Latviešu dialektoloģijā un ģeolingvistikā ir noslēdzies daudzu gadu desmitu darbs – LU Latviešu valodas institūtā publicēts „Latviešu valodas dialektu atlanta pēdējais sējums Morfoloģija II. Sintakse” (autores: Ineta Kurzemniece, Liene Markus-Narvila, Anna Stafecka, Anna Vulāne).

Karšu elektronisko versiju izstrādājušas, papildinājušas un precizējušas Anete Daina, Elizabete Laura Punka un Liene Markus-Narvila. Darba tehniskajā sagatavošanā piedalījušās Anete Daina un Daira Vēvere. Kopsavilkumu angļu valodā tulkojis Guntars Dreijers. Recenzenti: Dr. philol. Alberts Sarkanis un profesore Dr. philol. Vilma Šaudiņa.

Šajā sējumā ievērojama vieta ierādīta darbības vārda dažādām formām. Te varam uzzināt, ka, piemēram, Lejaskurzemē, Ziemeļlatgalē, Dienvidlatgalē un Sēlijā darbības vārdu pagātnes formas var beigties ar -ava (runavame̹lava), vēlējuma izteiksmi var izteikt ar dažādām galotnēm katrai personai (es ietumtu ietimviņšviņaviņiviņas ietumēs ietumemjūs ietumet), daudzviet Vidzemē un Latgalē saglabājusies darbības vārda forma supīns aiz virzības darbības vārdiem (iesim siena pļautu). Sējumā atspoguļotas arī dažas apstākļa vārdu formas, piemēram, lētitaisni, lībiskajās izloksnēs ir lē̦ttaisn, Latgalē un daļā Vidzemes – liešitaišņi, bet Dienvidlatgalē – lātaitaisnai; apstākļa vārdi  augšzemnieku dialektā var skanēt kā kuotuokaitaikeitai.

Nozīmīgas ir sējumā ievietotās 12 sintakses kartes, kuras atspoguļo dialektiem raksturīgākās sintaktiskās īpatnības. Tā, piemēram, Valmieras pusē var iet nevis pēc ūdens vai piena, bet gan iet ūdenī vai pienā, braukt nevis pēc malkas, bet gan braukt malkā; var trūkt naudas vai trūkt nauda; vietumis Kurzemē un Zemgalē runā aka nav viegli rakt, arī ak nav viegl rakt (lībiskajās izloksnēs).

Būtībā „Latviešu valodas dialektu atlants (Leksika, Fonētika un Morfoloģija I” ir visas tautas darbs. Materiālu vākšanā no gandrīz 500 Latvijas izloksnēm piedalījušies ne tikai valodnieki, bet arī studenti, skolotāji, kultūras darbinieki, iztaujājot simtiem vietējo iedzīvotāju par viņu valodu.

Atlants izdots ar projekta „Jauna pieeja latviešu ģeolingvistiskajos pētījumos: atvērtie dati” atbalstu, un to var aplūkot LU e-resursu repozitorijā

Share

Related Content

Izveidota digitāla spēle “Saliec tautasdziesmu!”
20.10.2022

Izveidota digitāla spēle “Saliec tautasdziesmu!”

Valodnieks Daniels Everets: Zinātne ir tik aizraujoša – atklāt, ko nemaz nebiji iedomājies
10.10.2022

Valodnieks Daniels Everets: Zinātne ir tik aizraujoša – atklāt, ko nemaz nebiji iedomājies