Vislielākais burtu izmērs
Lielāks burtu izmērs
Burtu standarta izmērs

Notiks Zinātnes kafejnīcas pasākums „Cik veca ir gaisma?”
LU Preses centrs
22.01.2015

Ceturtdien, 22. janvārī, plkst. 18.00 Latvijas Universitātes (LU) kafejnīcā (Raiņa bul. 19) notiks Zinātnes kafejnīcas pasākums, kas veltīts Starptautiskajam gaismas un gaismas tehnoloģiju gadam „Cik veca ir gaisma?”.    

Pasākums tiešraidē būs skatāms arī LU portālā

Mūsu galvenais gaismas avots ir Saule. Tā nosaka cilvēku dzīves, kā arī dzīvās un nedzīvās dabas norises uz Zemes. Saules virsmas temperatūra ir ļoti augsta — vairāk nekā 6000 C. Ja objekts ir sakarsēts līdz šādai temperatūrai, tad tas vienmēr spīd kā Saule — dzeltenzaļgani.

Dienas gaismu uz Zemes rada atmosfēra — gaisa slānis, kas aptver mūsu planētu. Atmosfērā saules stari izkliedējas un nonāk acīs no visām pusēm. Tāpēc dienā visa debess izskatās apgaismota. Ja atmosfēras nebūtu, tad dienā uz Zemes izskatītos tāpat kā kosmosā. No daudzkrāsainajiem Saules stariem, kas sasniedz Zemi, atmosfērā visvairāk izkliedējas zilās krāsas stari. Tāpēc tīra, nepiesārņota debess izskatās zila.

Vēsturiski ir bijis ļoti grūti noteikt dažādu gaismas fizikālo lielumu skaitliskās vērtības. Laika gaitā ir ieviestas dažādas mērvienības dažādu lielumu mērīšanai.

Zinātnes kafejnīcas pasākumā LU Teoloģijas fakultātes dekāns, asociētais profesors Ralfs Kokins stāstīs par gaismu biblisko tradīciju skatījumā. LU Zinātņu un tehnikas vēstures muzeja direktors, astronoms Ilgonis Vilks skaidros, ka gaisma ir 13 miljardus gadu veca un kur tā rodas. Savukārt LU Fizikas un matemātikas fakultātes profesors Jānis Spīgulis stāstīs par to kā zinātnē tiek izmantota gaisma. Astronomijas institūta direktors, Ilgmārs Eglītis atklās, ka gaisma  var būt arī kā piesārņojums.

Pasākumu vadīs Dr. Juris Šteinbergs.

Zinātnes kafejnīcas mērķis ir raisīt brīvu diskusiju neformālā vidē par sabiedrību interesējošiem zinātnes jautājumiem. Tā ir iespēja tikties ar attiecīgās jomas ekspertiem un uzdot viņiem jebkuru interesējošu jautājumu un noskaidrot līdz šim neizprasto par kādu konkrētu zinātnes jomu, šoreiz, par gaismu un tās pielietojumiem zinātnē .

Laipni aicināti apmeklēt "Zinātnes kafejnīcas" pasākumu! Pirmajiem 50 apmeklētājiem sulas glāze par brīvu.

Otrdien, 20. janvārī, plkst. 18.00 LU Radio NABA (www.naba.lv) ēterā izskanēs Zinātnes kafejnīcas tēmai veltīts raidījums ar atkārtojumu svētdien, plkst. 16.00 (93,1 FM un www.naba.lv ).