Vislielākais burtu izmērs
Lielāks burtu izmērs
Burtu standarta izmērs

Latvijas Unversitātē viesosies augsti citēts pētnieks, profesors Gogotsi no ASV Drekseļa Universitātes (Drexel University)

13.04.2018.

2018. gada 9. maijā plkst. 15.00 LU Dabas mājā 355. aud. (Jelgavas iela 1) notiks prof. Jurija Gogotsi (Yury Gogotsi) vieslekcija “MXenes: divdimensionālo karbīdu un nitrīdu – lielākas 2D materiālu saimes sintēze, īpašības un pielietojumi”.

MXenes ir vieni no svarīgākajiem jaunāko materiālu atklājumiem, ko pirmoreiz raksturo 2011. gadā zinātnieki no ASV Drekseļas Universitātes. Šie jaunie materiāli parāda aizraujošas, pielāgojamas un tehnoloģiski noderīgas īpašības agrīnās izpētes stadijās. MXenes ir 2D neorganisko savienojumu klase: šie materiāli sastāv no dažiem atomu bieziem pārejas metālu karbīdu, nitrīdu vai karbonitrīdu slāņiem. Pateicoties MXene daudzveidībai un specifiskajām īpašībām (t.sk. augsta izturība un elastīgums, augsta elektroniskā vadītspēja un hidrofilitāte, ātrais jonu pārvadājums u.c.), tos uzskata par daudzsološiem materiāliem dažādiem pielietojumiem: enerģijas uzglabāšanā, kompozītmateriālos, optoelektronikā, elektromagnētisko viļņu ekranēšanā, elektrokatalīzē, ūdens attīrīšanā, sensoru uzbūvē u.c.  

Jurijs Gogotsi ir Drekseļa universitātes profesors, A. J. Drekseļa Nanomateriālu institūta dibinātājs un vadītājs, ACS Nano žurnāla asociētais redaktors. Y. Gogotsi ir vairāk nekā 500 žurnālu rakstu, 50 patentu un 2 grāmatu līdzautors un tiek uzskatīts par augsti citējamo pētnieku (Highly Cited Researcher, Web of Science) materiālzinātnes un ķīmijas jomās ar citējamības indeksu h = 96.