Nordea Rīgas maratona dalībnieku imunoloģisko reakciju novērtēšana

  • Vairāk kā 80 "Nordea" Rīgas maratona dalībnieku izteikuši vēlmi piedalīties zinātniskā pētījumā. Pieteikšanās noslēgusies
Ja
  • tu vēlies dot ieguldījumu jaunu zinātnisko atklājumu tapšanā;
  • tu vēlies iegūt izpratni par iegūtajiem analīžu rezultātiem,
piesakies zinātniskajā pētījumā, aizpildot pieteikuma anketu. PētījumsPieteikties iespējams no 07.05.2010. līdz 20.05.2010. (Pieteikšanās noslēgusies)
Pētījuma apraksts Arvien jaunu rekordu sasniegšana pētnieku vidū izraisa interesi par mehānismiem, kā tas tiek sasniegts, savukārt otra tikpat nozīmīga ir sporta profilaktiskā ietekme uz cilvēka veselību – retāk slimojam ar sirds un asinsvadu slimībām, diabētu u.c. Šobrīd pasaulē ļoti aktīvi tiek pētīti hormoni, kuri koordinē mūsu imūnsistēmas darbību un pasargā mūs no dažādām saslimšanām. Interesanti, ka šo pašu hormonu koncentrācija asinīs palielinās arī fiziskas slodzes ietekmē. Sākotnēji tika uzskatīts, ka tas saistīts ar pārmērīgas slodzes izraisītām muskuļu traumām, kā rezultātā organismā rodas iekaisums un notiek imūnsistēmas aktivācija. Taču vēlāk tika pierādīts, ka hormonu koncentrācijas palielinās arī tad, kad nav bijuši muskuļu bojājumi. Iespējams, ka šo hormonu nozīme ir nodrošināt muskuļu šūnas ar tām nepieciešamo enerģiju slodzes laikā, tādējādi atklājot pavisam citu to nozīmi mūsu organismā. Pētījuma mērķis: noskaidrot, vai fiziska slodze (maratona un pusmaratona distances) izraisa hormonu koncentrāciju pārmaiņas organismā un rast iespējamo skaidrojumu šo pārmaiņu izraisošajiem faktoriem. Pētījuma dalībnieki tiks izvēlēti tā, lai kopējā grupa būtu pēc iespējas līdzīgāka pēc šādiem parametriem: vecums, auguma un svara attiecība, fiziskās sagatavotības līmenis, iepriekšējā pieredze šāda veida sporta pasākumos. Informācija par dalību pētījumā visiem interesentiem, kuri būs atsūtījuši pieteikuma anketas, tiks nosūta uz anketās norādītajām e-pasta adresēm. Pētījuma norise Viss, kas nepieciešams pētījuma mērķa sasniegšanai ir 2 asins paraugu iegūšana no elkoņa locītavas vēnas katram iesaistītajam dalībniekam: 1. Asins paraugs no rīta tukšā dūšā 1 – 3 dienas pirms starta, lai noteiktu pamata hormonu koncentrācijas. 2. Asins paraugs tūlīt pēc maratona vai pusmaratona distances veikšanas (turpat finišā), lai objektīvi novērtētu, kādas pārmaiņas notikušas organismā. Manipulācijas, kas saistītas ar asins analīzes noņemšanu (dūriens elkoņa locītavas vēnā), var izraisīt diskomforta sajūtu (sāpes un asins izplūdums dūruma vietā) vairākas dienas. Pētījuma dalībnieku ieguvums
  • Pētījuma dalībniekiem būs iespēja uzzināt dažādus hormonālos rādītājus, kuri raksturo vispārējo veselības stāvokli, piemēram, insulīna rezistence nosaka risku saslimt ar sirds un asinsvadu slimībām un diabētu.
  • Informatīvs seminārs - iegūto asins paraugu analīze, datu apstrāde, rezultātu sniegšana un skaidrošana pētījuma dalībniekiem tiks veikta viena līdz divu kalendāro mēnešu laikā pēc maratona vai pusmaratona distances veikšanas 23. maijā.
Jautājumu un neskaidrību gadījumā vērsties pie Daces Reihmanes (dace.reihmane@lu.lv) – LU Eksperimentālās un klīniskās medicīnas institūta doktorantes.