Vislielākais burtu izmērs
Lielāks burtu izmērs
Burtu standarta izmērs
Rota Brūna: Lieliski cilvēki un labākās studentijas balles ir fizmatos!
Pēdējās izmaiņas veiktas:
23.02.2017

LU Fizikas un matemātikas fakultātes 3. kursa studente Rota Brūna

Mani sauc Rota Brūna, nāku no Liepājas un mācos fiziku nu jau 3. bakalaura studiju kursā. Studijas fizmatos izvēlējos samērā vieglprātīgi – viss padevās diezgan labi, patika diametrāli pretējas lietas (ieskaitot fiziku), tāpēc vēlējos sevi mazliet izaicināt un izvēlējos fizikas studijas.

Nonākot fizmatos, pa īstam sapratu, kādā vietā esmu nokļuvusi… Sākot jau ar leģendāro pirmkursnieku nometni "Baldone", tiku ierauta nebeidzami oranžā studiju virpulī, kur visapkārt gan lieliski, patīkami vienkārši un mazliet traki cilvēki, gan ārkārtīgi gudri un atsaucīgi pasniedzēji. Un kā ķirsītis uz saldējuma – labākās balles visā studentijā tieši manā fakultātē!

Fizikas un matemātikas fakultāte (jeb īsumā fizmati) ir samērā maza LU fakultāte, kas izceļas ar savu patriotismu, loģisko saprātu un ambīcijām bagātiem studentiem (aptuveni trešā daļa bijušo Latvijas premjeru beiguši fizmatus). Uz fizmatiem nāk studēt ne tikai olimpiāžu godalgotie skolēni (es, piemēram, neesmu viena no viņiem), bet jebkurš, kas vēlas kvalitatīvu izglītību un studiju gadus, ko vēlāk būs vērts atcerēties.

Kopš studiju sākuma arvien vairāk pamanu, ka pedantiskums un vēlme pēc kārtības sāk parādīties arī manā čirkainajā galvā, lūk, daži pieturas punkti fizmatu lieliskumam:

1. Fizmatos iemāca domāt. Ja joprojām nezini, ko savā dzīvē vēlies darīt, šī ir lieliska fakultāte, kurā attapties pēc 12. klases. Ja neesi ļoti tālās attiecībās ar matemātiku vai esi apņēmīgs un cītīgs, šeit iegūsi gan noderīgas zināšanas un prasmes, gan Latvijā augstvērtīgu diplomu un būsi ļoti gaidīts gan banku, gan IT tirgos, gan, protams, skolās. Mēs darba sludinājumus ilgi nelasām un ar studijās uztrenētajām prāta spējām izkonkurējam vidējo biznesa vai ekonomikas studentu pilnīgi mierīgi. Šis ir bonuss arī attiecībā pret RTU inženieru studentiem, jo mūsu zināšanas gan matemātikā, gan fizikā ir dziļākas un vispārīgākas – mēs neesam ierobežoti tieši vienā, šaurā specializācijā, no kuras pēc bakalaura beigšanas nav iespējams izkāpt. Tāpat arī neiesaku uzķerties uz prakses āķa – fiziķi jau kopš pirmā kursa ir laipni gaidīti praktizēties it visos Latvijas fizikas institūtos, un matemātiķa statistiķa programmā praksei atvēlēts vesels semestris.

2. Matemātika ir lieta. Visi esam dzirdējuši par sliktajiem vidējiem vidusskolēnu matemātikas eksāmena rādītājiem. Rezultāti liecina tikai par to, ka valstī pietrūkst kvalitatīvu matemātiķu, un šeit ir plašas perspektīvas izaugsmei. Labākā vieta, uz kuru doties, ja ir vēlme saprast šo fantastisko līdzekli un zinātni reizē, ir matemātikas vai matemātikas statistikas studijas, kurās lielāks uzsvars likts tieši uz matemātikas izpratni un visu ar to saistīto. Itin nevienā citā augstskolā Latvijā Tu nesapratīsi matemātiku tā, kā pie mums (vai nu nesapratīsi nemaz, vai vismaz krietni mazāk). Un tas ir milzīgs bonuss fizmatiem.


Aigars Langins

Bērnībā nesapratu, kā rodas elektrība, kā noteikt Zemes vecumu un kā lidmašīnas turas gaisā. Fizikas studijas man šķita vislabākais veids, kā gūt atbildes uz šādiem jautājumiem. Fizmatos arī veidojas paradums sistemātiski domāt, spēja racionāli novērtēt spontānas idejas, piemēram, cik ātri varētu izkrist cauri Zemeslodei vai cik augstu var uzlidot ar gaisa balonu. Jau vidusskolā dzīvojos pa fizmati.lv un nevarēju sagaidīt, kad pats beidzot varēšu ņemt dalību Fizmatu aktivitātēs. Tagad, studējot šeit, zinu, ka esmu īstajā vietā.


Jānis Āboltiņš

Studējot fiziku, ir iespēja uzzināt un saprast, kā darbojas visa pasaule - sākot ar elementārdaļiņām un beidzot ar galaktiku kopām. Tomēr šis milzīgais ieguvums ir nieks, ja salīdzinām ar spēju domāt loģiski un argumentēti, ko var attīstīt tieši šajās studijās. Un tas vēlāk var arī noderēt turpmākajā karjerā, kas pat var nebūt tieši saistīta ar fiziku, jo domāt protoši cilvēki ir vajadzīgi visur.


