Vislielākais burtu izmērs
Lielāks burtu izmērs
Burtu standarta izmērs
Soli tuvāk “Kosmiskajai vīzijai 2015-2025”
Pēdējās izmaiņas veiktas:
28.12.2010

(No “ZvD” 197.numura 49.lpp.)

JAUNUMI ĪSUMĀ

 
Šī galaktikas NGC 7319 Habla mozaīka ir daļa no tā sauktā Stefana Kvinteta. Attēls uzņemts ar HST 1998.dec.30. un 1999.jūn.17. Atrodošos Pegaza zvaigznāja virzienā 270 milj. gaismas gadu no Zemes, to atklāja Eduards Stefans (Edouard M. Stephan) 1877.gadā. Kā nosaukums uzvedina, kvintets faktiski ietver piecas galaktikas, un ir pirmā blīvā grupa, kas kādreiz atrasta.
 
NASA/ESA (J.English, S.Hunsberger, Z.Levay, S.Gallagher, J.Charlton)

 
 
 
Kosmosa pētīšana. Kad mūsu sabiedrība beigs lūkoties Visumā, ko mēs apdzīvojam, kad mēs pārtrauksim uzdot jautājumus par to, – tad mūsu sabiedrība būs gatava pagrimt. – Prof . Deivids Sautvuds (David Southwood), ESA Zinātnes direktors, vada ESA Zinātnes programmu kopš 2001.gada maija.
ESA

Atsaucoties ESA uzaicinājumam 2007. gada marta sākumā, marta beigās ESA saņēma vairāk nekā 60 nodomu vēstules ('Letters Of Intent'). Entuziasms un liels skaits atbilžu no Eiropas zinātniskās sabiedrības iezīmēja pirmo soli ESA Zinātniskajā programmā 2015.-2025. gadiem – Cosmic Vision 2015-2025 (iesniegumu šoreiz bija par 50% vairāk nekā uz iepriekšējo aicinājumu 1999. gada oktobrī).

Ieceres ietver misijas no Zemei tuvo asteroīdu, Jupitera un tā pavadoņa Eiropa pētīšanas līdz pavadoņiem, – kas meklēs ūdeni uz Saturna mēneša Enceladus, studēs izstarojumu no Lielā Sprādziena un pārbaudīs Visuma izplešanās teorijas, – un kosmiskajiem kuģiem, lai apliecinātu patiesību par gravitāciju kā vienu no Dabas fundamentālajiem spēkiem.

Patlaban ESA Zinātnei ir nepiedzīvotu panākumu laiks – kosmiskajā telpā lido vairāk misiju nekā jebkad iepriekš: Mars Express, Venus Express, CoRoT, Cassini, HST, SOHO, Cluster, Double Star, Ulysses, XMM-Newton, Integral, Rosetta, Hinode, Akari. Vēl ir sagatavoti Herschel un Planck, ko palaidīs 2008.gada jūlijā, kam sekos LISA Pathfinder, Gaia un JWST. ESA misija Bepi Colombo Merkura pētīšanai sadarbībā ar Japānas JAXA arī ir pieņemta ESA Zinātniskajā programmā.

Tai pašā laikā Eiropas Kosmosa aģentūrai jāstrādā skopa budžeta robežās. Tas ir izaicinājums, jo zinātniskās misijās pēc savas patiesās būtības vienmēr dara to, kas nekad nav darīts iepriekš. Taču apvienojot spēkus ar citām kosmosa aģentūrām (NASA u.c.), projekti top nopietni saskaņotas misijas iepriekšējo sadarbību tradīcijā garā – tādu kā Ulysses un SOHO.

Līdz 29.jūnijam izskatīšanai iesniegtos detalizētos Kosmiskās vīzijas 2015-2025 misiju priekšlikumus (skat. http://sci.esa.int/science-e/www/object/index.cfm?fobjectid=41177) var ievietot vienā no trim kosmiskās zinātnes laukiem: Astrofizika (19), Fundamentālā fizika (12), Saules sistēma (19). No šiem 50 projektiem trīs M-klases (medium – vidēja lieluma projekts, kur ESA izmaksas nepārsniedz 300 milj. eiro) un trīs L-klases (large – lielāks projekts, nepārsniedzot 650 milj. eiro) misijas tiks atlasītas ESA Kosmosa zinātnes padomdevēju komitejas un zinātnisko darba grupu novērtējuma (vai iespējamības) pētījumu sākšanai šī gada oktobrī.

Līdz 2011.gada beigām viena M- un viena L-klases misija tiks pieņemta īstenošanai attiecīgi 2017. un 2018. gadā.

I.P.