Ciemoties Latvijas Universitātes galvenajā ēkā Raiņa bulvārī 19 virtuāli un aplūkot vestibilu, Lielo Aulu, Mazo Aulu, Studentu karceri un jumta platformu iespējams šeit.

Latvijas Universitātes (LU) galvenās ēkas jumta platformas vēsture sākas 19. gadsimta otrajā pusē, kad tā tika uzbūvēta ģeodēzistu vajadzībām. Uz platformas tika precīzi noteiktas koordinātas Rīgas nullpunktam, kuru var apskatīt arī šodien. 20. gs. 30. gados jumta platforma pieredzēja pārmaiņas, kad LU astronomi un LU Matemātikas un dabaszinātņu fakultātes studenti veica astronomiskos pētījumus, izmantojot teleskopus. Līdz 2008. gadam jumta platforma bija no koka, bet tad to nomainīja ar metāla platformu, kas padara apmeklējumu zinātniekiem un interesentiem drošāku.

20. gs. otrajā pusē jumta platformas pielietojums turpināja mainīties – pēc Otrā pasaules kara 20. gs. 60. gados uz jumta platformas sāka strādāt meteorologi, kas sāka mērīt laikapstākļus no LU galvenās ēkas jumta. Šodien platforma ir kļuvusi multifunkcionāla, jo to izmanto astronomisko, metoloģisko pētījumu un LU Muzeja ekskursijas vajadzībām, tādējādi uz tās var uzturēties astronoms, meteologs un LU Muzeja apmeklētājs.

Uz platformas uzstādīts mūsu Alma Mater 90 gadu jubilejā dāvinātais vertikālais Saules pulkstenis, kas rāda laiku no 9:00 līdz 16:00 pēc vasaras laika. Jumta platformas apmeklētājiem gida pavadībā ir iespēja iepazīties ar jumta platformas vēsturi un apskatīt Rīgas panorāmu, pievēršot uzmanību tuvākajiem, vēsturiskajiem Rīgas objektiem – Brīvības piemineklim, Latvijas Nacionālajai operas ēkai un Latvijas Zinātņu akadēmijas galvenajai ēkai. LU Muzeja speciālisti pastāstīs par šo kultūrvēsturisko pieminekļu vēsturi, raksturojot to arhitektūras īpatnības un sasaistot to ar LU galvenās ēkas vēsturi.

LU galvenās ēkas jumta platformas apmeklējums notiek tikai labos laikapstākļos. Apmeklējums iepriekš piesakāms pa tālr. 67034032, 25733456 vai aizpildot apmeklējuma reģistrācijas formu.

Maksas pakalpojumu cenrādis