Projekta nosaukums latviski: Inovatīvas pretiekaisuma un antipatogēnas sistēmas, kuru pamatā ir proantocianidīni, kas izolēti no augļu krūmu lauksaimniecības lignocelulozes atkritumiem

Projekta nosaukums angliski: Innovative anti-inflammatory and antipathogenic systems based on proanthocyanidins isolated from fruit shrubs agricultural lignocellulosic waste

Projekta numurs: lzp-2022/1-0599

Projekta īstenotājs: Latvijas Valsts Koksnes Ķīmijas institūts

Projekta vadītājs: Dr. sc. ing. Sarmīte Janceva

Projekta sadarbības partneris: Latvijas Universitāte (LU)

LU projekta vadītājs: Dr. biol. Vizma Nikolajeva

LU zinātniskā grupa: vad. pētn. Vizma Nikolajeva, pētn. Anna Ramata-Stunda, pētn. Mārtiņš Borodušķis, pētn. Māris Seņkovs, zin. asist. Zaiga Petriņa

Projekta īstenošanas vadošā struktūrvienība LU ir Bioloģijas fakultāte

Projekta īstenošanas periods: 01.01.2023. – 31.12.2025.

Projekta kopējais finansējums: 300 000 EUR, tajā skaitā LU projekta daļai piešķirtais finansējums: 140 007 EUR

Informācija par projektu: Augļu krūmu lignocelulozes atkritumi, kas veidojas zaru apgriešanas rezultātā, ir vērtīgs sekundāro metabolītu – proantocianidīnu (PACs) – avots. Augu PACs raksturīga daudzšķautņaina ķīmiskā un bioloģiskā aktivitāte, kas padara tos perspektīvus izmantošanai veselības aprūpē un farmācijā. Projektā tiks radītas jaunas zināšanas par korelāciju starp PACs ķīmisko sastāvu un bioloģisko aktivitāti ar mērķi daļēji vai pilnīgi aizvietot pretiekaisuma, pretvīrusu līdzekļus un antibiotikas. Balstoties uz hromatogrāfijas un spektroskopijas analīžu kombināciju, kura ir adoptēta sarežģītu individuālo savienojumu un to maisījumu raksturošanai, tiks attīstītas jaunas fundamentālās un lietišķās zināšanas par vietējo augļu krūmu (smiltsērkšķu, upeņu un aroniju) biomasas PACs daudzveidību. Ar mērķi samazināt un racionalizēt antibiotiku lietošanu, projektā tiks noteikta sakarība starp PACs koncentrāciju ekstraktā, PACs sastāvu un bioloģisko aktivitāti, kā arī to sinerģija ar antibiotikām. Iegūtie rezultāti sniegs lietišķo pierādījumu bāzi par PACs kā perspektīvu alternatīvu sintētiskiem līdzekļiem antimikrobiālās rezistences attīstības ierobežošanai. PACs funkcionālais sastāvs nodrošina mukoadhezīvas īpašības, kas ļaus izstrādāt vietējas darbības inovatīvas pretiekaisuma un antipatogēnas sistēmas.

LU projektā plānotās aktivitātes:

• PACs antimikrobiālās aktivitātes un sinerģiskās aktivitātes noteikšana ar antibiotikām;
  • In vitro antiradikālās un imūnmodulējošās aktivitātes pārbaude;
  • Anti-SARS-CoV2 aktivitātes pārbaude;
  • Ar proantocianidīniem bagātu ekstraktu un attīrītu PAC kombinācijas izstrāde ar uzlabotu antimikrobiālu, pretvīrusu un pretiekaisuma darbību;
  • Publikāciju sagatavošana Open Access žurnālos un prezentācijas konferencēs;
  • Patenta pieteikuma sagatavošana.