Lēmums par Salīdzinošās anatomijas un eksperimentālās zooloģijas institūta (SAEZI) dibināšanu, kas tika pieņemts 1920. gada 22. septembrī, bet tā atklāšanas diena atzīmējama tā paša gada 31. oktobrī. Tas notika pateicoties 1920./1921. mācību gadā mācīt uzaicinātais ebreju izcelsmes zoologs Naums Lebedinskis (Naum (Nuchim) Gregor Lebedinsky), kurš, sekojot ārvalstu universitāšu paraugam, vadja mugurkaulnieku salīdzināmās anatomijas un eksperimentālās zooloģijas kursus Latvijas Augstskolā (vēlāk Latvijas Universitātē).  SAEZI darbojās līdz 1944. gadam, kad uz tā bāzes tika izveidota Cilvēka un dzīvnieku fizioloģijas katedra. Šis institūts ir nozīmīga LU Muzeja Zooloģijas kolekciju vēstures sastāvdaļa.

LU Muzejs - pirms 100 gadiem dibinātā LU Salīdzinošās anatomijas un eksperimentālās zooloģijas institūta kolekciju mantinieks