1917. gada 21. novembrī dibināta latviešu studentu korporācija Ventonia, kas sākusi savu darbību 1916. gada 1. februārī kā Jurjevas (Tērbatas) Ķeizariskās universitātes latviešu studentu savienība, kas apvienoja Tērbatas Universitātes (Tartu Universitātes) teoloģijas, medicīnas un jurisprudences latviešu studentus. Formāli tā nebija studentu korporācija, bet faktiski tās internā sadzīve tika pakārtota atbilstoši latviešu studentu korporācijām Lettonia un Lettgallia. Pusotru gadu pēc savienības darbības sākšanās, 1917. gada 9. maijā notiek formāla pārsaukšanās par latviešu studentu korporāciju Ventonia. Pēc Latvijas Neatkarības kara (1918-1920) ar Ventonia apvienojās pie Tērbatas Universitātes dibinātās latviešu studentu korporāciju Jumerija, kas līdz 1917. gada oktobrim bija latviešu studentu korporācija Imanta. Apvienošanās notika 1917. gada 21. novembrī, kas ir oficiāls Ventonia dibināšanas datums. Ventonia saistība ar LU izveidojās pēc 1919. gada 28. septembra, kad Latvijas Republikas pagaidu valdības padotībā tika dibināta LU. 1921. gada 1. novembrī Ventonia tika uzņemta Latvijas Prezidiju Konventā, kļūstot par vienu no LU studentu korporācijām, uzņemot visu fakultāšu studējošos latviešu studentus. PSRS okupācijas vara (1940-1941) studentu korporāciju slēdza, pakļaujot tās biedrus represijām un izsūtīšanām. Nacionālsociālistiskās Vācijas okupācijas vara (1941-1944) aizliedza atjaunot darbību, taču atļāva noturēt atsevišķus svinīgos pasākumus. Pēc Otrā pasaules kara (1939-1945) daļa korporantu nonāca trimdā Rietumvācijā, kur turpināja korporācijas legālu darbību. Arī daļa palika PSRS otrreiz okupētajā Latvijā (1945-1991), kur darbojās pagrīdē vai aizmirsa par Ventonia. Trimdas laikā Ventonia nodibināja savas kopas ASV, Kanādā, Austrālijā, Lielbritānijā, Rietumvācijā un Zviedrijā. Trešās Atmodas laikā 1990. gada 3. februārī Ventonia atjaunoja savu darbību okupētajā Latvijā, un tā paša gada 7. septembrī piereģistrējās pie Latvijas Lauksaimniecības universitātes. Kopš 1990. gada 7. septembra Ventonia oficiāli turpina darboties atjaunotajā Latvijas valstī Jelgavā.

Ievērojami Ventonia biedri: Māris Ķirsons (mācītājs), Jānis Balodis (Latvijas Atsevišķā bataljona komandieris, Latvijas Neatkarības kara veterāns), Kaspars Kovaļenko (LLU Veterinārmedicīnas fakultātes dekāns) un Māris Balodis (Pārtikas un veterinārā dienesta ģenerāldirektors).

Papildus informācija:

Studentu korporācija “Ventonia”

Korp! Ventonia

Studentu korporācija gājienā caur Jelgavu dodas uz divvalodības referendumu