1909. gada 29. maijā Jelgavā dzimis barons Pēteris Osten-Zakens (varianti - fon der Ostenzakens, Osten-Sakens) – vācbaltiešu astronoms un fiziķis. Mācījās Jelgavas Valsts vācu vidusskolā. 1931. gadā sācis studēt LU MDF Matemātikas nodaļā - studēja astronomiju, fiziku un matemātiku. Mācījies līdz 1937. gadam, taču studijas nav pabeidzis, jo iesaukts aktīvajā karadienestā. 1939. gadā izceļoja uz Vāciju. 1940. gadā P. Osten-Zakens Berlīnē nokārtoja valsts eksāmenus un 1942. gadā ieguva doktora grādu Dr. phil. Otrā pasaules kara laikā viņš bija Vērmahta leitnants, pateicoties labajām krievu valodas zināšanām, darbojās spiegošanā un pretizlūkošanā. Pēc otrā pasaules kara P. Osten-Zakens dzīvoja Lībekā, kur nodarbojās ar galaktiku pētījumiem, sadarbībā ar Hamburgas observatoriju analizēja galaktiku veidošanos, mijiedarbīgās galaktikas un struktūras veidošanos galaktiku kopās. Līdztekus viņš strādāja par skolotāju vairākās Lībekas ģimnāzijās. Lībekas pieaugušo izglītības centrā, kur viņš strādāja par pasniedzēju, P. Osten-Zakens 1952. gadā izveidoja observatoriju, kurā tika uzstādīts 25 cm diametra teleskops. Observatorijā notika ne tikai publiskie novērojumi un skolu ekskursijas, bet arī zinātniski pētījumi, te novēroja Saules plankumus un maiņzvaigznes. Osten-Zakens bija Lībekas observatorijas direktors līdz 1990. gadam. 1989. gadā viņš saņēma Šlēsvigas-Holšteinas federālās zemes goda profesora nosaukumu. No 1964. līdz 1994. gadam P. Osten-Zakens bija arī Lībekas Dabaszinātņu biedrības priekšsēdētājs. Viņš sarakstījis vairākas populārzinātniskas grāmatas, tai skaitā „Ceļotājs cauri telpai un laikam” (1965), „Radīšana no nekā: Visuma rašanās noslēpums”, „Jaunā kosmoloģija: astronomija mūsu pasaules realitātes meklējumos”. Vēlākajos apcerējumos pievērsies dabaszinātņu un reliģijas attiecībām. 1984. gadā kā vieslektors uzstājies Latvijas Valsts universitātē, 1988. gadā Vissavienības astronomijas un ģeodēzijas biedrības Latvijas nodaļas sanāksmē demonstrējis astronomiskas stereofotogrāfijas. 20. gadsimta 90. gados viņš izstrādāja 3D video sistēmu, kas darbojās bez filtriem un brillēm. Ar nosaukumu X3D to tālāk izstrādāja vācu-amerikāņu uzņēmums X3D Technologies, tomēr tā nav plaši ieviesusies.

Pēteris fon der Ostenzakens. Vikipēdija

Ostenzakeni. Vikipēdija