Vislielākais burtu izmērs
Lielāks burtu izmērs
Burtu standarta izmērs
LU prorektors profesors Jānis Ikstens
LU prorektors profesors Jānis Ikstens

LU prorektors Ikstens Latvijas Radio: Studentu programmu izvēli ietekmē budžeta vietu daudzums
LU Komunikācijas un inovāciju departaments
10.08.2017

Aizvien vairāk studentu izvēli par labu vienai vai otrai studiju programmai nosaka budžeta vietu pieejamība, taču, ja jaunietis seko naudai, bieži vien pēc pirmā semestra viņš saprot, ka ir purvā, Latvijas Radio raidījumā “Ģimenes studija” trešdien, 9. augustā, sacīja Latvijas Universitātes (LU) prorektors profesors Jānis Ikstens.

Par spīti darba tirgus pieprasījumam pēc informācijas tehnoloģiju jomas speciālistiem un Izglītības un zinātņu ministrijas iecerei vairāk atbalstīt eksaktās zinības, tām piešķirot vislielāko budžeta vietu skaitu, “Ģimenes studijas” viesi norādīja, ka jaunietim studiju programmu izvēlē būtu jāvadās pēc savām interesēm.

“Viena lieta ir kaut kāda tirgus konjunktūra, bet otra lieta – tavs aicinājums, tavas intereses, vēlmes. Ja tu dzīvosi zelta būrītī, tu jebkurā gadījumā dzīvosi zelta būrīti. Pat ja tas būs ļoti apmaksāts darbs, bet, ja tas tev nepatiks, tad sirds dziļumos tu nejutīsies īsti laimīgs,” skaidroja Jānis Ikstens.

Tam piekrita arī Latvijas Studentu apvienības vadītāja Maira Belova, piebilstot, ka cilvēkam savas intereses ir jāattīsta un jāmācās visu mūžu. Viņa LU ir beigusi Fizikas un matemātikas fakultāti, bet pašlaik Universitātē studē teoloģiju.

Lai jaunajiem studentiem būtu vieglāk saprast, kuru studiju programmu izvēlēties, Jānis Ikstens raidījumā ieteica apmeklēt LU Karjeras centru, kurā var izpildīt diagnosticējošus testus un pārrunās ar konsultantiem saprast, kurās jomās strādāt un kādas ir nākotnes perspektīvas. Prorektors arī norādīja, ka augstākā izglītība cilvēkam ir vajadzīga. 

“Es rosinātu cilvēkus meklēt ceļus uz augstāko izglītību, bet tajā pašā laikā nav tā, ka bez jebkādas piepūles tur var nokļūt. Ir savlaicīgi jāsāk domāt. Ja gribi jēgpilnu karjeru, jēgpilnu dzīvi, tad par to savlaicīgi jādomā un arī jādara. Ir jāliek uzsvars skolā uz kaut kādiem priekšmetiem, jākārto noteikti centralizētie eksāmeni, padziļināti jācenšas kaut ko uzzināt par vienu vai otru jomu. Tas ir stāsts par to, vai tevī pašā ir kāda dzirkstele un sapumpurots zars, citējot Māri Melgalvi, vai redzi tam kādu pielietojumu. Ja neesi ar šo dzirkstelīti, tad būs ļoti grūti,” uzsvēra Jānis Ikstens.

Jau vēstīts, ka 96% LU absolventu ir atraduši darbu, turklāt LU maģistrantūras absolventi saņem par 40% lielāku algu nekā bakalauri.