Projekta nosaukums latviski: Daudzfunkcionāli hibrīdu metālu oksīdu nanovadu tīkli vienlaicīgai zaļai enerģijas ģenerēšanai un CO2 reducēšanai

Projekta nosaukums angliski: Multifunctional hybrid metal oxide nanowire arrays for simultaneous green power generation and CO2 reduction

Projekta numurs: lzp-2022/1-0239

Projekta īstenotājs: Latvijas Universitāte (LU)

Projekta sadarbības partneri: Latvijas Universitātes Cietvielu fizikas institūts (LU CFI)

Projekta vadītājs: Dr. Jana Andžāne

Projekta īstenošanas vadošā struktūrvienība LU ir Latvijas Universitātes Ķīmiskās fizikas institūts (LU ĶFI)

Projekta īstenošanas periods: 01.01.2023. – 31.12.2025.

Projekta kopējais finansējums: 300 000 EUR, tajā skaitā LU projekta daļai piešķirtais finansējums: 239 850 EUR un LU CFI 60 150 EUR

Plānotie projekta rezultāti:

• 4 oriģināli zinātniskie raksti, kas iesniegti vai pieņemti publicēšanai Web of Science Core Collection vai SCOPUS datubāzēs iekļautajos žurnālos vai konferenču rakstu krājumos, kuru citēšanas indekss sasniedz vismaz 50 procentus no nozares vidējā citēšanas indeksa;
  • 1 Latvijas patenta pieteikums;
  • 2 tehnoloģiskās instrukcijas;
  • 1 prototips;
  • 1 sekmīgi aizstāvēts maģistra darbs projekta tematikā.

Zinātniskā grupa: LU ĶFI: vadošā pētniece Dr. Jana Andžāne (projekta vadītāja), vadošais pētnieks Prof. Donāts Erts (galvenais izpildītājs), vadošā pētniece Dr. Yelyzaveta Rublova (izpildītāja), pētnieks Raitis Sondors (izpildītājs/studējošais), laborants Dāvis Gavars (izpildītājs/studējošais). LU CFI: vadošais pētnieks Dr. Anatolijs Šarakovskis (izpildītājs), laborants Tots Koķis (izpildītājs/studējošais).

Informācija par projektu: Projektā tiks risināti jautājumi, saistīti ar inovatīvo materiālu un metožu izstrādi zaļās enerģētikas attīstībai un atmosfēras CO2 daudzuma samazināšanai. Projektā izstrādātie materiāli kalpos par pamatu jaunās paaudzes daudzfunkcionālo ierīču izveidei. Līdz projekta noslēgumam tiks izstrādāti inovatīvi nanostrukturētie hibrīdmateriāli uz cinka un vara oksīdu bāzes, kurus izmantos ierīces prototipa vienlaicīgai elektroenerģijas ģenerēšanai un CO2 koncentrācijas atmosfērā samazināšanai izveidošanai. Projekts tiks īstenots sadarbībā ar Latvijas Universitātes Cietvielu fizikas institūtu (CFI). CFI zinātniskā grupa būs atbildīga par inovatīvo materiālu ķīmiskā sastāva un kompozīcijas raksturošanu. Projekta rezultāti – inovatīvie materiāli vienlaicīgai zaļai enerģijas ģenerēšanai un CO2 reducēšanai – dos ieguldījumu tautsaimniecības transformācijas viedās specializācijas stratēģijas 3. (Energoefektivitāte) un 6. (Zināšanu bāze) prioritātēs, kā arī sekmēs Eiropas zaļā kursa realizāciju.