Latvijas Botāniķu biedrība par Gada auga 2021 ir izvēlējusies pļavas jeb parasto ķimeni Carum carvi, kam LU Muzejs velta virtuālo grāmatu “Ķimenēs!”. Grāmata dod iespēju gan vairāk uzzināt par pašu ķimeni, kā arī ieskatīties Herbarium Latvicum glabātajā ķimeņu herbārijā.

Grāmatā sniegtas ziņas par ķimenēm dažādu laiku plašsaziņas līdzekļos. Tajā atrodama gan pamata informācija par pļavas ķimenēm, gan informācija par to audzēšanu, ievākšanu, izmantošanu, ieskaitot ēdienu receptēs. Šeit iekļautas arī kriminālziņas, kas saistītas ar ķimenēm, un laikrakstu slejās publicētā dzeja.

Galvenais izmantotais avots grāmatas sastādīšanai ir Latvijas Nacionālās Bibliotēkas periodikas portāls http://www.periodika.lv/ , kur arī iespējams atrast pilnus tekstus plašākiem rakstiem par ķimenēm.

Virtuālo grāmatu “Ķimenēs!” ilustrē pļavas ķimeņu herbāriji, kas glabājas Herbarium Latvicum kolekcijā LU Muzeja Botānikas un mikoloģijas kolekcijās, sniedzot ieskatu šajā 92 vienību lielajā kolekcijā, kurā glabājas pļavas ķimenes Carum carvi herbāriji, kas ievākti visā Latvijā laika posmā no 1820. līdz 1982. gadam. Ar pilnu kolekciju iespējams iepazīties LU Muzeja Botānikas un mikoloģijas kolekcijās, iepriekš piesakot apmeklējumu. Šī kolekcija arī izvēlēta par LU Muzeja 2021. gada jūlija mēneša priekšmetu.

Virtuālās grāmatas “Ķimenēs!” fotogrāfe un dizaina autore ir Jekaterina Komova, kam izsakām pateicību par sadarbību.

Dalīties