Š.g. 8. un 9. jūlijā Latvijas Universitātes Ekonomikas un sociālo zinātņu fakultātes (ESZF) Eiropas un sabiedrības attīstības studiju akadēmiskais centrs (LU ESASAC) sadarbībā ar Saulkrastu novada pašvaldību organizēja Interreg Europe projekta “Bēgļu un migrantu sociāli ekonomiskā integrācija” (SIRM) pieredzes apmaiņas vizīti Latvijā. Tās ietvaros tika uzņemti eksperti un projekta partneri no sešām Eiropas valstīm – Polijas, Īrijas, Rumānijas, Slovākijas, Itālijas un Horvātijas.

SIRM vizītes (Transnational Learning Meeting combined with the Study Visit) mērķis bija apmainīties ar pieredzi par bēgļu un migrantu uzņēmējdarbības atbalsta programmām un mehānismiem dažādos Eiropas reģionos, kā arī iepazīstināt partnerus ar Latvijas pieredzi, īpašu uzmanību veltot Ukrainas civiliedzīvotāju integrācijas un nodarbinātības atbalstam.

Pirmā vizītes diena notika Saulkrastos – pašvaldībā, kas kopš 2022. gada aktīvi iesaistījusies Ukrainas civiliedzīvotāju atbalstā, tostarp uzņemot sporta komandas, nodrošinot palīdzību bēgļiem Latvijā, kā arī organizējot palīdzību Ukrainai. Saulkrastu novada pašvaldība SIRM projektā piedalās kā asociētais partneris. 

Iezīmējot Latvijas situāciju, Iekšlietu ministrijas eksperte Elīna Āboliņa uzsvēra, ka Latvija bija viena no pirmajām valstīm, kas jau pirmajās kara dienās 2022. gada februārī pieņēma Ukrainas civiliedzīvotāju atbalsta likumu, nodrošinot koordinētu un savlaicīgu palīdzību un uzņemšanu. LU ESASAC projektu vadītāja Denīze Ponomarjova papildināja, ka kopš 2022.g. februāra Latvijā uzņemti vairāk nekā 40 tūkstoši Ukrainas civiliedzīvotāju. Šobrīd nodarbināti gandrīz 10 tūkstoši ukraiņu, un vairāk nekā 1300 reģistrējuši saimniecisko darbību, lielākoties pakalpojumu un sabiedriskās ēdināšanas jomā.

Kā viens no veiksmīgiem piemēriem tika prezentēts Žešovas reģiona (Polija) projekts “Podkarpackie Incubator4UA, kas īstenots ar Eiropas Reģionālās attīstības fonda atbalstu. Tā mērķis bija radīt bēgļiem un migrantiem no Ukrainas draudzīgu vidi ideju attīstīšanai un [sociālās] uzņēmējdarbības uzsākšanai. Inkubators nodrošināja bezmaksas aprīkojumu, juridisko, lingvistisko un psiholoģisko atbalstu, apmācības un pieredzes apmaiņas vizītes. Šāda pieeja veicina ne tikai individuālu uzņēmējdarbību, bet arī sociālo inovāciju attīstību un vietējo kopienu stiprināšanu.

Otrajā dienā delegācija tikās ar Ukrainas pārstāvjiem, kuri Latvijā strādā zinātnes un medicīnas nozarē – jomās, kas piedāvā iespējas augsti kvalificētiem speciālistiem. 

LU Dabaszinātņu un tehnoloģiju fakultātes Atomfizikas un spektroskopijas institūtā šobrīd strādā vairāk nekā desmit ārvalstu pētnieku, tostarp ukraiņi. Dr. Maksims Pogorelovs, LU ASI Uzlaboto biomateriālu un biofizikas laboratorijas vadītājs, dalījās savas personīgajā pieredzē dzīves veidošanā Latvijā, uzsverot sava darba devēja nozīmi ne tikai nodarbinātības nodrošināšanā, bet arī sociālajā integrācijā – palīdzība dokumentu kārtošanā, socializēšanās pasākumu organizēšana u.c.

Arī Rīgas veselības centra Bolderājas filiāles mediķi no Ukrainas dalījās savā pieredzē, īpaši uzsverot kvalifikācijas atzīšanas procesu un valsts valodas zināšanu prasības. Diskusijās tika atzīmēts, ka ārvalstu medicīnas speciālistu iesaiste ne tikai sniedz iespēju ukraiņiem strādāt atbilstoši savai profesionālajai kvalifikācijai, bet arī būtiski mazina augsti kvalificētu mediķu trūkumu Latvijā. Tomēr viens no būtiskākajiem izaicinājumiem šobrīd ir nepieciešamība savlaicīgi apliecināt latviešu valodas prasmes (vismaz B1 līmenī), lai varētu turpināt profesionālo darbību.

SIRM partneri apmeklēja arī Sabiedrības integrācijas fonda “Viena pieturvietas aģentūru” (VPA, (https://livelatvia.lv/), kas nodrošina koordinētu un viegli pieejamu atbalstu trešo valstu pilsoņiem, starptautiskās aizsardzības saņēmējiem un bēgļiem, tostarp Ukrainas civiliedzīvotājiem. Šis “vienas pieturas” princips vienuviet piedāvā juridiskās, lingvistiskās un psiholoģiskās konsultācijas, kā arī informāciju par nodarbinātību, izglītību, valodas apguvi un dzīvesvietas kārtošanu. Kopš 2023. gada janvāra aģentūra sniegusi vairāk nekā 15 000 konsultāciju gandrīz 7 500 klientiem.

Projekta SIRM mērķis ir veicināt efektīvāku valsts un reģionālo politiku bēgļu un migrantu sociāli ekonomiskajai integrācijai, pilnveidojot esošās programmas vai izstrādājot jaunas. Projekts tiek īstenots Interreg Europe 2021–2027 programmas ietvaros ar Eiropas Reģionālās attīstības fonda atbalstu, un tā kopējais budžets ir 1 785 576 EUR. Latvijā projekts fokusējās uz Ukrainas civiliedzīvotāju uzņemšanas jautājumiem.

Vairāk par projektu:
 www.interregeurope.eu/sirm
 www.facebook.com/SIRM.InterregEurope

Dalīties