vairāki individuālo sporta veidu pārstāvji ir sasnieguši visaugstākos rezultātus, vienlaikus iegūstot izglītību. Var droši teikt, ka nozīmīgs atbalsts šajos sasniegumos ir arī iespēja saņemt studiju atbalstu no Universitātes,” uzsver LOK prezidents Žoržs Tikmers.

Arī pazīstami Latvijas sportisti, kuri jau bijuši sporta stipendijas saņēmēji Latvijas Universitātē, vai arī to izmanto pašreiz, norāda uz stipendijas nozīmību. Viens no talantīgākajiem Latvijas jaunajiem futbolistiem, Šveices kluba “Sion” uzbrucējs Roberts Uldriķis, kas bijis stipendijas saņēmējs, norāda: “Sporta stipendija ir drošības sajūta jaunam sportistam, kas tikko sācis veidot savu profesionālo karjeru, vēlas sportā sasniegt augstas virsotnes. Mēs, sportisti, apzināmies, ka sportista karjera ir īsa, ka būs nepieciešama izglītība, lai pēc tās beigām turpinātu normālu un profesionālu dzīvi. Tāpēc atbalsts ir tik svarīgs. Un paldies Latvijas Universitātei, ka tā piedāvā jaunajiem, ambiciozajiem sportistiem šādu iespēju,” saka talantīgais futbolists.

Arī jaunā skeletoniste Endija Tērauda norāda uz sporta stipendijas milzīgo nozīmi: “Lai sasniegtu augstus rezultātus sportā, nepieciešami ikdienas treniņi, milzīgs laika un spēka patēriņš, kas neļauj, piemēram, kā citiem studentiem pelnīt naudu ārpus studijām. Tāpēc LU atbalsts sporta stipendijas veidā, sedzot studiju izmaksas, ir tik svarīgs. Tas ļauj sportistiem koncentrēties sportam un mācībām, nedomājot par to, kā nodrošināt studiju maksas samaksāšanu,” saka jaunā skeletoniste, kas jau šobrīd ir spējusi ielauzties labāko Eiropas skeletonistu desmitniekā.

Latvijas izlases basketbolists un viens no populārākajiem mūsu groza bumbas spēlētājiem līdzjutēju vidū Žanis Peineris par sporta stipendiju saka vēl tiešāk: “Iespējams, bez LU sistēmas es tagad nebūtu profesionāls basketbolists,” tiešs ir sportists, norādot, ka ne tikai stipendija vien, bet arī visa LU sporta sistēma veicina sportistu iespējas gan iegūt augstāko izglītību, gan turpināt sportista karjeru: “Karjeras sākumā pārstāvēju Latvijas Universitātes basketbola komandu LBL. Un, nenoliedzami, tas lepnums spēlēt par savu augstskolu, turklāt papildu motivācija, nenoliedzami, bija ne tikai pati stipendija vien, kas nodrošināja studiju maksu, bet arī fakts, ka LU sporta sistēmā sportistiem tiek pielāgots mācību un treniņu grafiks. Lai visu varam paspēt,” saka Žanis Peineris, kurš profesionāļa karjerā pašlaik pārsāt vienu no vadošajiem Turcijas klubiem “Daruussafaka” no Stambulas un bez kura šobrīd nav iedomājama Latvijas basketbola jaunā “sapņu komanda”.

Arī jaunais Latvijas šķēpmetējs un sporta stipendijas saņēmējs Krišjānis Suntažs, iedrošina jaunos un ambiciozos sportistus: “Sports ir tikai maza daļa no dzīves, ja rēķinām tās garumu. Tāpēc ikvienam sportistam ir nepieciešama laba izglītība. Ja vēlies sportot profesionāli, bieži vien sportistiem var nākties kaut ko upurēt – vai nu sportu, vai izglītību. Tāpēc LU duālās karjeras iespēja ir lielisks variants, lai tomēr varētu šos abus – sporta un izglītības – ceļus apvienot, neietekmējot abu kvalitāti. Paldies Latvijas Universitātei par šo iespēju!”

Lai uzzinātu vairāk par pieteikšanos Latvijas Universitātes sporta stipendijai 2023./2024. m.g., dodies šeit!

Lai iegūtu plašāku informāciju par duālās karjeras iespējām Latvijas Universitātē, sazinies:
LU Sporta centra direktors Uģis Bisenieks ugis.bisenieks@lu.lv

sports@lu.lv