Foto: Latvijas Slēpošanas federācija

Lauris ir Latvijas Universitātes (LU) programmas „Biznesa vadība“ students un augsta līmeņa distanču slēpotājs, kura panākumu saraksts ietver 23. vietu Pasaules kausā slidsoļa sprintā, uzvaru Eiropas Jaunatnes olimpiskajā festivālā un Pasaules čempiona titulu rollerslēpošanā komandu sprintā. Lauris ar sevi iepazīstinās 19. aprīlī plkst. 14.00 radio raidījumā "Soli priekšā!".

Kā Tu nonāci līdz distanču slēpošanai? Kas Tevi motivēja izvēlēties tieši šo sporta veidu? 

Ar distanču slēpošanu iepazinos pavisam nejauši. Sākot skolas gaitas, biju nolēmis, ka spēlēšu futbolu, taču tieši tajā laikā sporta skolas slēpošanas treneris Dainis Vuškāns komplektēja jaunu treniņgrupu pulciņam “Vispārējā fiziskā sagatavotība”. Tā kā par viņu vecāki bija dzirdējuši labas atsauksmes, nolēmām, ka pievienošos šai grupai. Jau pavisam drīz kopā ar draugiem pie Daiņa nemanot “pārkvalificējāmies” par distanču slēpotājiem. 

Kā Tu pielāgo treniņu programmu atkarībā no sezonas? 

Vasarā, protams, jāveic pamatdarbs, lai veiksmīgi sagatavotos ziemas sezonai. Tāpēc šajā laikā treniņu ir vairāk un tie ir apjomīgāki. Tuvojoties rudenim, treniņi kļūst intensīvāki, bet ziemā galvenais uzdevums ir uzturēt formu un veiksmīgi aizvadīt sacensību sezonu. Lielu lomu plānošanā spēlē arī studijas, jo mēdz būt brīži, kad treniņu skaits nedaudz samazinās, lai varētu paspēt visu apvienot. Tad ir ļoti svarīgi katru treniņu aizvadīt mērķtiecīgi un efektīvi. Vasarā startēju arī vairākos Pasaules kausa posmos rollerslēpošanā, kas palīdz nezaudēt sacensību garšu. 

Kā Tu salīdzinātu sacensību norisi Pasaules kausa un Eiropas čempionāta līmenī? 

Mūsu sporta veidā Eiropas čempionāts netiek rīkots, tāpēc to nevaru tieši salīdzināt ar Pasaules kausu vai Pasaules čempionātu. Taču Eiropas čempionāta līmenim varētu pielīdzināt Skandināvijas kausa posmus, kuros pārsvarā startē sportisti no Ziemeļeiropas un kuru līmenis ir ļoti tuvs Pasaules kausa sacensībām. 

Vai ir kādas jaunas tehnoloģijas vai inovācijas distanču slēpošanā, kuras, Tavuprāt, būtiski ietekmē sportistu sniegumu? 

Pēdējos gados būtiskas tehnoloģiskas izmaiņas nav novērojamas. Protams, katrs slēpju ražotājs cenšas izstrādāt visātrākās slēpes, taču tās jau ir nianses. Nūjas ir kļuvušas ļoti vieglas, taču, ja tās vēl atvieglinātu, tās zaudētu izturību. Arī zābaki būtiski nemainās – lielākoties tiek atjaunināts tikai to dizains. Lielākās pārmaiņas vērojamas slēpju smērēs – agrāk tika izmantots fluors, kas ievērojami uzlaboja slīdēšanu, taču tas ir aizliegts veselības un vides apsvērumu dēļ. Tagad smēru ražotāji strādā pie labākām alternatīvām. Būtiskas izmaiņas vērojamas arī treniņprocesā – gan treneri, gan sportisti strādā profesionālāk, pievērš uzmanību uzturam, sacensību plānam, atjaunošanās procesiem, kā arī izmanto dažādus “gadžetus” fizioloģisko rādītāju uzraudzībai un tehnikas analīzei. 

Vai jau no bērnības zināji, kas vēlies būt, kad izaugsi liels? Vai studiju programmas izvēle bija nejauša? 

Noteikti nē. Pavisam agrā bērnībā gribēju kļūt par pavāru, bet ar laiku domas mainījās. Par biznesa studijām sākotnēji nemaz nedomāju, taču tagad tās uzskatu par ļoti vērtīgām – paralēli studijām un sportam darbojos arī distanču slēpošanas klubā “ALL-ROUND Ski Team”, kuru kopā ar draugu, Rīgas Stradiņu universitātes pētnieku Edgaru Bernānu, esam izveidojuši. Iegūtās zināšanas šeit lieti noder. Arī nākotnē vēlos strādāt jomā, kas saistīta ar organizēšanu, vadību vai pārdošanu. 

Kā izskatās Tava tipiskā diena, kad ir gan studijas, gan treniņi? 

Vasarā diena sastāv no diviem treniņiem – no rīta notiek galvenais treniņš, bet vakarā atjaunojošs vai tehniski specifisks darbs. Studiju laikā parasti ir viens treniņš dienā, bet, ja ir brīvāks grafiks, tad arī divi. Pārējā dienas kārtība tiek pielāgota studijām un treniņiem. 

Kādi, Tavuprāt, ir TOP 3 ieguvumi, ko sportisti saņem, izvēloties Duālo karjeru? 

Pirmajā studiju gadā man izdevās iegūt budžeta vietu, bet arī studiju maksas atvieglojums noteikti ir liels ieguvums. Tāpat, pateicoties sociālajiem tīkliem, rodas papildu atpazīstamība. Vēl lieliskāk, ja ar savu piemēru izdodas motivēt citus būt aktīvākiem. 

Kur Tu rodi motivāciju veiksmīgām studijām un augstiem sasniegumiem sportā? 

Motivāciju sniedz apziņa, ka jau daudz ir ieguldīts – jāstrādā tālāk, lai nākotnē varētu baudīt rezultātus. Mani motivē arī cilvēki apkārt, kuriem bieži ir līdzīgi mērķi un vēlmes. 

Tavs novēlējums sev. 

Nekad nepadoties, cīnīties un vairāk izbaudīt procesu! 

 

Dalīties