Aigars Rasnačs

Studēju Fizmatos, lai pēc augstākās izglītības iegūšanas nebūtu tukša ūdens lējējs. Fizikas studijas un studēšana Fizmatos kā tāda, manuprāt, ir izcilākais variants, ko darīt pēc vidusskolas beigšanas, ja vēl māc šaubas par savu īsto ceļu dzīvē vai arī ja dzīves iespēju kokteilī nevari izlemt, kura kokteiļa garšu vēlies baudīt vairāk. Šī ir vieta, kur apgūt pašas fundamentālākās un tajā pašā laikā universālākās zināšanas par to, kā pasaulē mums apkārt darbojas lietas. Un esmu pārliecināts – ja pēc pamatstudiju beigšanas būs sajūta, ka fizika tomēr nav tā īstā štelle, tad vismaz šeit pavadītais laiks būs viens no iespējami lietderīgāk izmantotajiem visā turpmākajā dzīvē.


Andris Stikuts

Galvenie iemesli, kāpēc nolēmu studēt fiziku Latvijas Universitātē, bija divi. Pirmkārt, šeit iemāca matemātiku, kas ir noderīga daudzās jomās, tomēr tā kārtīgi to pasniedz reti kur. Fizmati ir viena no tām retajām fakultātēm, kur matemātika tiek iemācīta labā līmenī. Otrkārt, fizika ir fundamentāla un plaša zinātne, kas nozīmē, ka to izmācoties, ir liels pieejamo nodarbju klāsts.

Pēc 12. klases nejutos pietiekami zinošs, lai varētu izlemt par konkrētu specialitāti studijām. Pēc 3 gadiem bakalaura studiju šī bilde jau kļūst skaidrāka, un ar iegūtajām zināšanām var bez lielām grūtībām pielāgoties konkrētajai specialitātei, kas izvēlēta tagad, kad „viss jau aptaustīts”, nevis „taustoties tumsā".


Oskars Sjomkāns

Kāpēc studēt fiziku? Jo tas ir grūti. Nopietni, grūti. Īsi pastāstīšu par savu situāciju. Vidusskolā man viss gāja diezgan labi, bet es nezināju, ko gribu. Patiesībā vēl aizvien nezinu, ko gribu. Viss nosacīti padevās, viss vairāk kā nosacīti patika. Sākot mācības fizmatos, es sapratu, ka tas, ko esmu darījis līdz šim, ir bijis nieks. Katru nedēļu ik pāris dienās jāuzņem un jāspēj apstrādāt informācijas daudzumu, kuru vidusskolā uzņēmu mēneša vai pusotra laikā. Ar to jāspēj tikt galā. Un ja tu to spēj, cilvēki respektē gan to, kas tu esi, gan to, ko tu dari un saki. Un, es teikšu – tas ir iespējams!

Tas, kas man agrāk likās neapgūstams, prātam nepanesams, tagad ir ikdienas lieta. Tas, ka redzi un saproti, kas tev notiek apkārt, ir fantastiska un iedvesmojoša lieta. Tu sāc domāt projekcijās, atvasinājumos. Tu pats mainies, ar jaunu skatu sāc sekot līdzi visam, kas notiek tev apkārt. Matemātika, ko tev māca, kļūst abstrakta, fantastiska, noderīga un mežonīgā ātrumā izplešas, lai ietvertu visu, ko vien iespējams iedomāties.
Kāpēc studēt fiziku? Jo tu iemācies nest to, ko pirms tam nevarēji kustināt. Jo tu kļūsti par vienu no tiem, kuri ne tikai grib un māk uzdot jautājumus, bet spēj uz tiem arī atbildēt. Kāpēc fizika? Jo viss, kas jebkad ir bijis un būs, ir fizika.


Zane Lanka

Fizikas studijas izaicina. Vienlaikus cīnoties ar pasniedzēju uzdoto un dabas doto slinkumu, paveras skats uz pasauli, kurā procesi un parādības ir sistematizējami un aprakstāmi  ar vienkāršāku vai komplicētāku modeli. Veidojas priekšstats par to, kā un kāpēc lietas ap mums darbojas tieši tā un ne citādi. Trīs labi iemesli, kāpēc studēt fiziku: matemātika, vispārīgās fizikas apguve gan teorētiski, gan laboratorijas darbos un iespēja studiju laikā iesaistīties zinātnisko institūtu laboratoriju darbībā.


Toms Akmens

Izmācoties fiziku, tu saproti un vari stāstīt fiziķu anekdotes vai jokus. Piemēram, Ņūtons, Paskāls un Einšteins spēlē paslēpes. Einšteins vada. Kamēr Einšteins skaita, Paskāls ieskrien krūmos, bet Ņūtons uzzīmē uz zemes kvadrātu un stāv tajā. Kad Einšteins beidz skaitīt, viņš, protams, ierauga Ņūtonu un saka: "Aha! Ņūton! Atradu tevi!". Ņūtons atbild: "Nē. Es esmu Ņūtons uz kvadrātmetra. Tu atradi Paskālu."