Ģeoloģija_uzraksts  
 

Ievads

Ģeoloģisko pieminekļu grupā tiek iekļauti nedzīvie dabas pieminekļi. Grupā iekļauti arī "Skatu punkti", kuri patiesībā apvieno ģeoloģijas, bioloģijas un bieži arī arhitektūras vērtības.
Daudzi Latvijas ģeoloģiskie pieminekļi pieder pie Latvijas iemīļotākajiem tūrisma objektiem (Ventas Rumba, Gūtmaņa ala), tomēr tajā pašā laikā liela daļa šo pieminekļu būtu saudzējami no tūristu plūsmas. Piemēram, pat elpa var izmainīt alā radušos dabiskos apstākļus. Arī vairums Latvijas smilšakmens atsegumu ir blīvi klāti ar grafiti. Grūti prognozēt, kas notiktu, ja sabiedrība tiktu plaši informēta par ģeoloģiskajiem pieminekļiem - visdrīzāk tas novestu pie katastrofāliem postījumiem.
Datu bāzē iekļauta informācija par 1407 ģeoloģiskajiem pieminekļiem, taču patiesais šo pieminekļu skaits varētu sasniegt ap 6000 - 6500.
Latvijas ģeoloģisko pieminekļu izplatības kartē redzams, ka pieminekļi izteikti koncentrējas Gaujas nacionālajā parkā, taču interesanti izskatās arī Slīteres nacionālais parks, Abavas ieleja, Salacas ieleja, applūdinātā Daugavas ieleja pie Kokneses - pēdējā atzīmēti daudzi jau iznīcināti pieminekļi. Visvairāk ģeoloģisko pieminekļu ir lielajās upju ielejās - šeit atrodas atsegumi, avoti, ūdenskritumi, alas.Šī klints jau vairākus gadu desmitus nav cietusi no tūristu uzrakstiem - bet vēl gadsimtiem ilgi būs redzami senāki uzraksti. Vai vispār drīkst vest tūristus pie ģeoloģiskajiem pieminekļiem?